PDA

View Full Version : Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2



sw1ive
Dec-05-2014, 18:53
Ευχαριστώ τους πιλοτους sw1ive, bigtime_killer, fly4ever, badjano98

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ATAG SERVER ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΑΝΕ
ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑΝΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΝΑ

00:01 - 01:20 Απογείωση και ένωση σμήνους
01:20 - 03:40 Επαφή spitfire και κατάρριψη
03:40 - 05:00 Ένωση σμήνους
05:00 - 05:10 Διαδικασία (Τouch N Go) για ένωση σμήνους
05:10 - 11:40 Κενός χρόνος και κουβέντα αλλά πάντα σε εγρήγορση
11:40 - 15:25 Επαφή με spitfire και κατάρριψη
15:25 - 17:40 Ένωση σμήνους (μπέρδεμα με τέταρτο φίλιο αεροσκάφος)
17:40 - 18:50 Επαφή με Blenhaim και κατάρριψη
18:50 - 20:40 Ένωση σμήνους
20:40 - 26:20 Επαφή Harricane και κατάρριψη
26:20 - 27:00 Ενωση σμηνους




https://www.youtube.com/watch?v=SEo_rtD94Nc&feature=youtu.be

fly4ever
Dec-06-2014, 05:18
...Το περιμένουμε πώς και πώς Κε Σκηνοθέτα...Η χθεσινή αποστολή στον ATAG κατά τη γνώμη μου πρέπει να ήτανε η πιο πετυχημένη από τότε που ξεκίνησα ν'ασχολούμαι με το sim αυτό.Κι όποιος έχει αντίθετη άποψη ας δει τα STATS εδώ...Και Johny μη μου την πεις πάλι με τα STATS γιατί αυτή τη φορά όντως αξίζει να τα δεις ακόμα κι εσύ!!!!
...Γρήγορα με το βίντεο Γιαννάκηη...η αγωνία μεγαλώνει λέμε...

P.S.
...καλά δεν το συζητάμε για χθες στον ATAG όσοι μας βλέπανε να πηγαίνουμε 4 μαζί...Αν δεν ήτανε τουλάχιστον 3 όπου φύγει φύγει... ΧΑχαχαχχαχααα...!!!Πού δηλαδή να μπορούσαμε να πετάξουμε και όλοι μαζί και οι 8...!!!!Ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ...Νέφτι στον ποπό των κόκκινων....Σαν το χρώμα της ομάδας τους θά'τανε κι αυτός...ΧΑχαχαχχαχχαχαχαχα αχαααααα!!!!!

sw1ive
Dec-07-2014, 06:43
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ATAG SERVER ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΑΝΕ
ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑΝΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΝΑ

Οταν ο Θύτης γινετε θύμα...
Ενα μεγαλο μπραβο στον Πανο για την θεση του δολοματος που μπήκε
ώστε ο αντιπαλος νομιζε οτι έχει να κάνει με ένα και όχι με τέσσερεις
(Νικο αυτο το kill σου το χαρισε ο Πανος, να του πεις ευχαριστώ)

προσεξτε το πλάνο που ξαφνικά ενφανίζεται ο sw1ive και fly4ever πίσω απο τον αντίπαλο στα πρωτα 20 δευτερολεπλα του Βιντεο.


Ενα αποσπασμα απο το βιντεο 30 λεπτων
(Ηλιε φονια πως αφησες να γινει το κακό)
σκοτώσανε τον σταυραετο και τον αυγερινό)
Δικό σας...



https://www.youtube.com/watch?v=JUYGxJf6R4Q&feature=youtu.be

BIG TIME KILLER
Dec-07-2014, 17:35
τωρα ρε γιαννη τι να λεμε Υ Π Ε ΡΟ Χ Ο ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ να σαι καλα ρε φιλε σκηνοθετα καταπληκτικο δεν εχω λογια μπ[ραβο ρε τζονι τιποτα αλλα φοβερο

fly4ever
Dec-08-2014, 08:59
...Γιάννακη τί να πω...πολύ καλό?Super?Ο,τι και να πω πάλι λίγο θά'ναι!Ανυπομονούμε για το full version των 30 λεπτών που είπες.Κάνε μου μιά χάρη Pls...Ετοίμασέ μου μιά κόπια δίχως μουσική,μόνον το βίντεο με τις ομιλίες μας στον ασύρματο να κάνω editing με μια δική μου μουσική επένδυση...Κι επίσης αν μπορείς να μου δώσεις και την αρχική του μορφή σε .trk format (όπως ακριβώς δηλαδή στο βγάζει μετά την επεξεργασία εδώ στο forum για τις εξωτερικές κάμερες) για να φτιάξω και μιά δική μου τελική version θά'τανε ό,τι καλύτερο Γιάννη...
Thanks προκαταβολικά...!!!

Νίκος:thumbsup:

El_Capitano
Dec-08-2014, 12:43
Συγχαρητήρια για το video.
Παρα πολύ καλό που ακούγονται οι φωνές.

Ταπεινή μου άποψη και προσωπική γνώμη. Αν γίνεται να αλλάξεις μουσική.

Στο 1.05 ακούγεται και μια βελούδινη φωνή τενόρου. Ποιος είναι ???

sw1ive
Dec-08-2014, 14:42
Το βίντεο δεν έγινε upload, θα προσπαθήσω ξανά αύριο.

Θεόφιλε...
το τσίριγμα που γράφτηκε είναι του γιου μου που ηχογραφήθηκε την ώρα που εγώ μίλαγα.
Δεν έχω πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου για να το κόψω.
Όπως και κάτι λεξούλες από το στόμα του Νίκου και του Γιάννη. Ο Πάνος πάντα ήρεμος και προσεκτικός στο λόγο του.

Νίκο και Θεόφιλε...
η μουσική που ακούγετε στο τρία λεπτά βίντεο ανήκει στην κατηγορία μοιρολόι.
Και μπήκε στο βίντεο με στόχο το χιούμορ και όχι το μουσικό ντύσιμο του βίντεο.
Απλώς ίσως δεν κατανοείτε το ιδιόρρυθμο χιούμορ μου. Πάντως μην φοβάστε, το μεγάλο βίντεο δεν έχει μουσική.

Νίκο...
το αρχείο γράφεται χωρίς εξωτερικά πλάνα (αποστολή 1 in.trk)
περνάει από το ATAG track editor για να πάρει τα εξωτερικά πλάνα (αποστολή 1 out.trk)
έχει γραφτεί και το mp3 (αποστολή 1.mp3)
τέλος γράφεται ένα αρχείο mp4 (αποστολή 1.mp4) με ήχο και διαλόγους.

τρία αρχεία στη διάθεση σου... ( σου τα στέλνω με email)
αποστολή 1.trk αρχείο Cliffs of Dover
αποστολή 1.mp3 αρχείο ήχου Team Speak
αποστολή 1.mp4 αρχείο βίντεο

fly4ever
Dec-09-2014, 03:21
Το καταλάβαμε ρε Γιάννη παραπονιάρη πως θέλησες να δώσεις χιουμοριστική πινελιά με το τραγούδι που έβαλες...Χαχαχα...αν είναι δυνατόν...τώρα θα σε μάθουμε?Καλό ήτανε αλλά για να γίνει κάτι ανάλογο/αντίστοιχο μ'εκείνο το γνωστό 30λεπτο βίντεο που βγάλανε τα παιδιά εδώ στον ATAG για την επέτειο της D-Day φέτος θα πρέπει να το ντύσουμε κάπως διαφορετικά...Περιμένω τα e-mail λοιπόν για ν'αρχίσω το σχετικό editing.Πολύ μου άρεσε που ενεργοποίησες στο ts3 και τα χαρακτηριστικά "παράσιτα" για ν'ακούγοντια οι ομιλίες μας σαν από ασύρματο της εποχής!!! :thumbsup:
Περιμένω τα αρχεία μόλις μπορέσεις Γιάννη...

θα τα πούμε και στη συχνότητα...

Νίκος:salute:

sw1ive
Dec-09-2014, 13:05
Μετά από 16 ώρες upload...

το βίντεο στο πρώτου post αυτού του θέματος είναι έτοιμο...

περιμένω εντυπώσεις !!! Όχι γενικά...

αλλά συγκεκριμένα πράγματα για συγκεκριμένες χρονικές στιγμές του βίντεο.

BIG TIME KILLER
Dec-10-2014, 04:24
που ειναι μωρε να το δω το ρημαδι με εσκασεσ

BIG TIME KILLER
Dec-10-2014, 11:59
ok to eida

fly4ever
Dec-11-2014, 03:48
...Το είδα κι εγώ,χθες τ'απόγευμα τελικά.Πολύ καλή η δουλειά σου Γιάννη μπράβο :thumbsup:

Απλά θα ήθελα να κουβεντιάσουμε κάποια "θεματάκια" που ανακύπτουν εξ αιτίας του βίντεο, ως προς τη συνεργασία το πρώτο και τη σωστή λειτουργία σαν ομάδα και το δεύτερο ως προς το ίδιο το βίντεο σαν προσπάθεια πιστεύω πως ίσως θά'πρεπε να περιλαμβάνει κάπως περισσότερα πλάνα από το cockpit.Βλέποντας άλλα παρόμοια βίντεο διαπιστώνω πως ένα τουλάχιστον σημαντικό που ξεχωρίζε σαν διαφορά ανάμεσα στο δικό μας σμήνος και στα υπόλοιπα στο θέμα της συνεργασίας είναι η φανερά μεγαλύτερη ηρεμία που έχουν οι πιλότοι κατά τη διάρκεια της αποστολής.Αυτό φαίνεται και απ'τον τρόπο που πετάνε και ειδικότερα απ'τον τρόπο που μιλάνε και συνεννοούνται μεταξύ τους.Δε λενε περιττά πράγματα,δεν κουβεντιάζουνε μεταξύ τους και δε φωνάζουν στη συχνότητα (ιδίως αυτό το τελευταίο) τόσο όσο εμείς για άλλα θέματα και ειδικά όταν εντοπιστεί ο αντίπαλος επικρατεί μια συγκριτικά τεράστια ηρεμία και νηφαλιότητα.Ούτε φωνές ούτε βρισίδια και μπινελίκια και γενικά ένα πιο "επαγγελματικό" περιβάλλον επικρατεί.Οκ,οκ το ξέρω εμείς είμαστε Ελληνες το ξέρω τι θα πείτε με ό,τι αυτό συνεπάγεται...έχουμε το δικό μας "δυναμικό" ταμπεραμέντο και τα σχετικά και κάπου ο.κ. τα παραδέχομαι...αλλά απλά γνώμη μου είναι πως αν δοκιμάζαμε έστω κάποιες φορές να συμπεριφερόμαστε πιο..."ήρεμα" και πιο "cool" (δεν μπορώ να το πω καλύτερα) το αποτέλεσμα και στην πράξη αλλά και στο βίντεο θα είναι πολύ καλύτερο και θα θυμίζει πολύ περισσότερο τις πραγματικές στιγμές των μαχών στους ουρανούς εκείνης της τόσο Ηρωικής εποχής.Θα τα πούμε και στη συχνότητα και πιστεύω πως όχι μόνο όλοι θα καταλάβετε τι εννοώ αλλά θα συμφωνήσετε κι εσείς μαζί μου.

Και πάλι συχγαρητήρια στο Γιάννη για την προσπάθειά του.Γιάννη θέλω πολύ να μου δώσεις οπωσδήποτε τα settings σου στο TS3 τα σχετικά με την παραμόρφωση του ήχου ώστε να θυμίζει ασύρματο της εποχής.Οσο κι αν προσπάθησα δεν έχω ακόμη καταφέρει να το κάνω ν'ακούγεται ταυτόχρονα τόσο ρεαλιστικά αλλά και τόσο καθαρά και αντιληπτά.

Νίκος:salute:

El_Capitano
Dec-11-2014, 11:33
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο.
Το video μου άρεσε αρκετά, καλό θα ήτανε περισσότερα πλάνα μέσα από το cockpit.

Από την AIR COMBAT GROUP (http://www.aircombatgroup.co.uk/flight_school/flight_school.php?section=2#nav) υπάρχουν μερικά video εκπαιδευτικά.

Τώρα συμβαίνει το εξής. Η κοινότητα μπαίνει εδώ μέσα να διασκεδάσει. Βρίσκονται στον αέρα και πετάνε μαζί. Βέβαια από το video φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη εκπαίδευσης τόσο σε formation (ειδικά αυτό το τρενάκι που άκουσα με σκότωσε λέμε !!!) αλλά και συννενόσης όπως είπε και παραπάνω ο Νίκος.
Παρακάτω ένα video από τους AIR COMBAT GROUP (http://www.aircombatgroup.co.uk/index.php) για να δούμε μερικά πράματα.


https://www.youtube.com/watch?v=HgS46Y3Lal8#t=493

Έπειτα όπως είπα και παραπάνω λείπει από την κοινότηα η εκπαίδευση και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα. Το να καταρρίπτεις ένα αεροπλάνο σε dogfight δεν σημαίνει ότι σε κάνει και πιλότο που μπορείς να πετάξεις με άλλους σε σμήνος.
Αν όμως ειπωθεί ότι πρέπει να γίνει προπόνηση οι περισσότεροι μπορεί να μην θέλουν ή ο χρόνος που έχουν να θέλουν να τον εκμεταλευτούν μόνο σε dogfights.
Επαναλαμβάνω σε όλες τις εικονικές μοίρες υπάρχει σοβαρή προπόνηση σε formation και όχι μόνο.
Παράδειγμα μερικοί κωδικοί για το ράδιο (http://www.aircombatgroup.co.uk/flight_school/lw/theory_2.php).
Αν ειπωθεί κάτι εδώ για formation θα πούνε ή δεν μας ενδιαφέρει ή δεν έχουμε χρόνο. Όλα είναι σεβαστά. Αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται.
Για παράδειγμα. Στο DCS είχα γνωρίσει έναν τύπο με P51 (τότε με το P51 πετούσα). Τον γνώρισα στο Aerobatics Server (o Νίκος ξέρει για τι μιλάω). Το πρώτο πράμα που κάναμε μαζί ήταν formation. Ειδικά τις πρώτες μέρες αν και προσπαθούσα να τον πιάσω τον έχανα. Και μιλάω για δύο αεροπλάνα. Το άλλο που δοκιμάσαμε ήταν το αεροπλάνο. Δοκιμάσαμε μέγιστο ύψος και συμπεριφορά αεροπλάνου και μερικά άλλα πράματα όσον αφορά το αεροπλάνο και τις αντοχές του (Πότε κάνει stall, επαναφορά από stall κ.ο.κ.)
Δηλαδή όλες αυτές οι εικονικές μοίρες πετάνε πολλές ώρες μαζί και κάνουν προπόνηση πολλές ώρες. Υπάρχει πρόγραμμα προπόνησης που ακολουθείτει πιστά. Εμείς δεν έχουμε είτε την πολυτέλεια του χρόνου είτε αν είμαστε online θέλουμε να πετάξουμε. Βέβαια όλα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν είναι κριτική, αλλά προσωπική μου άποψη για το πως αντιλαμβάνομαι πως πρέπει να λειτουργεί μια εικονική μοίρα.

Στο θέμα του video. Από το video φαίνεται ότι δεν υπάρχει μοίρα και ο καθένας πετούσε μόνος του. Κανένα πρόβλημα. Το εξήγησα και παραπάνω γιατί συμβαίνει αυτό.

sw1ive
Dec-11-2014, 16:01
Απλά συμφωνώ...
δεν θα επαναλάβω ότι είπαν οι προλαλησαντε απλά θα δώσω αυτό το link και ο καθένας ας καταλάβει όσα περισσότερα μπορέσει

η επικεφαλίδα γράφει (Βιντεακια για να γουστάρουμε Νο2)... άρα πάρτε αυτό για να γουστάρουμε...


https://www.youtube.com/watch?v=AYCBxhj26z4

όσο για το επίμαχο βίντεο, εγώ το ανέβασα για να γουστάρουμε εμείς που λάβαμε μέρος, αλλά και όλοι οι άλλοι.
Τώρα, αν μέσα από αυτό το βίντεο, αν μπορέσουμε να δούμε λάθη που σίγουρα υπάρχουνε, με σκοπό να τα διορθώσουμε, εγώ ειμαι μέσα.

ΣΎΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΆΛΛΑ ΒΊΝΤΕΟ ΚΑΙ ΆΛΛΕ Σ ΟΜΑΔΕΣ (SQUADRON) ΣΥΓΝΏΜΗ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΆΖΩ ΕΔΏ.
όσο και να θέλουμε να αυτοκαλουμαστε squadron δεν είμαστε. μάλλον προς το μια καλή παρέα πλησιάζουμε.

στο forum μπαίνει πολύς κόσμος και διαβάζει, ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ακόμα να εμφανιστεί. (αφού το ξέρετε, αφού τους βλέπουμε μαζί)
προσέχουμε τι γράφουμε και κρατάμε κάποια για τον προφορικό λόγο. Teamspeak3 έχουμε όλοι αλλά και κινητά τηλέφωνα.

sw1ive
Dec-11-2014, 17:04
Θεοφιλε αν είναι να χρησιμποιήσουμε αυτο που σύκωσες στα Γερμανικά...


http://www.aircombatgroup.co.uk/flight_school/lw/theory_2.php


τότε εγώ θα στραμπουλίξω την γλώσσα μου... (προσπαθήστε να τα διαβάσετε)

από την άλλη τα παρακάτω Αγγλικά είναι Αγγλικά.
το τρενάκι απ'την άλλη δεν το γράφουνε τα Γερμανικά ούτε τα Αγγλικά...
μήπως να ψάξω τον αντίστοιχο πίνακα στα κινέζικα ???

Radio communication Meaning

[your, my] Six!..................................Enemy on [your, my] six
AA................................................ .. Anti-aircraft (battery)
Bandit............................................ .. Enemy aircraft
Bingo............................................. .. Remaining fuel sufficient for RTB only
Blow.............................................. .. through Continue straight on after merge, do not turn
Bogey............................................. . Unidentified aircraft
Break Break...................................... enemy on your six
Buster............................................ .. Best speed
Copy.............................................. .. Message received and understood
Clear............................................. ... Your six is clear
Close up............................................ Tighten formation
Cross turn.......................................... Execute level 180 degree turn towards wingman
Disengage Break off............................ combat in stated direction
Disregard......................................... . Carry on
Drag, dragging (direction)..................... Drag (am dragging) enemy on your six straight in the stated direction
EA................................................ .... Enemy Aircraft
Extend (extending).............................. Open up separation to enemy
Free.............................................. .... I am not engaged Friendly or blue Friendly aircraft
Grab (grabbing)................. .................Climb (am climbing)
In Going............................................ in on enemy
In, in................................................ in All engage
Kick out............................................ Increase formation width
No copy............................................ Message not understood, please repeat
No joy.............................................. No visual (of enemy)
No tally............................................ No visual contact
No threat.......................................... Enemy is not a threat, ignore
No vis.............................................. No visual contact
North, east, south, west – go!.............. Execute level 90 degree turn in specified direction
Off (Off off) ......................................Breaking off attack (All break off)
On the runway................................... On the runway ready to take off
On the way....................................... Heading to you
Out (heading).................................... Breaking off engagement (to regain energy)
Pancake Land.................................... Reform Expedite formation over given landmark or on given heading
Repeat last....................................... Repeat last transmission
Reverse .......................................... Turn around (to engage)
Roger............................................. . Message received and understood

badjano
Dec-11-2014, 17:30
Εγώ αυτό που θέλω να πώ είναι πως, συμφωνόντας με τον Γιάννη, squadron δεν είμαστε αλλά μιά παρέα που πετάμε μαζί - με ό,τι σημαίνει αυτό. Πρόβλημα δεν έχω με την κατάσταση αυτή κανένα, άσχετα αν μου αρέσει προσωπικά η πειθαρχημένη πτήση κτλ μιας κανονικής εικονικής μοίρας. Δεν πιστεύω πως είναι ανάγκη να το σπρώξουμε το θέμα προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση, μπορούμε να λειτουργούμε ανάλογα του ποίοι πετάνε και του τι θέλουν εκείνοι να κάνουνε αυτή τη στιγμή. Αν θέλουν να πετάξουν σχηματισμού, αν θέλουν απλά να μπούνε στη μάχη κτλ..

El_Capitano
Dec-12-2014, 15:56
Θέλω να επισημάνω ότι δεν άσκησα κριτική στο video, απλά τα παραπάνω ήταν καθαρά προσωπικές απόψεις.
Για το video θέλω να πω ότι το καλύτερο από όλα είναι ότι βλέπουμε μια ζωντανή παρεά που ευχαριστιέται να πετάνε μαζί και το video δείχνει πόσο πολύ το απολαμβάνουνε.
Το θέμα είναι να υπάρχει ευχαρίστηση μεταξύ της παρέας. Θέμα που το βλέπουμε ολοκάθαρα στο video.
Επίσης φαίνεται καθαρά ότι είμαστε Έλληνες και η επικοινωνία είναι δυναμική αλλά πάνω από όλα υπάρχει συνεννόηση.

Ξέχασα τέλος να ευχαριστήσω θέρμα τον δημιουργό του video και τους πιλότους που πετάξανε μαζί.

Πάντα τέτοια και περιμένουμε και άλλα video.

Ευχαριστούμε !!!

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

sw1ive
Jan-16-2015, 10:33
Δινω αυτο το link για διαφορους λογους. (χρονος απο το 4.30 μεχρι το 7.15)

1) Για να δεις, το τι μπορεις να κάνεις στο Cliffs of Dover με ένα BF109 και ένα Spitfire
2) Για να δεις, το πως με επιτυχία κυνηγάει μια squad BF 109 τους αντιπάλους της και στο τέλος τους καταρίπτει
3) Για να δεις πως ένα έμπειρος εικονικός πιλότος spitfire ποση 'ωρα μπορει να κρατιθεί ζωντανος, ενώ έχει δύο BF 109 κολημένα στα 10 μ. πίσω του
4) Για να μελετίσεις τις κινίσεις του πιλοτου spitfire, ωστε μετα την παρακολούθιση αυτου του βίντεο, να βγεις εσύ κερδισμένος.

το βίντεο είναι αυτό...


https://www.youtube.com/watch?v=TYG18CsMD7E

και ο πιλοτος BF 109 που τράβιξε το βίντεο, δινει τα συνχαριτήρια του στον πιλοτο spitfire εδώ !!!

http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=15048

fly4ever
Jan-20-2015, 04:56
...Για να μη μας περάσουνε και για πολεμοχαρείς αλλά κι επειδή χθες λέγαμε με τον Παντελή και τον Big Time Johny ότι τόσο καιρό μιλάμε,είμαστε μαζί και "πολεμάμε" κι ακόμη δεν ξέρουμε πώς είν'ο άλλος στη φάτσα,είπα ν'ανεβάσω ένα βιντεάκι πού'χα φτιάξει παλιότερα με την αφεντιά μου να πετάει το Piper.Ετσι κάνω την αρχή με αυτό το βίντεο όπου φαίνομαι στ'αριστερά στη θέση του καπετάνιου σε διάφορες φάσεις πτήσεων,σκεφτόμενος ότι τι καλύτερο για να δείτε την αφεντιά μου από κάτι σχετικό με αυτό που όλοι μας αγαπάμε τόσο πολύ,την πτήση...virtual ή real δεν έχει σημασία.

https://www.youtube.com/watch?v=UMmJFRlZTqM&index=4&list=PL18F596B5412E7AB1

Ελπίζω να σας άρεσε (το βίντεο εννοώ,γιατί η μόστρα μου είμαι σίγουρος ότι σας άφησε άφωνους :stunned: )

Νίκος :salute:

BIG TIME KILLER
Jan-20-2015, 11:07
...Για να μη μας περάσουνε και για πολεμοχαρείς αλλά κι επειδή χθες λέγαμε με τον Παντελή και τον Big Time Johny ότι τόσο καιρό μιλάμε,είμαστε μαζί και "πολεμάμε" κι ακόμη δεν ξέρουμε πώς είν'ο άλλος στη φάτσα,είπα ν'ανεβάσω ένα βιντεάκι πού'χα φτιάξει παλιότερα με την αφεντιά μου να πετάει το Piper.Ετσι κάνω την αρχή με αυτό το βίντεο όπου φαίνομαι στ'αριστερά στη θέση του καπετάνιου σε διάφορες φάσεις πτήσεων,σκεφτόμενος ότι τι καλύτερο για να δείτε την αφεντιά μου από κάτι σχετικό με αυτό που όλοι μας αγαπάμε τόσο πολύ,την πτήση...virtual ή real δεν έχει σημασία.

https://www.youtube.com/watch?v=UMmJFRlZTqM&index=4&list=PL18F596B5412E7AB1

Ελπίζω να σας άρεσε (το βίντεο εννοώ,γιατί η μόστρα μου είμαι σίγουρος ότι σας άφησε άφωνους :stunned: )

Νίκος :salute:





1ον .....ρε παναθεμασε τα κομματια του βιντεο ειναι προτου μια δεκαετια .....χαχχαχαχαχαχαχαχα σιγα να μην εισαι τετοιο πιπινι.
2ον......εισαι καθικι .....γιατι απλα ζηλευομε..........χαχαχχαχαχαχ αχαχα
3ον .....αντε σαλτα και .........απλα γιατι δεν εχω κατι αλλο να γραψω.......χαχχαχαχαχαχαχχα χχα\
Σε αγαπαμε οπωσ και να σαι φιλαρακι μου καλο

erich
Jan-20-2015, 14:54
Nikola se εχω ερωτευτεί!!! χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ
εσυ ρε εισαι ομορφος , αμα δεις εμενα θα τρομάξεις!!!

sw1ive
Jan-20-2015, 15:15
θελω να ρωτήσω και εγώ κάτι...

ο συνκυβερνίτης έχει το mio 350 (gps) (πραγματι είναι δεκαετίας το βίντεο)

τι σχέση έχει στο αεροπλάνο ?

fly4ever
Jan-21-2015, 03:20
θελω να ρωτήσω και εγώ κάτι...

ο συνκυβερνίτης έχει το mio 350 (gps) (πραγματι είναι δεκαετίας το βίντεο)

τι σχέση έχει στο αεροπλάνο ?

...Δεν ξέρω τί mio miaou μου νιαουρίζεις νυχτιάτικα Γιαννάκη,αν περιμένεις να βγάλεις απ'αυτό συμπέρασμα του πότε είναι το βίντεο καήκαμε...Ασε που το GPS που βλέπεις στο yoke του συνκυβερήτη καμμιά σχέση δεν έχει μ'άυτό που λες (αν θέλεις τον ρωτάω να σου πω τί είν'αυτό εκεί μπροστά) το βιντέακι ανεβάστηκε στο Youtube προ 7ετίας,το Piper δεν το έχουμε πάνω από 10 χρόνια μιάς και το πήραμε Μάϊο του 2004 άρα το βίντεο πρέπει να είναι κάπου εκεί στο 2006-2007,λίγο προτού βάλουμε την 3φυλλη προπέλλα που έχουμε τώρα (στο βίντεο φαίνεται πως το αερ/φος "φοράει" ακόμα τη μαμά 2φυλλη προπέλλα).Πάντος 10ετίας δεν είναι γιατί για τουλάχιστον 1 και βάλε χρόνο πετούσαμε με το Γερμανικό του νηολόγιο που είχε όταν το πήραμε το 2004,οπότε στη συχνότητα θ'άκουγες τον Πύργο να μας λέει "D-EPHZ" (Delta eco papa hotel zullu) και όχι SX-AKG (Sierra exray alfa kilo golf),οπότε συμπερασματικά με βλέπετε όπως είμουνα κάπου προς τα μέσα του 2006 - 2007.
...Εν πάσει περιπτώσει δεν έχω αλλάξει σχεδόν καθόλου πέρ'από τα μαλλιά μου που γκριζάρανε λιγάκι περισσότερο και εξακολουθούν να είναι στο ίδιο στυλ,αν με δείτε στο δρόμο σίγουρα θα με αναγνωρίσετε με βάση το βίντεο.
Οσο για τον συνκυβερνήτη και τη σχέση του με του με το αεροπλάνο,είναι ένας απ'τους μετόχους σε αυτό και στη συγκεκριμένη πτήση εκτελούσε χρέη safety pilot και παρέας γιατί όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να είσαι μόνος έστω κι αν πετάς.Ασε που πάντοτε είναι καλύτερα να υπάρχει ακόμα ένα ζευγάρι ματιών και αυτιών γιατί αν δείτε προσεκτικότερα το βίντεο κι ακούσετε προσεκτικότερα τη συχνότητα γινότανε ένα ψιλοχαμός στον κύκλο του αεροδρομίου εκείνη τη στιγμή.
...Για οτιδήποτε άλλες ερωτήσεις σας παρακαλώ στη συχνότητα,κουράστηκα να γράφω πρωϊνιάτικα.... :gmorning:

Νίκος :salute:

erich
Jan-22-2015, 05:59
ENA πολύ ωραιο ντοκυμαντερ με τον γκυντερ ραλ και έναν αμερικανο που μετα το τελος του πολεμου εγιναν τα καλυτερα φιλαράκια!
αξιζει ,δειτε το...
https://www.youtube.com/watch?v=KmRfBsaUN8o

fly4ever
Jan-22-2015, 10:01
ENA πολύ ωραιο ντοκυμαντερ με τον γκυντερ ραλ και έναν αμερικανο που μετα το τελος του πολεμου εγιναν τα καλυτερα φιλαράκια!
αξιζει ,δειτε το...
https://www.youtube.com/watch?v=KmRfBsaUN8o

...Πολύ καλό Παντελή...!!!Είναι πολλές οι ιστορίες παρόμοιου τύπου και είναι όντως πολύ δυνατές και διδακτικές επίσης!!!

Νίκος :salute:

BIG TIME KILLER
Jan-25-2015, 11:23
πολυ ωραιο......Αν πεφτουν αυτοι εεε τι να πουμε και μεισ,ασε που με συγκινησαν οι παπουδες.

BIG TIME KILLER
Feb-03-2015, 10:40
http://eidhseis24.com/%CE%AD%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%82-%CE%BC%CE%B5-f-18-%CE%B6%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%BF/#_




ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.

sw1ive
Apr-06-2015, 16:29
η επικεφαλίδα σε αυτο εδω το θέμα είναι... βιντεάκια της παρέας για να γουστάρουμε...

παρτε ακόμα ένα έτσι για να γουστάρουμε...


https://www.youtube.com/watch?v=QJ5f6_OGu3A&feature=youtu.be

αντε και την επόμενη φορά θα περνάω και τους ήχους (file.mp3) απο το TS3.

fly4ever
Apr-07-2015, 04:30
Μπράβο παιδιά,well done:thumbsup:

2 αποριούλες μόνον... :
α): το μικρό παραθυράκι τέρμα κάτω αριστερά τί ακριβώς είναι?Εχει μήπως να κάνει με το rudder trim δεξιά-αριστερά για να μη χρειάζεται να κοιτάζεις κάτω το όργανο με την μπίλια (turn coordinator/inclinometer)?Κι αν είν'αυτό πώς ακριβώς το φέρνουμε στην οθόνη μας να το βλέπουμε?

2 (και σημαντικότερον):Τον Παντελή πού στο καλό τον βρήκες να είναι μέσα διαθέσιμος? Κι ένας ακόμα λόγος περισσότερος πώς στα κομμάτια τον έπεισες να πετάξει ATAG και πετάξατε μαζί?????Να πω πως ζηλεύω τώρα?

Nick:salute:

sw1ive
Apr-08-2015, 14:55
Λοιπων εχουμε και λέμε...

στον παράθυρο βλέπεις με ακρίβεια τις κινήσεις του joystick (λευκή τελεία στο κέντρο)
και οι κινήσεις του rudder (η κάτω λευκή τελεία που πάει από τέρμα αριστερά τέρμα δεξιά)
θα τα πούμε προφορικά αλλά θα ανεβάσω και σχετικό βίντεο. (δεξί κλικ μπορείς να φτιάξεις πολλά παράθυρα με σημαντικές πληροφορίες)

Για τον Παντελή δεν το συζητάω, τον βρήκα μέσα στο server με τον Γιάννη, αλλά τον πήρα εγώ wingman σε εκείνη την αποστολή με το kill.
Σκέφτομαι να του πω να μην ξαναμπεί ποτέ στο ATAG server για να αποκτήσει το βίντεο συλλεκτική αξία. χο χο χο χο
το βίντεο το ανέβασα για να το απολαύσει ο ίδιος.

παρακάτω παρουσιάζω ένα βίντεο για να δεις τι γίνεται όταν δεν έχεις wingman
έχει φάει επεξεργασία για να μπορέσω να πάρω τις εξωτερικές κάμερες.


https://www.youtube.com/watch?v=vJ61Ixl_xjg&feature=youtu.be





και εδώ είναι ακριβώς το ίδιο βίντεο (χωρίς καμιά επεξεργασία) όπως τα βλέπει ο παίχτης,
κάμερα κλειδωμένη στο cockpit και doc (τελείες) στίγματα στον ορίζοντα χωρίς κόκκινα-μπλε γράμματα από πάνω
η αναγνώριση του εχθρικού αεροσκάφους γίνετε μόνο από το σχήμα του όταν το φέρεις κοντά.


https://www.youtube.com/watch?v=s-i2MLdDjxQ&feature=youtu.be




μπορεί το (σαντουιτς) να το έφαγα, αλλά έπεσα μετά απο τον αντίπαλο...

BIG TIME KILLER
May-13-2015, 05:43
παιδεσ μου αρεσετο παρακατω γι αυτο και το ανεβαζω.Βαλτε το βιντεακι με την μεγαλυτερη δυνατη ρυθμιση που εχουν οι οθονεσ σασ και απολαυστε.


https://youtu.be/Czy0pXRRZcs?t=667

fly4ever
May-13-2015, 13:35
Τι λες τώρα ρε φίλε...!!!!!!!!!:stunned::yikes::thumbsup:

Μιλάμε έχω μείνει παγωτό λέμε....!!!!!

Flyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy (ξανα)λέμε....!!!!!!!

Nick:salute:

sw1ive
May-17-2015, 09:27
Κοιτά ψάχνοντας τι βρήκα... ταινία (Red Tail), θα ψάξω να την βρω και με Ελληνικούς υποτίτλους


https://www.youtube.com/watch?v=zsEf0JiC0mw

sw1ive
May-18-2015, 16:35
η ταινια Red Tails ειναι του 2012 και το παρακατω βιντεο είναι το trailer που παιχτικε στους κινιματογραφους...


https://www.youtube.com/watch?v=E4QNoTOz1U8

και το πως έγιναν τα οπτικά εφφε...


https://www.youtube.com/watch?v=JF0cD1O3U8M

fly4ever
May-19-2015, 06:15
Γιαννάκη χαίρε...!!!Σε λέω "Γιαννάκη" για να ξεχωρίζεις απ'τον "Big" λόλω ηλικίας...χεχεχε...

Η ταινία που αναφέρεσαι εξιστορεί πραγματικά γεγονότα και συγκεκριμένα πρόκειται για την όχι και τόσο γνωστή ιστορία μιάς μοίρας καταδιοκτηκών Ρ-51 που όμως τα παλικάρια που την αποτελούσαν ήταν αποκλειστικά μαύροι.Η ομάδα τους λεγόταν "Tuskegee Airmen" ή πιο απλά "Tuskegee Fighters".Τα Ρ-51 τους ξεχώριζαν από τις εμφανέστατες κόκκινες ουρές τους και είχαν γίνει κυριολεκτικά ο φόβος και ο τρόμος των Γερμανών καθώς όλοι τους ήταν εξαίρετοι Πολεμιστές Πιλότοι.Αξίζει επίσης ν'αναφερθεί ότι τους στέλνανε στις δυσκολότερες αποστολές που θύμιζαν περισσότερο αποστολές αυτοκτονίας κι όμως αυτοί πάντα όχι μονάχα επιβίωναν αλλά βγαίνανε και νικητές.Κοντά στο τέλος του Πολέμου, αν όχι όλοι οπωσδήποτε οι περισσότεροι σχηματισμοί βομβαρδιστικών που σφυροκοπούσαν μέρα-νύχτα τη Γερμανία στα τελευταία της, ζητούσαν αποκλειστικά να τους συνοδεύουν οι Red Tails ή κοινώς οι Tuskegee Fighters καθώς ήταν οι μόνοι που πραγματικά όχι μονάχα τα δίναν όλα για να προστατέψουν τα βομβαρδιστικά στην αποστολή αλλά και το κατόρθωναν με τις μικρότερες δυνατές απώλειες!!!
Η ταινία είναι πραγματικά υπεροχη και αξίζει οπωσδήποτε να τη δεί κανείς αν ήδη δεν το έχει κάνει σαν κι εμένα...!!!

Νίκος :salute:

IkarosDream
May-24-2015, 10:11
Παραμύθια της χαλιμάς αυτή η ταινία, περίμενα να δώ κάτι εστω και λίγο ρεαλιστικό αλλά. Βλέπουμε τα Π 51 να πετάνε σαν Mig 27 και τα ΜΚ108 κανόνια να έχουν λιγότερη δύναμη από ΜΓ131 η 0.50.
Χασιμο χρόνου την πεταξα μετα απο 40 λεπτά. ταμπα το κατέβασαμα.
Εχει πολλα εφφε και αεροπλανα όμως για οποιον του αρέσει να το δεί.

sw1ive
May-24-2015, 14:44
Δεν ξέρω τι να πω... όπως την είδα στο youtube (link που έχω δώσει πιο πάνω) μου φάνηκε καλή

μετά έψαξα να βρω και άλλες παρόμοιες και βρήκα μόνο (Red Tails, Red Baron, Flyboys, Battle of Britain)

έχει να μου προτείνει κάποιος κάποια ταινία καλή ή μέτρια αφού οι γνώσεις μου ξεκινάνε από το (Top Gun) και τελειώνουν στο (Top Gun) ???

erich
May-25-2015, 12:22
γεια σου τζονυ και απο μενα.αγαπημενη μου ταινια ειναι το flyboys γιατι ειναι βασισμενο σε αληθινη ιστορια (η μοιρα λαφαγιετ υπηρχε πραγματικα),με πολυ καλεσ αερομαχιες και δυνατη συγκινηση!

BIG TIME KILLER
May-26-2015, 11:43
Οταν η αγαπη ειναι πραγματικη τιποτα δε την σταματα,ειναι ακατανικητη.

http://unexplainedgr.blogspot.gr/2015/05/vid.html#.VWRgzdZaFQI.facebook

BIG TIME KILLER
May-27-2015, 15:01
http://vidzi.tv/v0wo63nnjsee.html

για τον γιαννη

BIG TIME KILLER
Jul-22-2015, 10:47
Να μην το δουν μονο οι γειτονεσ συμπαικτεσ μασ .



www.youtube.com/watch?v=TAVUR7raV9w


Προσεξετε την ενταση στισ φωνεσ και μετα μου λετε οτι αυτο που κανουμε ειναι μονο ενα παιχνιδι.Σας θυμιζει κατι???

fly4ever
Jul-23-2015, 05:21
Προσεξετε την ενταση στισ φωνεσ και μετα μου λετε οτι αυτο που κανουμε ειναι μονο ενα παιχνιδι.Σας θυμιζει κατι???

...Αν μας θυμίζει λέει....!!!!!Καλά ρε 'σείς σα ν'ακούω εμάς να μιλάμε...με τα παρατσούκλια και τα κοροϊδευτικά τους στους...οχτρούς...(μπούφους... ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ...να το λεμε κι εμείς...!!!) την ένταση που λες κι εσύ Γιάννη...Και γενικά όλη η χροιά θυμίζει ακριβώς εμάς.Μπορεί τ'ΑγγλικοΑμερικάνικα ν'ακούγονται υπέροχα στη συχνότητα αλλά όπως και να το κάνουμε ο πλούτος της δικής μας γλώσσας την κάνει απολαυστικότατη...άντε τώρα να εξηγήσεις στον Εγγλέζο ή το Γερμανό τι πάει να πει "μπούφος" και γιατί και πώς το χρησιμοποιούμε...!!!
...Είμαι πάντως σίγουρος πως αν κάποιος απ'αυτά τα Παλλικάρια άκουγε κάποια απομαγνητοφώνηση δίκή μας απ'αυτές που κατά καιρούς κάνει ο Γιαννάκης...σίγουρα θα μπερδευότανε πιστεύοντας ότι κατά πάσα πιθανότητα κι εμείς real το κάνουμε σαν κι εκείνους.

Υπέροχο Γιάννη μας,εύγε που μας το υπέδειξες και μας το (ξανα)θύμισες!!!

6./JG53_Fly4ever "Nick" :salute:

sw1ive
Jul-23-2015, 13:49
Πράγματι... γλυκός ο ήχος της Ελληνικής γλωσσάς.

Πρωτάρης εγώ συγνώμη... άλλα πρώτη φορά άκουσα (και δεν το ήξερα) φράση για το (Μπούφο)

δεν μπορεί να σπάσει τον έχω κολλημένο (είναι το γνωστό σε όλους μας Brake Brake Brake)

Άλλο να λες στον δικό σου wingman (προστακτική) Σπάσε αριστερά και άλλο είναι (Brake Brake Brake)

sw1ive
Jul-23-2015, 13:53
Αφιερωμένο σε όλους τους Σαλονικιούς και καρντάσηδες wingmen μου..

Δυναμώστε ηχεία, βάλτε το βίντεο από την αρχή, ακούστε και κατανοήστε το μύνημα


https://www.youtube.com/watch?v=zbbahdtUkX4

και άλλο ένα για τους πιλότους πυροσβεστικών
προσέξτε ιδιαίτερα τα εσωτερικά πλάνα


https://www.youtube.com/watch?v=OtqOjIYy4rA

'όσο για τους γείτονες οι αναχαιτίσεις τόσα χρονιά έχουν φτάσει στα εκατομμύρια
άλλοτε η νίκη ανήκει στου μεν και άλλοτε στους δε...
εμείς εδώ δείχνουμε βίντεάκια που η νίκη ανήκει στους μεν

ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ...



https://www.youtube.com/watch?v=0vIL4rivdhY

sw1ive
Jul-23-2015, 14:23
Μιας και παίζουμε ένα σενάριο (β' Παγκόσμιος Πόλεμος Cliffs of Dover)
δείτε ένα βίντεο που δείχνει τον ευρωπαϊκό χάρτη μέρα με την ημέρα

Παρατηρήστε την ακμή άλλα μετά και την παρακμή του άξονα.
Παρατηρήστε τις ημερομηνίες κατάκτησης της Ελλάδας, της Κρήτης

αλλά και ποιες χώρες ( με λευκό χρώμα) δεν είχανε εμπλοκή στον πόλεμο και γιατί...


https://www.youtube.com/watch?v=WOVEy1tC7nk

sw1ive
Jan-20-2016, 14:22
Καιρό έχω να φτιάξω 30 λεπτά βίντεο της {53rd} sqn.

Υλικό υπάρχει από την τελευταία μας συνάντησή

έχει ξεκινήσει ήδη το μοντάζ, να περιμένετε νέα μου

θα είναι με Νίκο και Άκη μέσα

Προς το παρών μείνετε με το πρώτο βίντεο αυτού εδώ του θέματος.

https://www.youtube.com/watch?v=ClcBvsylRKk&feature=youtu.be

sw1ive
Feb-01-2016, 08:49
Σου αρέσουν οι κλειστές (κοντινές) μάχες;;; ΝΑΙ
Σου αρέσουν τα πυκνά σύννεφα στην αερομαχία ;;; ΝΑΙ

Ε τότε Θα σου αρέσει και το παρακάτω βίντεο...



https://www.youtube.com/watch?v=fNcIKuR-U2w&feature=youtu.be

sw1ive
Feb-22-2016, 02:15
Big δες αυτό απο την μάχη του Σαββάτου...


https://www.youtube.com/watch?v=0acj6GKe440&feature=youtu.be

BIG TIME KILLER
Feb-23-2016, 03:00
καιρο ειχεσ να ανεβασεισ τετοιο βιντεο....... καλο.παρατηρησε ομωσ οτι αργεισ να πυροβολησεισ.καλα το heading me ton allo apla gantastiko eidee τον ουρανο σφοντυλι. χαχχαχαχαχαχα

Woop
Feb-27-2016, 16:05
Ένα τέλειο βίντεο από ACG :D


https://www.youtube.com/watch?v=qhe-G4rDLFE

BIG TIME KILLER
Mar-03-2016, 01:58
www.youtube.com/watch?v=k2AderSaerg




ΠΑΟΛΥ ΚΑΛΟ δειτε το σε μαχ αναλυση.Αχ ρε πουσ......μου....αυτεσ ειναι φασεισ.:flying2:

sw1ive
Mar-06-2016, 14:27
Άλλο ένα επιτυχημένο βίντεο για μένα...

(ψαλίδια) σε πολύ χαμηλό ύψος,

πάνω από την θάλασσα πατήστε στο πλήκτρο (space) για παύση

και ελέγξτε το όργανο ότι είναι κάτω από τα 50 μέτρα ύψος.



https://www.youtube.com/watch?v=83NsnRc9-Nw&feature=youtu.be

Woop
Mar-06-2016, 19:07
Πετώντας με το 615 Squadron ACG, πετύχαμε κάτι βομβαρδιστικά!


https://www.youtube.com/watch?v=uIOnC93BFyk

sw1ive
Jun-03-2016, 03:34
Big......... όλο κράζεις ότι όλο γράφω βίντεο άλλα εσύ δεν βλέπεις κανένα.

Δεν πειράζει αρκεί που τα βλέπω εγώ. LOL LOL LOL

Πάρε τώρα ένα απόσπασμα πέντε λεπτών από το βίντεο που κράτησε 19 λεπτά.

Το απόσπασμα έχει kill του Νίκου που το παίξαμε εχθές το βράδυ.

Ο Νίκος πέταξε μαζί μας μετά από έξι μήνες απουσίας.

Δυστυχώς η δικιά μου φωνή δεν γράφτηκε. Ίσως πάτησα κάποιο κουμπί πάνω στην βιασύνη μου.



https://www.youtube.com/watch?v=PcQzbNw2JMU&feature=youtu.be

fly4ever
Jun-03-2016, 06:57
...Οχι τίποτ'άλλο αλλά για να μη νομίζει κανείς ότι τό'χω χάσει...!Σαν το ποδήλατο μου φαίνεται είναι κι αυτό,δεν το ξεχνάς.

Anyway το θέμα είναι να προπονείσαι όσο μπορείς περισσότερο έστω και offline (για να μη σου πω πως είναι καλύτερα εκεί γιατί δεν έχεις το άγχος ότι είν'αληθινός άνθρωπος αυτός που εμπλέκεσαι...) και φυσικά η καινούργια σύγκλιση στα όπλα...η κοντινή.Αυτό μου τό'χε πει παλιότερα ο Karaya και μού'χε φανεί πολύ περίεργο και φυσικά δύσκολο ακόμη περισσότερο γιατί πρέπει να περιμένεις να φτάσεις πολύ κοντά στον άλλο για να βαρέσεις.Δηλαδή 150 μέτρα και κοντύτερα.Δεδομένου ότι αμφότερα τα Spit και τα Hurry έχουν εκπέτασμα λιγάκι μεγαλύτερο των 10 μέτρων, η βέλτιστη απόσταση βολής αρχίζει μόλις τον δούμε να πλησιάζουν τα ακροπτερύγιά του στον κύκλο του σκοπευτικού μας.Οχι αφού τον αγγίξουν αλλά λιγάκι πριν.Και δεν στοχεύουμε ακριβώς στη ρίζα των φτερών - εκεί που δηλαδή "δένουν" τα φτερά στην άτρακτο - αλλά λιγάκι ψηλότερα,μιά ιδέα μόνον,ας πούμε γενικά στο πάνω μέρος της ουράς του και ελαφρώς μπροστά του αν είμαστε σε θέση που σχηματίζει γωνία ώς προς την πορεία του.Αν προσπαθήσουμε με τόσο κοντινή σύγκλιση να τον στοχεύσουμε ακριβώς στο κέντρο,όταν η βολή μας θά'χει διανύσει αυτά τα 100+ μέτρα εκείνος θα βρίσκεται ακριβώς εκεί που θα πέσουν οι βολές μας δηλαδή μιά ιδέα πιο μπροστά.
Απλά αναφέρω εδώ ως προσωπική εμπειρία ότι μόλις άλλαξα τη σύγκλιση σε κάτι τέτοιο οι καταρίψεις αυξήθηκαν πέραν του αναμενόμενου.Για να μην πούμε ότι στο παράδειγμα της χθεσινής κατάρριψης την χαριστική βολή την έφαγε ο συγκεκριμένος την ώρα που πέρασε από μπροστά μου σε απόσταση ούτε 50 μέτρα με την καλύπτρα του cockpit του ακριβώς μπροστά μου σε κάθετη θέση (φτερά σχεδόν κάθετα στο σκοπευτικό μου και άτρακτο σε σχεδόν οριζόντια).Σε τέτοια θέση και με την κοντινή σύγκλιση του πέρνεις τον πιλότο κατευθείαν και δεν έχει την παραμικρή ελπίδα να γλυτώσει.

Αυτά τα λίγα και ελπίζω να βοήθησα.Εξασκηθείτε σε αυτό (κατά προτίμηση offline είπαμε) και δεν θα χάσετε.Απλά θέλει νά'σαι πολύ συγκεντρωμένος,πολύ (έως υπερβολικά) γρήγορος και έτοιμος να τον αποφύγεις γιατί αφού βαρέσεις τη σύντομη βολή σου καθώς αυτό μόνον θα προλάβεις πρέπει ΑΜΕΣΑ να κάνεις κίνηση αποφυγής του ειδάλλως θα πέσεις επάνω του.Εξ'άλλου κι ο real Karaya άσσος των άσσων Erich Hartman έλεγε ότι βαράς από τόσο κοντά που ελάχιστα ακόμα να καθυστερήσεις και θα πέσεις πάνω του.

Θα τα ξαναπούμε σύντομα!

Καλο Σ/Κ,

Νίκος "HEL_Fly4ever" :salute:

BIG TIME KILLER
Jun-03-2016, 11:15
E ma tvra ναι ωραιο το βιντεακι αλλα χωρισ την φωνη σου.Ωραιο το ξανα σμιξιμο και πραγματι καταστροφικο για τουσ tomies.ΑΙΝΤΕ ετσι για να μαθαινουν και η νεοτεροι.Και πεταξαμε κανενα μισαωρο που να πετουσαμε και παραπανω.,Μπραβο τζονι σκηνοθετα.

sw1ive
Aug-24-2016, 21:34
όλοι κάνουνε βιντεακια με τα kill του, εγώ θα κάνω βιντεάκι με τα Death μου. (LOL LOL) (ιδιόρρυθμο χιούμορ με δόση ειρωνείας)

Ξεκινάω με αυτό εδώ που χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα με έξι οχτρούς


https://www.youtube.com/watch?v=130OIAh1taE&feature=youtu.be

BIG TIME KILLER
Aug-25-2016, 01:55
ΕΓΩ νομιζω οτι μια χαρα τα πηγεσ .Ηταν πολυ περισσοτεροι απο το οριο ασφαλειασ για εμπλοκη .Ναι μεν λαθοσ που εμπλακεισ μαζι τουσ αλλα τουσ εκανεσ τη ζωη δυσκολη.Καλεσ κινησεισ αλλα προσπαθωντασ για crash land αργησεισ να κανεισ eject.ME λιγη βοηθεια νομιζω θα ηταν διαφoρετικη η καταληξη..Συν οτι υπηρχε ενασ ακομα μπλε που δεν βοηθησε καθολου

fly4ever
Aug-25-2016, 03:16
Ομολογουμένως κι εγώ την ίδια άποψη με το Γιάννη έχω...Δεδομένου του αριθμού των αντιπάλων (ο ένας ήτανε ο Lewis αν δεν κάνω λάθος σωστά?) και της γενικότερης disadvantage κατάστασης στην οποία βρισκόσουν,μιά χαρά άντεξες 3μιση λεπτά.Αν υπήρχε κάποιος ακόμη και μέτρια ικανός μπλε εκεί κοντά (ο άχρηστος που έβλεπε από απόσταση ασφαλείας την όλη φάση θεωρείται επιεικώς απαράδεκτος και άσχετος) σίγουρα θα υπήρχε διαφορετική εξέλιξη.
Πολύ καλές μανούβρες αποφυγής πυρών,έβγαινες απ'τη γραμμή πυρός την σωστή τελευταία στιγμή με αποτέλεσμα να μη δίνεις χρόνο στον αντίπαλο να διορθώσει τη σκόπευση.Τη ίδια στιγμή κι απ'όσο μπόρεσα να καταλάβω πρέπει νά'κοβες και ταχύτητα με επίσης αποτέλεσμα να έρχεται πολύ κοντά σου από πίσω και να μην μπορεί να στοχεύσει σωστά και πάλι και στο τέλος ή σε προσπερνούσε ή σε άφηνε σε κάποιον άλλο.Αν ήτανε σε περισσότερο ίσους όρους η μονομαχίες πιστεύω πως θα μπορούσατε ακόμα και νά'χετε πάρει κεφάλι.

Good job!

Νίκος

BIG TIME KILLER
Aug-25-2016, 10:00
Ομολογουμένως κι εγώ την ίδια άποψη με το Γιάννη έχω...Δεδομένου του αριθμού των αντιπάλων (ο ένας ήτανε ο Lewis αν δεν κάνω λάθος σωστά?) και της γενικότερης disadvantage κατάστασης στην οποία βρισκόσουν,μιά χαρά άντεξες 3μιση λεπτά.Αν υπήρχε κάποιος ακόμη και μέτρια ικανός μπλε εκεί κοντά (ο άχρηστος που έβλεπε από απόσταση ασφαλείας την όλη φάση θεωρείται επιεικώς απαράδεκτος και άσχετος) σίγουρα θα υπήρχε διαφορετική εξέλιξη.
Πολύ καλές μανούβρες αποφυγής πυρών,έβγαινες απ'τη γραμμή πυρός την σωστή τελευταία στιγμή με αποτέλεσμα να μη δίνεις χρόνο στον αντίπαλο να διορθώσει τη σκόπευση.Τη ίδια στιγμή κι απ'όσο μπόρεσα να καταλάβω πρέπει νά'κοβες και ταχύτητα με επίσης αποτέλεσμα να έρχεται πολύ κοντά σου από πίσω και να μην μπορεί να στοχεύσει σωστά και πάλι και στο τέλος ή σε προσπερνούσε ή σε άφηνε σε κάποιον άλλο.Αν ήτανε σε περισσότερο ίσους όρους η μονομαχίες πιστεύω πως θα μπορούσατε ακόμα και νά'χετε πάρει κεφάλι.

Good job!

Νίκος





συμφωνοθμε απολυτα ο μπλε ηταν για τισ κλοτσιεσ

sw1ive
Aug-26-2016, 09:12
αλλα προσπαθωντασ για crash land αργησεισ να κανεισ eject.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. Δεν ήξερα πως θα φανεί το όλοι σηκώνουν βίντεο με kills, και εγώ να σηκώσω βίντεο με Death.
Αλλά ήθελα να καυτηριάσω το γεγονός,με το παραπάνω βίντεο. Πολλές μανούβρες (Snap Roll) (Slit S) (Break Right) και αλλες.

Έχω το H/D γεμάτο με βίντεο με kills αλφαβητικά ταξινομημένα με το όνομα οχτρού (Τα 300 καλύτερα) (αφού πότε δεν παίζω χωρίς να κάνω εγγραφή)
Αλλά για να έχεις μια συλλογή με 300 πολύ καλά kills, πρέπει να έχεις άλλα τόσα άπλα kills και τουλάχιστον τα τετραπλάσια αυτών σε deaths.
Έτσι και αλλιώς εγώ είμαι ένας παίχτης με kill Ration περίπου στο 25%

Γιάννη εσύ δεν έπρεπε να τα γράφεις αυτά αφού ξέρεις τον τρόπο παιξίματος μου.
Δεν κάνω Bail out (eject) γιατί το αεροπλάνο πέφτει-σκάει και δίνει πόντο, εξερούντε πολύ λίγες περιπτώσεις
Προτιμάω να κάνω crash landing που δεν τους δίνει πόντο και δεν φορτώνει εμένα με Air Abort.
Ξέρουμε πολύ καλά ότι ο πόντος αντιστοιχεί στο αεροπλάνο και όχι στον πιλότο. (αν δεν σκάσει δεν παίρνεις πόντο)
Πάντα μετά από ένα kill κάνω ένα πέρασμα πυροβολώντας το μανιτάρι. (Αγαπημένο μου)

(παρένθεση για τον Νίκο... παλεύω για ένα καλό kill με τον Mr.L για να μπει στην συλλογή αλλά αντιστέκεται στεναρά, άσε που έχει πολύ δυνατό wingman)

Άστα αυτά όμως... και πάρε ένα νέο βιντεάκι... Θα σου αρέσει...


https://www.youtube.com/watch?v=MLsVYcEskP8&feature=youtu.be

Woop
Aug-26-2016, 16:04
Γιάννη γιατί στα βίντεο σου έχεις τόσο χαμηλά frames per second; Είναι θέμα του προγράμματος που χρησιμοποιείς για την καταγραφή του βίντεο ή το παιχνίδι;

fly4ever
Aug-27-2016, 05:52
Γιάννη γιατί στα βίντεο σου έχεις τόσο χαμηλά frames per second; Είναι θέμα του προγράμματος που χρησιμοποιείς για την καταγραφή του βίντεο ή το παιχνίδι;

...Είναι κάτι που το πρόσεξα κι εγώ...Πάντοτε απορούσα αν βλέπει και την ίδια κατάσταση όταν πετάει real time ή είναι κάτι που βγαίνει μόνον κατά την αναπαραγωγή του βίντεο...Πρόσεξα επίσης ότι σε πολλές περιπτώσεις "καρεδιάζει" κιόλας,το γνωστό "statering" αν και όχι και ιδιαίτερα έντονα ώστε να προκαλεί πρόβλημα απλώς αν τό'χα εγώ θα τό'ψαχνα γιατί το θεωρώ αν μη τι άλλο ενοχλητικό.

sw1ive
Sep-01-2016, 11:04
Πράγματι τα βίντεο μου δεν έχουνε καλή ανάλυση όπως το πιο κάτω βίντεο.




https://www.youtube.com/watch?v=GuGX1k_z0MI#t=36.23965




Επίσεις δείτε το πιο κάτω βίντεο εν όψη του καινούριου Afrika χάρτη.




https://www.youtube.com/watch?v=xcm_5L6yZIY



Νίκο στείλε μου το ένα email στο PM για να σου στείλω το πρωτότυπο βίντεο από τα τελευταία βίντεο που σήκωσα,
για να δεις την υψηλή ανάλυση που έχει γίνει η εγγραφή.

Καπου στο youtube πέφτει η ανάλυση και δεν ξέρω το γιατί.
Μπες και στο TS3 όταν με δεις μέσα να το συζητήσουμε προφορικά.



Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει που ψάχνω μια λύση !!!

Woop
Sep-06-2016, 09:28
Boom and zoom σε ανυποψίαστο 109 στον ATAG


https://www.youtube.com/watch?v=kS3LmwhDeuw

sw1ive
Sep-06-2016, 14:19
Τι καλύτερο από μια πτήση με έναν καλό wingman...



https://www.youtube.com/watch?v=v_JGfcoRB7M&feature=youtu.be


- Δυο λεπτά πριν την εμπλοκή σε μάχη
- Εμπλοκή 2 vs 2 (θυμάσαι Big; είχαμε δει μόνο τον πρώτο αλλά σου είπα να σπάσεις για μας είχανε κάνει σάντουιτς)
- Βγήκαμε νικητές με δύο kills του έκοψα και φτερό)
- ένωση ομάδας
- μετά από δύο λεπτά επαφή και με τρίτο οχτρό
- kill βγηκαμε νικιτές στην μάχη αλλά,
- κινητήρες που παραδίνουν πνεύμα (δεν θα μας ξαναδεί η μάνα airfield base)



Το παρών βίντεο γράφτηκε την ώρα που γινότανε το παιχνίδι... έτσι:
- δεν έχει εξωτερικά πλάνα,
- δεν έχει (interface) κόκκινα ή μπλε γράμματα με το όνομα του κάθε παίχτη πάνω από το αεροπλάνο του,
- και η αναγνώριση φίλιου ή εχθρικού αεροσκάφους γίνεται καθαρά με οπτική επαφή.

BIG TIME KILLER
Sep-08-2016, 05:33
https://www.facebook.com/240410883011944/videos/278636522522713/



Τι κανει ρε σεισ ο ανθρωποσ??/θα μασ τρελανει???

sw1ive
Sep-08-2016, 07:44
https://www.youtube.com/watch?v=O7HhVSX8Ecc&feature=youtu.be

BIG TIME KILLER
Sep-08-2016, 10:28
ΑΝ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑΣΚΗΜΗ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ.

BIG TIME KILLER
Sep-09-2016, 11:04
ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ U TUBE.



https://youtu.be/7e2AVBvgFdw

Woop
Sep-09-2016, 16:34
Αγαπημένο Hurricane! Με έναν δεινό πιλότο μπορεί να είναι εξαιρετικά επικίνδυνο! :salute:

sw1ive
Sep-11-2016, 14:24
- Δυο επαφές μπροστά μου που τελικά είναι οχτροί
- μπαίνω Νο3 και τώρα έχουμε ένα (snake) των τριών
- ο Νο2 δεν με έχει αντιληφθεί και έχουμε μια εύκολη κατάρριψη
- ο Νο1 τώρα με αντιλανβάνεται αλλά είναι πια αργά. Είμαστε 1vs1
- τελικά... θα κάνω... δεύτερο kill σε μια αποστολή;
- Η συνέχεια στο παρακάτω βίντεο.



https://www.youtube.com/watch?v=6I0EsnAOjUI&feature=youtu.be

Woop
Sep-12-2016, 06:16
https://www.youtube.com/watch?v=kE0UWUy91_w

erich
Sep-12-2016, 08:34
Γιαννη τον πρωτο τον ξεσκισες ρε φιλε,του κοψες φτερο και εν συνεχεια του ριξες και μεσα στο κοκπιτ και πρεπει να τον πολτοποιησες!!

Πολυ καλο κιλ!!

BIG TIME KILLER
Sep-12-2016, 12:28
γιαννη τον πρωτο τον ξεσκισες ρε φιλε,του κοψες φτερο και εν συνεχεια του ριξες και μεσα στο κοκπιτ και πρεπει να τον πολτοποιησες!!

πολυ καλο κιλ!!




βλεπεισ τι κανει αν εχει κεφια ο μπαγασας!!!!!!!!!!!!!!!!!:d

sw1ive
Oct-10-2016, 15:54
Πάλι μια τέλεια συνεργασία με ένα άγνωστο wingman θερίσαμε τρεις τριάδες από αντίπαλα βομβαρδιστικά.



https://www.youtube.com/watch?v=fv65e5Bfx5o&feature=youtu.be

BIG TIME KILLER
Oct-25-2016, 03:57
https://www.youtube.com/watch?v=TAVUR7raV9w




Μπορει και να σας θυμιζει κατι (σε μερικουσ απο σας ονοματα δε λεμε )χαχαχαχ
:-)

fly4ever
Oct-25-2016, 10:22
...Τούς μπούφους μου μέσα γμτ...!!!!Χαχαχαχαχαχα...Πού το θυμήθηκες ρε Johnyyyy μας...Χαχααχαχαχα...

...Anyways,σχετικά με το "θεματάκι" με την υγεία μου που με κράτησε ελεύθερο πτήσεων ακόμη δεν πρόλαβα να ξαναρχίσω τις πτήσεις οδεύει προς το αίσιο τέλος του (ελπίζουμε και χτυπάμε ξύλο ντακ-ντακ-ντακ) και καλώς εχόντων των πραγμάτων σύντομα και πάλι θα με τρώτε στη μάπα τ'απογεύματα.
Παρ'όλ'αυτά,δεν θα βρεθούμε προτού την ερχόμενη Δευτέρα 31 του μήνα καθώς φεύγουμε σε λιγό σήμερα τ'απόγευμα για το χωριό για το 3ήμερο που το κάναμε 5νθήμερο.Οπότε καλά να περάσετε ό,τι κι αν κάνετε και θα τα πούμε σύντομα αν φυσικά δεν με πιάσει πάλι η μέση μου στο χωριό....Ξέρω-ξέρω "φρόνιμα" και τα σχετικά που θα λέτε κι ότι δεν είναι κάποια πράγματα για τις...ηλικίες μας αλλά έλα πού'ναι γλυκό τ'άτιμο (το αεροπλάνο λέμε ωρέέέέέ...πού πάει το μυαλό σας...Χαχαχαχαχαχα..!!!)

Byess...

BIG TIME KILLER
Oct-26-2016, 12:34
...Τούς μπούφους μου μέσα γμτ...!!!!Χαχαχαχαχαχα...Πού το θυμήθηκες ρε Johnyyyy μας...Χαχααχαχαχα...

...Anyways,σχετικά με το "θεματάκι" με την υγεία μου που με κράτησε ελεύθερο πτήσεων ακόμη δεν πρόλαβα να ξαναρχίσω τις πτήσεις οδεύει προς το αίσιο τέλος του (ελπίζουμε και χτυπάμε ξύλο ντακ-ντακ-ντακ) και καλώς εχόντων των πραγμάτων σύντομα και πάλι θα με τρώτε στη μάπα τ'απογεύματα.
Παρ'όλ'αυτά,δεν θα βρεθούμε προτού την ερχόμενη Δευτέρα 31 του μήνα καθώς φεύγουμε σε λιγό σήμερα τ'απόγευμα για το χωριό για το 3ήμερο που το κάναμε 5νθήμερο.Οπότε καλά να περάσετε ό,τι κι αν κάνετε και θα τα πούμε σύντομα αν φυσικά δεν με πιάσει πάλι η μέση μου στο χωριό....Ξέρω-ξέρω "φρόνιμα" και τα σχετικά που θα λέτε κι ότι δεν είναι κάποια πράγματα για τις...ηλικίες μας αλλά έλα πού'ναι γλυκό τ'άτιμο (το αεροπλάνο λέμε ωρέέέέέ...πού πάει το μυαλό σας...Χαχαχαχαχαχα..!!!)

Byess...




μολισ σε πατησει κανενα χιονι εκει που θα πας και θα σκυβεισ για αλυσιδες θυμισου εμενα και τη μεση σου χχαχαχχαχαχαχαχ

BIG TIME KILLER
Nov-07-2016, 03:00
Για τον νικο αποκλειστικα.




https://www.facebook.com/teamfusionmod/photos/a.609743349095847.1073741827.609271202476395/1135616819841828/?type=3&theater

erich
Nov-07-2016, 10:54
Νικολα γυρνα!ειμαστε πιο δυνατοι απο ποτε!!ελα και θα δεις......

BIG TIME KILLER
Nov-12-2016, 02:44
http://s277.photobucket.com/user/Mysticpuma/media/Team%20Fusion%20skin%20testing/20161111191426_1_zpsajjzfbnc.jpg.html?sort=2&o=101




Νικο κυτα τι τουσ περιμενει....:glaughter::glaughter::hypno tized::hypnotized::hypnotized::hypnotized:

fly4ever
Nov-12-2016, 06:58
...Βλέπω,βλέπω...Απλά απορώ...Τί έγινε ρε παιδιά?Αρχισε κιόλας ο καινούργιος χάρτης στην Αφρική?Που βρήκατε αυτές τις φωτό?Για την περίοδο των Χριστουγέννων δεν είπανε πως θα το κυκλοφορήσουνε?

BIG TIME KILLER
Nov-12-2016, 08:34
...Βλέπω,βλέπω...Απλά απορώ...Τί έγινε ρε παιδιά?Αρχισε κιόλας ο καινούργιος χάρτης στην Αφρική?Που βρήκατε αυτές τις φωτό?Για την περίοδο των Χριστουγέννων δεν είπανε πως θα το κυκλοφορήσουνε?





να μεινεισ με την περειεργεια ρε κολοπαιδο χαχαχχαχαχαχαχα αφου ξαναχαθηκεσ δε σου λεω τιποτα χαχχαχαχχαχαχαχ...........απλα ειναι φωτο απο δοκιμαστικα του Team fusion....κατι τευοιο πρεπει να περιμενουμε οταν με το καλο ερθει...κατανοητοσ ελπιζω......αντε ρε κουφαλα και συντομα θα ντυθεισ στα αγαπημενα σου χρωματα κανινισε να αρχισεισ τα ψυχεδελικα σου παλι χαχχαχαχαχαχαχ καλα να περνασ

sw1ive
Dec-20-2016, 15:41
Head on kill (το σήκωσα όσο πιο γρήγορα μπορούσα να μην ξεχάσετε την αποστολή)



https://www.youtube.com/watch?v=zftASqKpL2k&feature=youtu.be

erich
Dec-23-2016, 08:41
ωραιο ! ετσι........ ολοι για εναν και ενας για ολους!!

Harris_7
Dec-24-2016, 11:28
Περισσότερο μ' αρέσει που έχεις κάνει mute στα σημεία που βρίζουμε!

sw1ive
Dec-26-2016, 21:34
Περισσότερο μ' αρέσει που έχεις κάνει mute στα σημεία που βρίζουμε!

Αφού βρίζετε, τι να σας κάνω...

Woop
Jul-18-2017, 17:17
https://www.youtube.com/watch?v=qZ047o39hTw&feature=youtu.be

sw1ive
Jul-19-2017, 15:47
https://www.youtube.com/watch?v=qZ047o39hTw

- αχ βρε με βαράνε ποιος με βαράει LOL LOL LOL και που να ήξερες...

Woop
Jul-29-2017, 18:57
https://www.youtube.com/watch?v=28EuHj90TAc&feature=youtu.be

Woop
Aug-07-2017, 04:13
https://www.youtube.com/watch?v=rcNnoGitOHY&feature=youtu.be

sw1ive
Aug-07-2017, 18:32
https://www.youtube.com/watch?v=XKeyq56RUME

sw1ive
Dec-03-2017, 05:35
Ξέρεις κάνεις αν το παρακάτω βίντεο είναι απόσπασμα από κάποια ταινία.


https://www.youtube.com/watch?v=H9ZHElPH79A

sw1ive
Jan-20-2019, 06:49
Luftwaffe in Action - Air War over Europe 1943-44




https://www.youtube.com/watch?v=p5F5E1u75Ss