PDA

View Full Version : Thrustmaster T.Flight H.O.T.A.S



sw1ive
May-03-2014, 13:35
...


Thrustmaster T.Flight H.O.T.A.S
( Hotas On Trottle And Stick) (Χέρια στην μανέτα γκαζιού και στο ραβδί)



στο skroutz.gr το βρίσκεις από 39 Ε μέχρι 55 Ε
http://www.skroutz.gr/s/57905/Thrustmaster-T-Flight-Hotas-X.html?from=drop
,





δες το βίντεο να καταλάβεις τα πολλά κουμπιά

https://www.youtube.com/watch?v=FCqrdL19Eqo



Δες και μερικές φωτογραφίες



το δικό μου Thrustmaster
9420 9421



το H.O.T.A.S. χωρίζεται στα δύο
9422 9423



Το πόσο σκληρό θα είναι το ραβδί ρυθμίζεται από κάτω
9424



- στον αριστερό αντίχειρα έχεις 4 κουμπιά (ή συνδιασμούς αυτών)
9430



στο αριστερό χέρι έχεις την μανέτα γκαζιού
(η φωτογραφία δείχνει το μπροστά μέρος)
- 2 κουμπιά για βήμα προπέλας
- 2 μεγάλα κουμπιά για ποδοστίρια (Rudder)
9431 9425 9432



στο δεξί χέρι έχεις:
- δυο κουμπιά για δύο πυροβόλα
- κουμπιά R1 και R3
9426



-δυο κουμπιά και ένα σταυρό (4 + 2 = 6 κουμπιά)
- ο σταυρός για τα μάτια πανω κάτω αριστερά δεξιά
- τα δύο κουμπιά για ζουμάρισμα και ξέζουμαρισμα
9427



Και η τελική μορφή θα είναι κάπως έτσι...
9428 9429


...

sw1ive
May-11-2014, 15:45
Παντελή μετά από δικιά σου προτροπή έγραψα αυτό το post...

πες μου την γνώμη σου ;

erich
May-12-2014, 03:36
Γιαννη συγνωμη φιλε μου.εχεις δικιο.το ειδα και σε ευχαριστω αλλα ξεχαστηκα να απαντησω.μου αρεσε πολυ αλλα αρχισα να σκεφτομαι πιο ζεστα το trackir.παντως ειναι πολυ καλη επιλογη.
Και παλι συγνωμη

sw1ive
May-13-2014, 17:47
σωστό...
και όπως μου έχουνε πει και σε εμένα όταν έψαχνα για TrackIR

παρά ένα καλό joystick και κουμπιά πάνω κάτω αριστερά δεξιά για τα μάτια
καλύτερα TrackIR και πληκτρολόγιο αντί για Joystick

.

fly4ever
May-14-2014, 05:16
Παιδιά καλημέρα,

...τελικά δίχως TrackIR μου φαίνεται πως προσπαθούμε να πολεμάμε σχεδόν στα τυφλά.Θεορώ ότι όπως πολύ χαρακτηριστικά συνηθίζουν να λένε όσοι το χρησιμοποιούν είναι απορίας άξιο πως μπορούσαν να πολεμάνε προτού το πάρουν,όσο μπορούσαν και με όποιο τρόπο μπορούσαν τέλος πάντων!Ασε που θεορώ αν όχι άδικο,σίγουρα άνισο να προσπαθούμε να παραβγούμε με όλους εκεί μέσα που το χρησιμοποιούν.Μέχρι να καταφέρεις να γυρίσεις το hut switch στο joystick στην μπουμπούνισαν προτού καταλάβεις τι έγινε κι από που σού'ρθε,όχι να κάνεις και αερομαχία να ακολουθείς τον άλλον και να προσέχεις ταυτόχρονα κι από πίσω κι αριστεροδέξιά σου!!!Ασε που πολλές φορές απ΄την ένταση και το stress της φάσης αλλού θές να γυρίσεις το παλιοκούμπι κι αλλού το γυρνάς...Δεν είναι λίγες οι φάσεις που ενώ προσπαθώ να γυρίσω τη θέα μπροστά αφού έχω εντοπίσει τον άλλον πίσω μου έτοιμο να μου την ανάψει αντί να γυρίσω να κοιτάξω μπροστά βλέπω τα πόδια μου και τα ποδοστήρια...και μέχρι να δω τι γίνεται είτε να τη φάω είτε να πέσω στο έδαφος προτού καλά-καλά προλάβει ο άλλος να πατήσει το κουμπί των όπλων του.
...Περιμένω κάτι καθηστερημένα λεφτουδάκια αρχές Ιουνίου...μόλις τα πάρω το πρώτο πράγμα που θα πάρω είναι το TrackIR,δεν το συζητώ...
...Αντε να κάνουμε τα πράγματα πιο "even" λέμε...γιατί πολλά μας τά'πανε οι απανταχού TrackIRάδες εχθροί...!!!

Νίκος

sw1ive
May-14-2014, 17:53
Για να καταλάβεις τι (ΔΕΝ ΜΠΟΡΕIΣ) να κάνει δες στο παρακάτω βίντεο την μανούβρα,
που κάνει ο πιλότος χωρίς να χάσει το αντίπαλο από τα μάτια του

στον χρόνο 1:34 μέχρι 1:44
στον χρόνο 2:25 μέχρι 2:35


https://www.youtube.com/watch?v=vn0yXGDTWOU

fly4ever
May-15-2014, 03:10
Ακριβώς αυτό εννοούσα Γιάννη...Την ώρα που περνάει ο εχθρός από το αρχικά αθέατο σημείο σου μέχρι να καταλάβεις προς τα πού πρέπει να γυρίσεις το κουμπί για να τον ξαναβρείς αφού τον έχεις ήδη χάσει από το οπτικό σου πεδίο,εκείνος έχει ήδη βρεθεί εντελώς αλλού από εκεί που εσύ νόμιζες ότι θα βρισκόταν.
...I got to get me one of theeeese...!!!That's 4 sure!!!

Νίκος.

BIG TIME KILLER
May-23-2014, 00:11
Για να καταλάβεις τι (ΔΕΝ ΜΠΟΡΕIΣ) να κάνει δες στο παρακάτω βίντεο την μανούβρα,
που κάνει ο πιλότος χωρίς να χάσει το αντίπαλο από τα μάτια του

στον χρόνο 1:34 μέχρι 1:44
στον χρόνο 2:25 μέχρι 2:35


https://www.youtube.com/watch?v=vn0yXGDTWOU





εχεται δικιο παιδια καμμια σχεση με τουσ διακοπτεσ που εχουμε τζονι.Μπορει το σεταρισμα σου να ναι θεικο αλλα αυτο που ειδα δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που εχω.
Οποτε αντε νατο παρουμε το ρημαδι και οπωσ λεει και ο fly(nikos) απανταχου trackirades be carefull:-):-):salute:

fly4ever
May-23-2014, 05:12
Οποτε αντε νατο παρουμε το ρημαδι και οπωσ λεει και ο fly(nikos) απανταχου trackirades be carefull:-):-):salute:

:);;)

...Ιδού και οι...απανταχού TrackIRάδες που λέει κι ο Johny μας...-----------> :wf:

roflmao

Nick

sw1ive
May-31-2014, 15:05
Για να καταλάβεις τι (ΔΕΝ ΜΠΟΡΕIΣ) να κάνει δες στο παρακάτω βίντεο την μανούβρα,
που κάνει ο πιλότος χωρίς να χάσει το αντίπαλο από τα μάτια του

στον χρόνο 1:34 μέχρι 1:44
στον χρόνο 2:25 μέχρι 2:35


https://www.youtube.com/watch?v=vn0yXGDTWOU

Δες ενα βιντεο που εγραψα για να καταλάβεις οτι με το Track-IR δεν τον χάνεις απο τα μάτια σου...


https://www.youtube.com/watch?v=f1QvEaO_8mY&feature=youtu.be

sw1ive
Aug-25-2014, 16:02
Θεοφιλε οπως ειπες το joystick σου ειναι το μοντελο saitek av8r

11250

και απο οτι βλαιπω εχει 4 διπλα κουμια για να βάλεις για τα δύο water radirator oil radirator


https://www.youtube.com/watch?v=Idio0hJAGVM

και αυτο που άφησες πισω Θεσσαλονικη ειναι το HOTAS GOUGAR λογο βάρους 7 κιλών

11255

Ωραιοτατο Joystick Θα έλεγα !!!

El_Capitano
Aug-26-2014, 05:21
Γεια σας φτερωτοί μου φίλοι !!!

Το Joy είναι για την ακρίβεια το παρακάτω saitek av8r 03

11264

Το θεωρώ πολύ καλό και σταθερό με μεγάλη λαβή και αρκετά ξεκούραστο.

fly4ever
Aug-26-2014, 06:41
Γειά σου Θεόφιλε...!

Πολύ καλό το joystick,για την ακρίβεια αυτό ακριβώς είναι που ήθελα να πάρω και για μένα προτού 6 μήνες που άρχισα να πετάω με το συγκεκριμμένο Sim.Ενας φίλος όμως μου δάνεισε για όσο καιρό θέλω (Ευτυχώς) το δικό του Microsoft Side Winder 2
11265
που έχει και ανάδραση (force feedback) ενώ απ'όσο γνωρίζω το Saitek δεν έχει...Και το θεωρώ πολύ έως άκρως σημαντικό για την πτήση!
Ελπίζω ο φίλος που μου το δάνεισε να μην το ξαναχρειαστεί καθώς και λεφτάκια δεν υπάρχουν για αγορά ανάλογου εργαλείου αλλά ούτε και ο χρόνος/διάθεση για την σχετική και άκρως απαραίτητη έρευνα αγοράς.Για να μην πούμε ότι στη λίστα των απαραιτήτων για Sim σαν κι αυτό προέχει κατά πολύ το TrackIr 5...Οπότε,έστω κι αν δεν μας ακούει από εδώ...Ευχαριστώ Ανέστη για το πολύτιμο εργαλείο που μου...χάρισες!!!Χαχαχαχαχα!!!!

Nick :salute:

farley
Aug-26-2014, 08:31
Γεια σας.

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα πάει σε όλες τις απαντήσεις σε αυτό το νήμα, όπως εγώ είμαι μια αγγλική ομιλητής.
Αλλά έχοντας δει τις Thrustmaster HOTAS φωτογραφίες stick εδώ σκέφτηκα ότι θα ήθελα απλώς να πω ότι έχω το δικό μου ήταν για ένα-δύο χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό.

Η πρώτη μου stick είναι επίσης απεικονίζεται εδώ - το Saitek Aviator (AV8-R), whick μου άρεσε, αλλά έσπασε, πιθανώς από το να είναι λίγο overagressive όταν πετούν.

Γι 'αυτό τώρα χρησιμοποιούν την Thrustmaster, να πετάξει με, και εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το Aviator, αλλά μόνο για τους διακόπτες, τα οποία μπορεί να προγραμματιστεί για να δώσει 8 x 3 = 24 μπαρέτες! Εγώ επίσης το ύψος χρησιμοποιήστε μία από τις sliders για prop pitch μου.

Χρησιμοποιώ πηδάλιο πεντάλ, και έτσι δεν μπορώ να σχολιάσω για το πόσο καλά λειτουργεί το πηδάλιο συστροφή.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ένα πιο ακριβό stick, γι 'αυτό μην dnot ξέρω πόσο περισσότερο θα προσθέσει στην εμπειρία του παιχνιδιού, αλλά μέσα σε περιορισμένη εμπειρία μου, θα ήθελα να συστήσω το ραβδί Thrustmaster T HOTAS. Έχει δουλέψει πολύ καλά για μένα.

Ω, το μόνο άλλο πράγμα είναι ότι εγώ δεν πιστεύω ότι η Saitek Aviator είναι πια διαθέσιμο, αλλά δεν είναι σίγουρος.

Ελπίζω ότι η google μεταφραστής δεν με έχει απογοητεύσει εδώ .....

El_Capitano
Aug-26-2014, 09:43
Λοιπόν...επειδή μου είπατε για forcefeedback...αγόρασα το παρακάτω...ελπίζω να είναι καλό και να μην με απογοητεύσει...

11277

Την Παρασκευή το αργότερο θα το έχω...

Τα χριστούγεννα ίσως πάρω το καινούργιο HOTAS

11278

sw1ive
Aug-26-2014, 09:46
thank Farley for your post...

Google translate was very good ( a lot times I use it, Greek to English)

Thrustmaster T.Flight H.O.T.A.S was my first stick

C U ON ATAG WINGS...

sw1ive
Aug-26-2014, 10:03
Λοιπόν...επειδή μου είπατε για forcefeedback...αγόρασα το παρακάτω...ελπίζω να είναι καλό και να μην με απογοητεύσει...

11277

Την Παρασκευή το αργότερο θα το έχω...

Τα χριστούγεννα ίσως πάρω το καινούργιο HOTAS

11278


Το logitech extrem 3 Pro το εχω στην συλλογή μου και σου το προτίνω αλλα δεν έχει αναδραση (feedback)
εκατονταδες ωρες πτησης στο Battlefield 2



το logitech Force 3D Pro to το έχω στην συλλογή μου αλλα ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΙΝΩ. Έχει αναδραση αλλά δεν έχει
ματι για να ξέρει το joystick ποτε το κρατάς για να σου δίνει ανάδραση


σε φατσα είναι ακριβός τα ίδια το extreme με ασιμένια βάση και το Force με μπλέ.


Στα 50-60 EURO παρε το Thrustmaster T.Flight H.O.T.A.S (δες το πρωτο post εδώ) που έχει μανέτα και μπορείς να δουλεύεις και τα δύο χέρια

(ανεβασε την σελίδα μέχρι επάνω και διάβασε το πρώτο post)

ωραίο πράγμα η ανάδραση, σε ενοιμερώνει οτι ξέχασες flaps ή ροδες ή έκαψες κινιτίρα αλλα είναι μόνο για εφφε

σκέψου οτι το trustmaster a10 warhog κάνει 430 EURO και δεν έχει ανάδραση αλλά εχει μια μανέτα στο αριστερό χέρι με χίλια κουμπιά






ΣΕ ΜΙΑ ΜΆΧΗ ΤΟ ΠΡΏΤΟ ΠΡΆΓΜΑ ΕΊΝΑΙ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ (trackir5)
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΊΝΑΙ ΠΟΣΟ ΆΝΕΤΑ ΔΟΥΛΕΈΙΣ ΤΟ ΓΚΆΖΙ
ΔΎΟ ΧΈΡΙΑ ΔΥΟ ΔΆΧΤΥΛΑ ΑΝΤΙΧΕΙΡΕΣ ΠΕΝΤΕ ΚΟΥΜΠΙΑ ΣΕ ΚΆΘΕ ΑΝΤΊΧΕΙΡΑ
ΣΎΝΟΛΟ 10 ΚΟΥΜΠΙΆ ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΚΟΥΝΊΣΕΙΣ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΌΝΗ


Εδω θα συμφωνίσουν ολα τα μέλη του ATAG FORUM οτι μερικές φορές μας έχουνε κόψει το κόλο
παίχτες που για αντι για joystick δουλεύουνε με πληκτρολόγιο αλλά εχουνε TRACK IR 5

El_Capitano
Aug-26-2014, 11:10
Έγινε η ζημιά...ήδη το ερχεται...δεν πειράζει

Το Thrustmaster Hotas Warthog εδώ κάνει 310€.

erich
Aug-26-2014, 13:23
ρε ομαδαρα που θα κανουμε!!!
ερχομαι και διψαω για αιμα, ενα μηνακι εμεινε ρεεεεεεεεεεεεεεεε.......!!!!!!!!! !!
φτιαξτε οτι βλαβες εχουμε,βαψτε τα αεροπλανα,ραψτε στολες ΞΕΚΙΝΑΜΕ!!!!!!
Την ωρα που γραφω αυτο το μυνημα βλεπω στον αταγκ στο τιμσπικ τον μπιγκ,τον νικολα,και τον ελ καπιτανο να ειναι μαζι!! ρε δεν αντεχω αλλο το καταλαβαινετε??

ΖΗΤΩ Η 53 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΩΝ!!!

εχω λαλησει παει.......
την αγαπη μου σε ολους σας....

Παντελης

fly4ever
Aug-26-2014, 13:49
Γειά σου πατρίδα ρε Παντελήήήή...!!!

Μόλις τελειώσαμε 2 επιτυχημένες αποστολές στον Atag και μετά στον ΑΧ τους λιανίσαμε μιλάμε...σε 1 και κάτι μόλις ωρίτσα 4.25 εγώ,1.10 ο Θεόφιλος καμμιά 3 περίπου ο Big Time Johny και πάει λέγοντας...Θα πρέπει να φτερνιζόσουν συνεχώς αυτό τ'απόγευμα καθώς μονάχα λίγες δεν ήταν οι φορές που σε σκεφτήκαμε και σε κουβεντιάσαμε...Το τι πρόκειται να γίνει σαν έρθεις σε ένα μηνάκι δε λέγεται Παντελή μου...Θα του φάει όλους η μάυρη μαρμάγκα που λένε...ΧΑχαχαχα...
...Βάστα γερά εκεί και μετράς ανάποδα από δω κι έπειτα...
Ο Καιρός Γαρ Εγγύς!!!!

Νίκος:salute:

BIG TIME KILLER
Aug-26-2014, 14:25
ρε ομαδαρα που θα κανουμε!!!
ερχομαι και διψαω για αιμα, ενα μηνακι εμεινε ρεεεεεεεεεεεεεεεε.......!!!!!!!!! !!
φτιαξτε οτι βλαβες εχουμε,βαψτε τα αεροπλανα,ραψτε στολες ΞΕΚΙΝΑΜΕ!!!!!!
Την ωρα που γραφω αυτο το μυνημα βλεπω στον αταγκ στο τιμσπικ τον μπιγκ,τον νικολα,και τον ελ καπιτανο να ειναι μαζι!! ρε δεν αντεχω αλλο το καταλαβαινετε??

ΖΗΤΩ Η 53 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΩΝ!!!

εχω λαλησει παει.......
την αγαπη μου σε ολους σας....

Παντελης




αντε βρε μπαγασα κι μασ ελειψεσ οσο δεν φανταζεσαι .Αντε και τουσ περιμενουν πολλεσ και ασχημεσ στιγμεσ.

erich
Aug-26-2014, 14:34
Παιδια με συγκινησατε !!
ενα πραμα μονο θα πω....Τιμη μου που σας γνωρισα
ειστε ψυχαρες ολοι!!!

sw1ive
Aug-26-2014, 17:22
ρε ομαδαρα που θα κανουμε!!!
ερχομαι και διψαω για αιμα, ενα μηνακι εμεινε ρεεεεεεεεεεεεεεεε.......!!!!!!!!! !!

ΖΗΤΩ Η 53 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΩΝ!!!

εχω λαλησει παει.......
την αγαπη μου σε ολους σας....

Παντελης

Πες μας εσυ πιο απογευμα θα σε ακουσουμε στο TS και τα αλλα αστα επάνω μας

Ψηλά το βλέμα, ψηλά η {53rd} Μοιρα Καταδιωκτικών

(σήμερα ολοκληρώσαμε με Νίκο και Γιάννη Full mission take off taxing και bombing αεροδρόμιο αντιπάλου,
μας δώσανε και τα συνχαρητήρια τους που απενεργοποιήσαμε ένα αεροδρόμιο τους
στην κυριολεξία το σβήσαμε απο τον χάρτη και δεν μπορόυσανε να κάνουνε respawn)

El_Capitano
Sep-15-2014, 04:34
μάλλον είμαι πολυ τυχερός...βρήκα τυχαία καινούργιο g940 !!!

φυσικά δεν άντεξα και το χτύπησα...

μόλις έρθει θα σας πω εντυπώσεις.

fly4ever
Sep-15-2014, 07:13
...Οποιος ψάχνει βρίσκει,Θεόφιλε!Εύγε,αντε καλοπέταχτο και να το χαρείς όσο δε λέει!!! :thumbsup:

Νίκος :salute:

sw1ive
Sep-15-2014, 15:36
Logitech G940 H.O.T.A.S. έχω εγώ και ο Γιάννης. (Big).

Καλές πτήσεις, πες πόσο το πήρες, και ότι θες από σετάρισμα εμείς είμαστε εδώ.

Θα σου πω από TS και τα τρία σημεία που πάσχει, και το σταμάτησε η Logitech, άλλα μην μασας...

εγώ έχω δύο σετ G940, και ψάχνω αν βρώ μεταχειρισμένο θα πάρω και άλλο.

sw1ive
Dec-26-2016, 18:13
Χάρη ρίξε μια μάτια εδώ στο πρώτο post.

καινούριο 50 μεταχειρισμένο γύρο στα 30