PDA

View Full Version : Χρήση Flaps (πότε και πόσο)



sw1ive
May-20-2014, 12:00
μπα... βαριέμαι... Lol θα το γράψω άλλη φορά

BIG TIME KILLER
May-20-2014, 14:35
μπα... βαριέμαι... Lol θα το γράψω άλλη φορά







Δε βαριεσαι εσυ να σαι καλα,χαχχαχαχχαχαχ:D:D:D:thumbsup ::thumbsup::GN::GN:

fly4ever
May-21-2014, 03:01
...Κι εγώ που χάρηκα πρωί-πρωί,είδα το τίτλο εδώ κι είπα ας μορφωθούμε λιγάκι προτού αρχίσει η δουλειά...
Δε βαριέσαι...που λέει κι ο Johny...άλλη φορά!!!

Καλημέρεεεςς...

Νίκος.

P.S.
...Μιάς και γράφω εδώ και βαριέμαι (κι εγώ) ν'ανοίξω άλλο post εκεί που θά'πρεπε, απλά να πω πως σήμερα λέω να κάνω ένα τηλεφώνημα στη Ναταλία την Ανεμοδουρά που είναι η ιδιοκτήτρια του RBF (REMOVE BEFORE FLIGHT) και του εκδοτικού οίκου 11Aviation για το θέμα του TrackIR5 που μας είπες Γιάννη.Καλά μιλάμε είσαι φοβερός που ανακάλυψες κάτι τέτοιο...κι απ'όλο τον κόσμο να βρεθούμε νά'χουμε να κάνουμε για το θέμα αυτό με τη Ναταλίτσα που είναι και καλή μου φίλη!
Θα σας πω μόλις έχω νέα...Εγώ πάντως θα της πω για 3 μονάδες,για τον Johny,τον Παντελή κι εμένα.Θα σας πω τιμές και χρόνους παράδοσης πιθανότατα αν όχι αύριο σίγουρα προτού το τέλος της βδομάδας!
Byyeeesss

Nick

erich
May-21-2014, 04:36
Καλημερα και απο μενα νικολα και σε ολα τα παιδια.
Τι μου θυμησες τωρα.το περιοδικο αυτο το επαιρνα παλια ,αυτο με την μπλε εκδοση που ηταν για τα μαχητικα.εδινε και dvd με ελληνικες
μοιρες.τα εχω ολα.πολυ πορωση!!.
Νικολα μαθε και πες μας για το trackir.ευχαριστω για ενδιαφερον

fly4ever
May-21-2014, 04:51
Ναι Παντελή, αυτό είναι ακριβώς!

Μιλάμε έπαθα πλάκα χθες που μας το είπε ο Γιάννης που βρήκε την άκρη!Με τη Ναταλία έχουμε συμμετάσχει πολλές φορές σε Αεραθλητικούς αγώνες μαζί και (φυσικά) πάντα μας ξέσκιζε όλους σαν πρωταθλήτρια Ελλάδας που είναι.Τώρα τα παράτησε βέβαια και παρέδωσε τη διεύθυνση του περιοδικού στον Πάνο κι αυτή γυρνάει όλο τον κόσμο αλλά συχνά συναντιόμαστε ακόμα στους αγώνες σαν κριτές.
Μπήκα και στο site τους και είδα πως έχουν φτιάξει και μαγαζί που πουλάει διάφορα σε συνεργασία με το γνωστό παλιό Pilot Shop κάτω στην Αθήνα.Προφανώς μέσα από εκεί πουλάνε και τα TrackIR.
Θα μάθω τιμές και τα σχετικά και θα σας ενημερώσω!

Νίκος

sw1ive
May-21-2014, 15:50
Τα flaps χρησημοποιούντε αυστηρά, μόνο σε προσγείωση και σε ελάχιστες περιπτώσεις σε απογείωση

(αντίθετα με εμένα, που τα χρεισιμοποιούσα συνέχεια, σαν αερόφρενα, και σαν εργαλείο γα να κάνω πιο κλειστές οριζόντιες στροφές,
ως αμυνόμενος με σκοπό να ξεφύγω και ως επιτιθέμενος για να βάλω τον αντίπαλο εντός του στόχου)

πάρε ένα link για μια σηζήτηση εντώς του ATAG forum
http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=10261&highlight=flaps


έτσι μου το εξήγησε ο πιλότος πολιτικής μας αεροπορίας που μου έδωσε τα λοιπά στοιχεία του μαγαζιού 11 Aviation
Μην ακούς εσυ ρε Νίκο. Εσύ τα ξέρεις... και είμαι σίγουρος, τα έδωσε και γραπτές εξετάσεις ( LOL LOL)

τα flaps σου δίνουνε μεγαλύτερη άντωση στα φτερά του αεροπλάνου
(αν δεν γνωρίζεις βασικούς κανόνες,
το γιάτι στέκεται ένα αεροσκάφος στον αέρα,
ποια είναι τα flaps πάνω στο πτερύγιο,
και το τι είναι άντωση,
τότε δεν μπορείς να παρακολουθείσεις αυτό το post)

πάρε όμως ένα Link για να καταλάβεις
τα μόρια που έχουνε περάσει κάτω απο το πτερύγιο έχουνε φτάσει στο τέρμα του πτεριγίου
πιο πριν απο τα μόρια του αέρα που έχουνε περάσει πάνω από το πτερύγιο

https://www.youtube.com/watch?v=3_WgkVQWtno

07.00 μέχρι 08.00 χρονο flaps spitfire
08.00 μέχρι 09.00 χρόνο flap του BF-109
(πολύ σημαντικό να καταλάβεις όλο το βίντεο, αλλιώς ρώτα τον Νίκο ή εμένα)

flaps άνοιχτά (το πολύ 30 μοίρες) ίσων μεγαλύτερη άντωση
μεγαλύτερη άντωση ίσων μπορώ να σταθώ στον αέρα με πολύ μικρή ταχύτητα
(το θέλεις στην προσγείωση)



Flaps ανοιχτά (το πολύ σε 30 μοίρες) ίσων μεγαλύτερη άντωση
μεγαλύτερη άντωση ίσων μπορώ να απογειωθώ...

α) με μικρότερη ταχύτητα (από την κανονική ταχύτητα του αεροφκάφους μου)
β) σε μικρότερο μήκος διαδρόμου στο έδαφος
γ) όταν το αεροσκάφος μου είναι είναι υπερφορτομένο (αρα έχει μεγαλύτερο βάρος)

άρα μέσα στο παiχνίδι Cliffs of Dover κάνεις χρήση flaps σε όλες τις προσγειώσεις και τις απογειώσεις με μεγάλο βάρος
π.χ. απογείωση BF-109 με βόμβα.