PDA

View Full Version : Τρεις οθόνες



sw1ive
Nov-26-2014, 13:39
Βλαιπω οτι εχουμε δύο φίλους με τρεις οθόνες και προσπαθώ να φανταστώ το πως είναι...

το ψαχνω και στο youtube...



αυτο βλαιπεις με τρεις οθόνες...
136271362813629


αυτο βλαιπεις με μια οθόνη
........................13628..................... ....




Το πλεονέκτιμα είναι, οτι αυτός που έχει μια οθόνη πρέπει να πατήσει τρεις φορές το αριστερά για να δει πίσω του
ενό αυτός που έχει τρεις οθόνες πατάει μια φορά αριστερά και βλαιπει στην αριστερή του οθόνη
αυτο που θα έβλαιπε ο άλλος πατώτας τρεις φορές το αριστερά.




κανονικά βλαίπεις αυτό...
136271362813629



και πατόντας μια φορά αριστερά βλαίπεις αυτό...
136301362713628


και αυτο είναι ένα βιντεάκι...

https://www.youtube.com/watch?v=P-jJZ5vnPs8



ασε που ο φιλος μας εδώ δεν έχει κάνει και πολύ καλό σετάρισμα στο TrackIR

El_Capitano
Nov-30-2014, 13:09
Εξαρτάται και από τις οθόνες...

Σε 3 27´´ έχω ανάλυση 5760x1080 για παράδειγμα.

Πιστεύω είναι καλή ανάλυση. Με μια καλή κάρτα που να μπορεί όμως να ανταπεξέλθει για να μην έχεις lag.

:D:D:D

sw1ive
Nov-30-2014, 15:47
Εξαρτάται και από τις οθόνες...

Σε 3 27´´ έχω ανάλυση 5760x1080 για παράδειγμα.

Πιστεύω είναι καλή ανάλυση. Με μια καλή κάρτα που να μπορεί όμως να ανταπεξέλθει για να μην έχεις lag.

:D:D:D

για δωσε μαρκα και μοντελο καρτας γραφικών για να δουμε τεχνικά χαρακτιριστικά

δεν μπορώ να καρφώσω δυο καρτες γραφικών ???

fly4ever
Dec-01-2014, 04:09
...Οι περισσότερες motherboards τώρα πια δέχονται σίγουρα μέχρι και 4 GPU (κάρτες γραφικών) Γιάννη.Αν και γενικώς θεωρείται προτιμότερο δεν είναι απαραίτητο να είναι όλες ίδιες.Για παράδειγμα μπορείς να έχεις μία Nvidia και μιά ATI (AMD),αυτό που έχει ίσως μεγαλύτερη σημασία είναι να είναι αν όχι ίσων τουλάχιστον παρόμοιων τεχνικών χαρακτηριστικών,διαφορετι ά η πιο "αδύναμη" θα κρατάει πίσω κατά κάποιον τρόπο την "δυνατότερη".Καλύτερα λοιπόν να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ίδιες σε τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες.Το πιο ασφαλές και ιδανικότερο φυσικά θά'τανε να είναι όλες ακριβώς η ίδιες,εκεί έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.
Τώρα στο θέμα της σύνδεσης,μπορείς να επιλέξεις να τις "διασταυρώσες" είτε με crossfire είτε με SLI,τα ειδικά καλώδια και για τους 2 τύπους σύνδεσης καρτών γραφικών περιλαμβάνονται στη συσκευασία τους όταν τις αγοράζεις.Μην αρχίσεις να ψάχνεις να βρεις αυτό που συνόδευε τη δική σου,έτσι κι αλλιώς αν αοφασίσεις να πας για multi GPU (πολλαπλές κάρτες γραφικών) η οποιαδήποτε καινούργια που θα αγοράσεις θα έχει μέσα στο κουτί της και τα 2 καλώδια για να κάνεις τις συνδέσεις σου.

Για ό,τι άλλο τα λέμε και στη συχνότητα (TS3)...

Νίκος:salute:

El_Capitano
Dec-01-2014, 06:31
Την GeForce 660 Τi με 2GB RAM έχω.

Σε μια κάρτα 3 οθόνες.

sw1ive
Dec-01-2014, 09:32
Την GeForce 660 Τi με 2GB RAM έχω.

Σε μια κάρτα 3 οθόνες.

εγω έχω την GeForce 550 Ti με 1Gb Ram

αυτές οι δύο δεν έχουνε τοσο μεγάλη οικονομική διαφορα.

Αν λεω άν την αναβάθμιζα θα πήγαινα για 680 ή 750, αλλα καλύτερα να το βγάλω απο το μυαλό μου.
εγώ θέλω τεσσερεις οθόνες και για τα όργανα του cockpit.

Αυτο που θα κάνω σύγουρα είναι να βρω για μια δύο ώρες και απο αριστερά δεξια
δυο 20 αρες οθόνες συν η δικιά μου 24 αρα οθόνη
νας τις στήσω (αντε το πολύ για ένα βράδυ μόνο) για να δώ τι παίζει
και μετά επιστρέφουνε πίσω στους ιδιοκτήτες τους.

20 + 24 +20 = 64 ιντζες.

sw1ive
Dec-03-2014, 10:44
Άκοιρο η δοκιμη μου με τρεις οθονες. Εχω την Geforce 550 που μου δίνει τρεις θύρες
αλλα υπαρχει περιορισμός na χρησιμοποιείς όποιες θύρες θέλεις
αλλά μόνογια δύο οθόνες συνδεμένες συνχρόνος.

αρα ξαναγυρνάω στο παλιό μοτίβο που λέει δύο οθόνες πανω κάτω
μια για εξωμοιωτή και μια για τα όργανα του cockpit (Device link)

13746


13748


13747

sw1ive
Feb-19-2015, 08:32
Γιαννη η καρτα γραφικων που χρειαζεσαι είναι η (GTX 660) σε οτι μαρκα θέλεις (GeForce, Asus κ.τ.λ.)

στο skrouz.gr ξεκιναει απο 180 Ε. Ψαχτε και για (GTX 660 Ti) που ειναι ακριβότερη αλλά έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτιριστικά

Αν έχεις λεφτά για πέταμα η αμέσως επόμενη είναι η (GTX 760) σε ότι μαρκα θέλεις αλλά η προσωπική μου γνώμη είναι ότι,

δεν αξίζει να πας σε τόσο μεγάλη κατηγορία.

Ψάξε τις στο skrouz. Με μια κάρτα (Asus GTX 660) θα μπορείς να έχεις ανάλυση 1920 επί 1080 και να τα έχεις όλα ρυθμισμένα στο High.

Θα έχεις...
- λεπτομερή σκιά σου
- σχήμα και όχι pixel κουκκίδα στα αεροσκάφη για να τα αναγνωρίζεις από το σχήμα τους και χωρίς να τα ζουμάρεις
- πιο ξεκάθαρο ορίζοντα
- την κουκκίδα των Blenhaim θα ξεκινάς να την βλέπεις από τα 13 Χλμ. και όχι από τα 9 Χλμ.
- όταν ο αντίπαλος βουτάει στο έδαφος δεν θα τον χάνεις γιατί θα έχεις λεπτομέρειες εδάφους, κτίρια, δέντρα και γρασίδι
- θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη παλιά σου οθόνη για εικονικό cockpit (όργανα)
- ο υπολογιστής θα πηγαίνει πιο ξεκούραστα αφού τα γραφικά θα χρησιμοποιούνε τα 2Gb μνήμη της καρτας γραφικών
ενώ τώρα δανείζονται από την μνήμη του υπολογιστή.
- θα αποδώσει καλύτερα η οθόνη σου αφού θα την συνδέσεις με καλώδιο HTMI
( Η κάρτα βγάζει μια θύρα HTMI και δύο DVI)

15641 15642 15643
http://images.bit-tech.net/content_images/2012/08/nvidia-geforce-gtx-660-ti-2gb-review/msigtx660ti-10b.jpg

sw1ive
Feb-21-2015, 17:44
Γιαννη μετα απο την επικοινωνια μου με τον Βασιλη, (αυτην που ακουσες)
είμαι σε θεση να δηλώσω οτι με έπεισε. Στο προηγούμενο post βάλε ένα χι.

η κάρτα γραφικων GeForce GTX 660 Ti είναι πραγματι ξεπερασμένη.
Θα την διαλεγα μονο αν ήταν αρκετά φτηνότερη αλλά δεν είναι.
Για μόνο 30 Ε διαφορά παρε την GeForce 960 Ti που είναι ν'εα σε κυκλοφορία
και η τιμή της είναι μέσα στα δικά μας οικονομικά κουστούμια

το προηγούμενο μου post αναφερότανε σε δεδομένα ελένχου αγοράς
που είχα κάνει για μένα πριν από οκτώ μήνες