PDA

View Full Version : Πως μπορείς να γίνεις καλύτερος πιλότος.



sw1ive
Mar-29-2015, 07:25
Πως μπορείς να γίνεις καλύτερος πιλότος.
απλά κάνεις πράγματα για προχωράς πάντα μπροστά και ότι σε κρατάει στάσιμο, απλά το σταματάς.
ρίξτε μια ματιά σε αυτό το θέμα που το ξεκίνησε ο Νίκος, αλλά το θάψατε στο πέρασμα του χρόνου

(θα ήθελα τα καλύτερα κομμάτια κάποιος να τα μεταφράσει στα Ελληνικά)


LINK
http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=13151




το καλύτερο από όλα και αυτό που κρατάω (είναι αυτό που απαντήσατε στο ερώτημα του Νίκου)
η απάντηση είναι... πριν αρχίσεις το multiplay παιχνίδι σε όποιο server και να παίζεις
παίξε πρώτα 15 λεπτά πρακτική 1vs1 στο singleplay - quige mission

για τους BF 109 πιλότους βάλε στην αρχή ένα HeartBraker που είναι σε φάτσα ίδιο με το spitfire, αλλά με πολύ πιο αδύναμο κινητήρα
και όταν θα σου είναι εύκολο, αναιβαίνεις σε spitfire MKII και γιατί όχι BF-109 vs BF-109

Μόνο εκεί μπορείς να εφαρμόσεις τακτικές που στην επανάληψη τους θα σε κάνουνε καλύτερο πιλότο (ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ; καλύτερο πιλότο)
1 vs 1 χωρίς τον φόβο να έρθει κάποιος πίσω σου

τακτικές όπως Brake, Snap Roll, Rope N Dope, Zoom N Boom,

οι βασικές τακτικές που αν σου είναι άγνωστες, τότε πρέπει πρώτα να ανατρέξει σε βίντεο να τις μελετήσεις στην θεωρία και μετά να κάνεις πρακτική.

Μετά απο αυτά τα 15 λεπτά singleplay, για την ψυχαγωγία σου μπορείς να κάτσεις όσες ώρες θέλεις στο (κλουβί με τις τρελές) server και να σαπίσεις στο παιχνίδι

ή να συνεχίσεις την εκπαίδευση σου στον ATAG server...

περιμένω τις γνώμες σας και τις μεταφράσεις από αυτά που μας έχουνε προτείνει από το Αγγλικό θέμα του Νίκου.

Doesn't seems getting any better or what...!?! ήταν το ερρώτημα σου Νίκο....

fly4ever
Mar-30-2015, 09:36
Γειά σας παλικάρια...

...η αλήθεια είναι πως τον καιρό που είχα ανεβάσει εδώ στο Αγγλικό forum το ερώτημα αυτό ("Doesn't seems getting any better or what?!?") που σε περίπου ελεύθερη μετάφραση σημαίνει "μοιάζει να μην μπορώ να βελτιωθώ περισσότερο ή τι άλλο συμβαίνει?!?" είχα απελπιστεί απ'τη συνεχιζόμενη και εκνευριστικά επαναλαμβανόμενη αποτυχία που με τυρανούσε στ'οτιδήποτε κατά τη διάρκεια μιάς αερομαχίας.Δεν μπορούσα να πετύχω σχεδόν κανένα ενώ αντίθετα σχεδόν όλοι με κατέριπταν, και ακόμη και να καταφερνα να έχω αρχικά το πλεονέκτημα είτε λόγω αιφνιδιασμού είτε λόγω θέσης, στη συνέχεια κι έπειτα από κάποιες αποτυχημένες μανούβρες να το χάνω κι από κυνηγός να καταλείγω καταδιωκώμενος και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις με το αεροσκάφος μου γεμάτο τρύπες η φλεγόμενο στο έδαδος.Αναρωτήθηκα λοιπόν πια είναι τα λάθη μου (μας?) και μοιάζει να μην υπάρχει έστω και κάποια μικρή βελτίωση με το πέρασμα του χρόνου αλλ'αντίθετα τα πράγματα από άποψης εμπειρίας μοιάζανε να είναι στατικά κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

Αν και τα έχουμε πει και στη συχνότητα με τους 2 Γιάννηδες (Big & Sw1ve) και τον Παντελή επίσης,θα συνοψίσω εδώ τα βασικότερα σημεία από τις ομολογουμένως πολύ χρήσιμες όπως φάνηκε στη συνέχεια συμβουλές κάποιων απ'τους καλύτερους εκεί έξω,"εχθρούς" αλλά και "φίλους" επίσης.

1.Σωστή ρύθμιση των όπλων σε σχέση πάντα με το συγκεκριμένο "στυλ" στόχευσης και βολής του καθ'ενός.Τι σημαίνει τώρα αυτό:Ο καθ'ένας μας έχει αναπτύξει με τον καιρό και την όποια εμπειρία του στην αερομαχία κάποιο δικό του συγκεκριμένο στυλ σύμφωνα με το οποίο επιτίθεται και ανοίγει πυρ στο εχθρικό αεροσκάφος.Αλλοι αρχίζουν αν βαράνε από σχετικά μακριά,άλλοι από ενδιάμεση απόσταση και άλλοι από πολύ κοντά.Ειδικότερα και προσωπικά για το δικό μου στυλ θεορώ μακριά μια απόσταση ανάμεσα στον εχθρό μπροστά μας πάνω από 300-250 μέτρα,ενδιάμεση απ'τά 180-250 μέτρα και κοντά απ'τα 80-180 μέτρα απόσταση απ'το στόχο.Για άλλους με μεγαλύτερη εμπειρία τα νούμερα αυτά μικραίνουν ακόμα περισσότερο φτάνοντας και μέχρι τα 30-80 μέτρα προτού πατήσουν τη σκανδάλη θεορώντας αυτή την απόσταση σαν ιδανική για αυτούς.Αυτό φυσικά σημαίνει ότι πρέπει να είναι κανείς ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ γρήγορος και να έχει ΤΕΛΕΙΑ αντανακλαστικά γιατί όσο περισσότερο κοντά φτάνουμε στον εχθρό προκειμένου να ξεκινήσουμε τη βολή πρέπει να είμαστε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ γρήγοροι και στην ίδια τη βολή αλλά και στην ενέργεια αποφυγής του στόχου γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πέσουμε επάνω του μην προλαβαίνοντας να τον αποφύγουμε καθώς η απόσταση που θα φτάνει να μας χωρίζει μετά το πέρας της βολής (που θα διαρκέσει κι αυτή τουλάχιστον 1-2 δευτερόλεπτα) θα είναι εξαιρετικά μικρή.Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει να ξέρουμε ότι από άποψη ικανότητας ζημιάς οι βολές μας είναι πολύ αποδοτικότερες όσο κοντύτερα είμαστε στο στόχο,καθώς οι σφαίρες μας έχουν τη μέγιστη καταστρεπτική ικανότητα σε σχετικά μικρές αποστάσεις.Ειδικά με τα κανόνια του 109 αυτό φαίνεται πολύ έντονα.Επίσης πρέπει να ξέρουμε ότι οι βολές των κανονιών έχουν πραγματικά απαίσια βαλιστική τροχιά λόγω βάρους και μεγέθους των πυρομαχικών στα όπλα αυτά.Με την εμπειρία και τα κυριολεκτικά άπειρα πειράματα έχω διαπιστώσει ότι βολές με κανόνια σε αποστάσεις πάνω από 220-250 μέτρα πολύ σπανιά επιφέρουν αποτελέσματα κι όταν το κάνουν τ'αποτελέσματα αυτά δεν έχουνε καμμιά σχέση με ότι μπορούν να κάνουν στον αντίπαλο όταν η απόσταση βολής είναι κάτω από 170 μέτρα.Αν θέλουμε κυριολεκτικά να καταστρέψουμε τον αντίπαλο κόβοντας φτερά-ουρές και γενικά να διαλύσουμε το αεροσκάφος του,μόνον από κοντά οι βολές μας φέρνουν τα πολυπόθητα αποτελέσματα.Και μάλιστα όσο πιο κοντά τόσο πιο καταστροφικά είναι.Απο μακριά είναι καλά μόνον για πυροτεχνήματα και τίποτα περισσότερο.Σωστή ρύθμιση λοιπόν στις συγκλίσεις μας (convergence) σε σχέση πάντα όπως είπαμε και πριν με το στυλ βολής που ακολουθούμε και μας "ταιριάζει" πάντοτε όμως στα πλαίσια της καταστρεπτικής ικανότητας των συγκεκριμένων όπλων.Τον τελευταίο καιρό έχω ξαναρυθμίσει τα όπλα μου μετά από παρότρυνση του γνωστού μπλε Άσου Heiden (γνωστός και μη εξαιρετέος) για το 109Ε4 & Ε4/Ν,Ε4/Β σε 300/300 για τα πολυβόλα μπροστά από 400/400 που τα είχα και 175/175 για τα κανόνια από 220/400 που τα είχα προηγουμένως.Για την ακρίβεια ο Heiden μου πρότεινε να "φέρω" τα κανόνια μου ακόμη πιο κοντά στα 125/125 αλλά αποφάσισα πως τα 125 μέτρα για το "γούστο" και την ικανότητα μου είναι σχετικά κοντά και ξέρωντας ότι δεν θα κατάφερνα να έχω ικανοποιητικό χρόνο βολής και στη συνέχεια αποφυγής του στόχου αποφάσισα να τα έχω ρυθμισμένα λιγάκι μακρύτερα αλλά πάλι μέσα στα πλαίσια μιας ικανοποιητικής καταστρεπτικής απόστασης που μου δίνει την ευχαίρεια να αρχίζω να πυροβολώ όταν τον έχω απ'τα 180 μέτρα και κοντύτερα μέχρι τα 100-120 κι έπειτα να τον αποφεύγω.

2.Πυρομαχικά.Αλλο μέγα κεφάλαιο και πολύ σημαντικό επίσης.Εδώ δεν θα πω πολλά,απλά ακολούθησα τη συμβουλή και πάλι των καλύτερων που μου πρότειναν τις παρακάτω αλληλουχίες πυρομαχικών για το Ε4 και πάλι:
Πολυβόλα #1:4,2 #2:2,4
Κανόνια #3:4,6,6,6 #4:6,6,4,6
Επεξήγηση: τα νούμερα που βλέπουμε δίπλα στο κάθε όπλο είναι το πυρομαχικό με τη σειρά με την οποία εμφανίζεται στη λίστα δεξιά που έχει όλες τις σφαίρες τη μιά κάτω από την άλλη για να τις επιλέξουμε.Για παράδειγμα το "4,2" που λέμε για το πολυβόλο #1 σημαίνει την 4η σειρά επιλογής σφαιρών μιά φορά και μετά την 2η σειρά επιλογής σφαιρών,επίσης μιά φορά.Στο Πολυβόλο #2 είναι οι ίδιες σφαίρες απλά με την ανάποδη σειρά και ούτο καθ'εξής.
Μετά από 2 εβδομάδων δοκιμές έχω να πω μετά βαιβαιότητας ότι τ'αποτελέσματα του συνδιασμού των 2 προηγουμένων παραγράφων είναι το λιγότερο πέραν του δέοντος ικανοποιητικά,αν όχι τέλεια.
Αυτά όσον αφορά τα όπλα μας.

3.Προπόνηση: Αλλο τεράστιο κεφάλαιο.Οσο περισσότερο εμπλέκεσαι τόσο περισσότερο καλά τα καταφέρνεις.Η τακτική (που πλέον μού΄χει γίνει ευχάριστη συνήθεια) να πετώ offline σε single player κατάστασεις είναι ό,τι καλύτερο προς την κατεύθυνση αυτή.Μπορείς να επιλέξεις το αεροσκάφος του αντίπαλου,αν θα έχεις εσύ ή εκείνος το αβαντάζ και πολλά-πολλά άλλα.Επίσης ακολουθόντας και πάλι συμβουλές από το αρχικό μου θέμα σηζήτησης στο forum έχω επιλέξει να έχω απεριόριστα πυρομαχικά γιατί ο αρχικός λόγος της εκπαίδευσης ήταν να μάθω πού ακριβώς να στοχεύω σε σχέση με την ταχύτητα τη θέση και την κατάσταση (attitude) όχι μόνο του αεροσκάφους του αντιπάλου αλλά και της σχέσης που έχει η θέση, η ταχύτητα κι η κατάσταση αυτή ως προς τη δική μου θέση,ταχύτητα και κατάσταση.Γιατί αλλού στοχεύουμε όταν απλά ακολουθούμε κάποιον και απ'τις 6 η ώρα του ξεκινούμε τη βολή μας μόλις τον έχουμε στα 150 μέτρα όπου το κέντρο του στοχάστρου μας αντιπροσωπεύει το ακριβές σημείο που θα πέσουν οι βολές μας και αλλού όταν είμαστε σε φάση ελιγμών όπου τα λεγόμενα "G" εκτρέπουν φαινομενικά τη βολή μας λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με τα g που "τραβάμε" τη στιγμή της βολής.Λιγότερα g μικρότερη η εκτροπή,κι όσο μεγαλώνουν αντίστοιχα μεγαλώνει κι η εκτροπή της βολής μας.Επίσης,κάτι ακόμα που έχω διαπιστώσει είναι ότι όσο μακρύτερα είμαστε απ'το στόχο τόσο περισσότερο πρέπει να στοχεύουμε ελαφρώς μπροστά απ'το στόχο κατά τρόπον ώστε όταν οι βολές μας φτάσουνε στο στόχο τους εκείνος να βρίσκεται εκείνη ακριβώς τη στιγμή στη θέση εκείνη και να μην την έχει ήδη προσπεράσει.Αυτό ισχύει ειδικότερα στις περιπτώσεις που έχουμε το στόχο όχι ακριβώς στις 12 η ώρα μας και στην ίδια με εμάς ευθεία πτήσης αλλά όταν οι νοητές γραμμές πτήσης των 2 αεροσκαφών (στόχος και δικό μας) είναι υπό οποιαδήποτε γωνία,με άλλα λόγια αυτό που λέμε deflection shooting.Ετσι,αν για παράδειγμα πλησιάζουμε το στόχο ας πούμε από τις 4-5 η ώρα του, το κέντρο του στοχάστρου μας δεν πρέπει να είναι ακριβώς στο κέντρο του αντιπάλου αλλά ελαφρώς δεξιότερα και μπροστά του γιατί εκείνο ακριβώς είναι το σημείο στο οποίο θα βρεθεί ο στόχος όταν τελικά οι βολές μας τον φτάσουν.Η έννοια είναι πάντα η τροχιά του στόχου να διασταυρωθεί με την τροχιά της βολής μας.Αν δεν το κάνουμε και σημαδέψουμε ακριβώς επάνω του,όταν οι βολές μας φτάσουν εκεί (180-200 μέτρα μακριά μας) ο στόχος μας δεν θα είναι πια εκεί αλλά αρκετά πιο μπροστά κάνοντάς μας έτσι ν'αστοχήσουμε.Κάτι άλλο επίσης σημαντικό:Βολές σε φάση στροφής (όταν κυνηγάμε το στόχο και ταυτόχρονα στρέφουμε μαζί του) πρέπει να στοχεύουνε πάντα προς το εσωτερικό της στοφής.Παράδειγμα:Θεωρούμε τον στόχο μας στα 180 μέτρα και στο ίδιο με εμάς ύψος.Ο στόχος μας αντιλαμβάνεται και αρχίζει να στρίβει σε προσπάθειά του να κάνει brake away και πιθανά να ξεκινήσει τακτικούς ελιγμούς διαφυγής.Τον κυνηγάμε και στοχεύουμε στην εσωτερική μεριά της στροφής με την οποία έχει επιλέξει να διαφύγει.Αν θεωρήσουμε πως ο στόχος κάνει αριστερή στροφή διατηρώντας όμως το ίδιο ύψος με εμάς,η ορθή σκόπευση είναι να βάλουμε το κέντρο του στοχάστρου μας όχι επάνω στο αεροσκάφος του αλλά ακόμη αριστερότερα,κάπου περίπου μπροστά κι επάνω απ'το αριστερό φτερό του.Οσο πιο κλειστή είναι η στροφή στην οποία μπαίνουμε τόσο αριστερότερα και πιο μπροστά του στοχεύουμε.Σαν τυφλοσούρτη θεωρώ μια νοητή γραμμή απ'το αριστερό του ακροπτερύγιο προς την έλικα του αεροσκάφους του και στοχεύω πάντα ελαφρά έξω και στη μέση περίπου της νοητής αυτής γραμμής.Οσο μεγαλύτερα τα g τόσο πιο έξω απ'τη νοητή αυτή γραμμή στοχεύω.Υπάρχουνε και περιπτώσεις όπου κατά τη διάρκεια πολύ "κλειστής" αερομαχίας με πολλά g το στόχαστρό μου να μην περιλαμβάνει καθόλου το στόχο κι όμως και πάλι οι βολές μου να βρίσκουν στόχο.Είναι φυσικό βέβαια ότι σε όλη αυτή τη διαδικασία πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και πάλι η απόσταση που έχουμε απ'τον στόχο τη στιγμή που επιλέγουμε να πιέσουμε τη σκανδάλη.Γενικά πρέπει κανείς να συνηθίσει (ΠΟΛΥ) για να ξέρει ανά πάσα στιγμή όσο το δυνατόν καλύτερα που θα βρεθεί ο στόχος όταν φτάσουν οι βολές εκεί.Και πάλι εδώ το offline single player mode είναι το ιδανικότερο για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο.

4.Δεν πετάμε ποτέ (κι εννοώ ΠΟΤΕ) μόνοι μας,τουλάχιστον όχι από επιλογή μας.Αν για κάποιο λόγο αναγκαστούμε να το κάνουμε, προσπαθούμε είτε με κάποιο τρόπο να μείνουμε αθέατοι (πολύ χαμηλή ή πολύ ψηλή πτήση) ή να παραμείνουμε αμέτοχοι ή και μακριά από αερομαχίες ή βρίσκουμε κάποια άλλα φιλικά αεροσκάφη και μένουμε μαζί τους.Ασχετα αν δεν έχουμε μαζί τους επικοινωνία μέσω συχνότητας,ακόμα κι από μόνο του το γεγονός ότι ο εχθρός που τυχόν συναντηθούμε μαζί του δεν το γνωρίζει αποτελεί από μόνο του μια ικανοποιητική βοήθεια για εμάς.

5.Ελιγμοί αποφυγής/διαφυγής:Πολύ σημαντικό κεφάλαιο και αυτό γιατί κακά τα ψέματα είναι πολλοί εκείνοι οι...ουχτροί που εύκολα μπορούν να μας τη φέρουν.Το σημαντικότερο πέραν όλων των άλλων είναι ποιός θα δει (και θ'αναγωρίσει) πρώτος τον εχθρό.Εκείνος που θα δει πρώτος,όχι μόνον έχει το πλεονέκτημα της επιλογής να εμπλακεί ή έγκαιρα να την κάνει κλέφτικα με ελαφρά πηδηματάκια αλλά επίσης μπορεί να επιλέξει και τον τρόπο με τον οποίο θα το κάνει.Μια πολύ καλή και ιδιαιτέρως αποτελεσματική θα έλεγα τακτική είναι αυτή που περιγράφεται στο βίντεο του γνωστού για τα βίντεό του στο youtube Apeoftheyear που ακολουθεί:

https://www.youtube.com/watch?v=uDT_UDg38k8
Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και ομολογώ ότι ούτε κι εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου διαπιστόνωντας ότι τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς.Και είναι τόσο καλή γιατί όχι μόνον σου δίνει τη δυνατότητα να διαφύγεις,αλλά επίσης κάνει τον αντίπαλο να σπαταλά πολύτιμα πυρομαχικά (που ως γνωστόν τα Εγγλέζικα έχουν μόνον για 13μιση βολές του 1 δευτερολέπτου ή ούτε 7 βολές των 2 δευτερολέπτων και ούτο καθ'εξής) και στο τέλος μας φέρνει σε πλεονεκτική θέση για να επιστρέψουμε εμείς στην επίθεση κι εκείνος στην άμυνα.Ειδικά αν είμαστε μαζί με το ζευγάρι μας στην περιοχή ή κάποια άλλα φιλικά είναι κοντά, καθιστά τον αντίπαλο ιδιαίτερα ευάλωτο καθώς εκείνος χάνει συνεχώς ενέργεια προσπαθώντας ν'ακολουθήσει και να στοχεύσει/πετύχει κάποιον που είναι σαφώς σε πλεονεκτικότερη θέση και λόγω ύψους και λόγω ανωτερώτητας στον τομέα αυτό αεροσκάφους για να έρθει στη συνέχεια πίσω του ο δικός μας και να τον "πάρει" με σχετική άνεση μιάς κι εκείνος είναι απασχολημένος με εμάς.Θεορώ ότι ακόμα και σαν κίνηση τακτικής είναι ακόμη καλύτερη απ'το "αγκίστρι" καθώς η κίνηση του εχθρού πέρ'από εντελώς προβλεπόμενη (μας ακολουθεί στην ίδια μονότονη κίνηση) είναι και εντελώς "ήρεμη" δίχως απότομους ελιγμούς για να μας φτάσει κι επίσης σημαντικό είναι ότι δίνει στο φιλικό αεροσκάφος που θα τον κυνηγήσει την "πολυτέλεια" του χρόνου καθώς η σπειροειδής αυτή άνοδος μπορεί να διαρκέσει αρκετό χρόνο ώστε να καταφέρει το φιλικό αεροσκάφος πίσω του να τον καταστρέψει.Αυτό το τελευταίο θα μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε κάποια στιγμή και σαν τακτική όπου ο ένας μας σαν δόλωμα εμπλέκεται ηθελημένα με εχθρό την ώρα που οι υπόλοιποι παραμονεύουμε λιγάκι μακρύτερα.Αρχίζει ο πρώτος τη μανούβρα και οι άλλοι που στο μεταξύ καταφθάνουν τον λιανίζουνε κανονικά.Αν μάλιστα σκεφτούμε το δόλωμα να είναι χαμηλότερα κι όταν οι υπόλοιποι μπούνε στο παιχνίδι πετύχουν τον εχθρό σε φάση που ήδη έχει χάσει σχεδόν όλη του την ταχύτητα τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο εύκολα.

Αυτά ήταν τα σημαντικότερα απ΄όσα αποκόμισα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το θέμα αυτό,"Doesn't seems getting any better or what?!?".Μεγάλο το post μου το ξέρω αλλά πιστεύω πως το βρήκατε ιδιαίτερα όχι μόνον περιεκτικό αλλά και χρήσιμο.Φαίνεται τελικά πως όντως γίνεται να γίνουμε καλύτεροι,χαίρομαι που το λέω 1 χρόνο μετά που ξεκίνησα ν'ασχολούμαι.Απλά θέλει κάποιος ν'ασχολείται και να μην τα παρατάει.Οσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.

Τα υπόλοιπα στη συχνότητα.

Νίκος:salute:

BIG TIME KILLER
Mar-30-2015, 11:40
Συμφωνω απολυτα και με τον γΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ Νικο .κατα εμε την απολυτη επιτυχια την εχεισ με την ομαδικη δουλεια και την συνεχη ανασχοληση.Χωρισ δουλεια μην περιμετε αποτελεσματα.Και καταλαβετε οτι αλλοι το εχουν και αλλοι οχι ...ετσι εχουν τα πραματα καλωσ η κακωσ.
Στην συχνοτητα τα επομενα :snoopy:

sw1ive
Mar-31-2015, 19:05
Σε ευχαριστώ Wing-Man {53rd} Fly4ever για αυτο το post που το επαναλαμβάνω με πιο γλυκές παραγράφους για να το προετοιμάσω να μπει στην (Βίβλο της 53 squadron)
στο θέμα: For the Greek Pilots (dogfight-tips) in greek

LINK
http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=8268




Γειά σας παλικάρια...

η αλήθεια είναι πως τον καιρό που είχα ανεβάσει εδώ στο Αγγλικό forum το ερώτημα αυτό ("Doesn't seems getting any better or what?!?")
που σε περίπου ελεύθερη μετάφραση σημαίνει "μοιάζει να μην μπορώ να βελτιωθώ περισσότερο ή τι άλλο συμβαίνει?!?"
είχα απελπιστεί απ'τη συνεχιζόμενη και εκνευριστικά επαναλαμβανόμενη αποτυχία που με τυρανούσε στ'οτιδήποτε κατά τη διάρκεια μιάς αερομαχίας.

Δεν μπορούσα να πετύχω σχεδόν κανένα ενώ αντίθετα σχεδόν όλοι με κατέρριπταν, και ακόμη και να κατάφερνα να έχω αρχικά το πλεονέκτημα είτε λόγω αιφνιδιασμού είτε λόγω θέσης,
στη συνέχεια κι έπειτα από κάποιες αποτυχημένες μανούβρες να το χάνω κι από κυνηγός να καταλείγω καταδιωκούμενος , και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις με το αεροσκάφος μου
γεμάτο τρύπες η φλεγόμενο στο έδαφος. Αναρωτήθηκα λοιπόν πια είναι τα λάθη μου (μας?) και μοιάζει να μην υπάρχει έστω και κάποια μικρή βελτίωση με το πέρασμα του χρόνου αλλά αντίθετα
τα πράγματα από άποψης εμπειρίας μοιάζανε να είναι στατικά κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

Αν και τα έχουμε πει και στη συχνότητα με τους 2 Γιάννηδες (Big & Sw1ve) και τον Παντελή επίσης,θα συνοψίσω εδώ τα βασικότερα σημεία
από τις ομολογουμένως πολύ χρήσιμες όπως φάνηκε στη συνέχεια συμβουλές κάποιων απ'τους καλύτερους εκεί έξω,"εχθρούς" αλλά και "φίλους" επίσης.




1. Σωστή Ρύθμιση Συγκλίσεις Όπλων (Convergence)

Η σωστή ρύθμιση συγκλίσεις όπλων σε σχέση πάντα με το συγκεκριμένο "στυλ" στόχευσης και βολής του καθ'ενός. Τι σημαίνει τώρα αυτό: Ο καθ'ένας μας έχει αναπτύξει με τον καιρό
και την όποια εμπειρία του στην αερομαχία κάποιο δικό του συγκεκριμένο στυλ σύμφωνα με το οποίο επιτίθεται και ανοίγει πυρ στο εχθρικό αεροσκάφος. 'Αλλοι αρχίζουν αν βαράνε
από σχετικά μακριά, άλλοι από ενδιάμεση απόσταση και άλλοι από πολύ κοντά. Ειδικότερα και προσωπικά για το δικό μου στυλ θεωρώ μακριά μια απόσταση ανάμεσα στον εχθρό
μπροστά μας πάνω από:

α) 300-250 μέτρα,ενδιάμεση απ'τά
β) 180-250 μέτρα και κοντά απ'τα
γ) 80-180 μέτρα απόσταση απ'το στόχο.

Για άλλους με μεγαλύτερη εμπειρία τα νούμερα αυτά μικραίνουν ακόμα περισσότερο φτάνοντας και μέχρι τα 30-80 μέτρα προτού πατήσουν τη σκανδάλη θεωρώντας αυτή την απόσταση σαν ιδανική για αυτούς.
Αυτό φυσικά σημαίνει ότι πρέπει να είναι κανείς (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ) γρήγορος και να έχει (ΤΕΛΕΙΑ) αντανακλαστικά γιατί όσο περισσότερο κοντά φτάνουμε στον εχθρό προκειμένου να ξεκινήσουμε τη βολή
πρέπει να είμαστε (ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ) γρήγοροι και στην ίδια τη βολή αλλά και στην ενέργεια αποφυγής του στόχου γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα πέσουμε επάνω του μην προλαβαίνοντας να τον αποφύγουμε,
καθώς η απόσταση που θα φτάνει να μας χωρίζει μετά το πέρας της βολής (που θα διαρκέσει κι αυτή τουλάχιστον 1-2 δευτερόλεπτα) θα είναι εξαιρετικά μικρή.

Από την άλλη πλευρά όμως πρέπει να ξέρουμε ότι από άποψη ικανότητας ζημιάς οι βολές μας είναι πολύ αποδοτικότερες όσο κοντύτερα είμαστε στο στόχο,καθώς οι σφαίρες μας έχουν τη μέγιστη καταστρεπτική
ικανότητα σε σχετικά μικρές αποστάσεις. Ειδικά με τα κανόνια του 109 αυτό φαίνεται πολύ έντονα. Επίσης πρέπει να ξέρουμε ότι οι βολές των κανονιών έχουν πραγματικά απαίσια βαλιστική τροχιά λόγω
βάρους και μεγέθους των πυρομαχικών στα όπλα αυτά. Με την εμπειρία και τα κυριολεκτικά άπειρα πειράματα έχω διαπιστώσει ότι βολές με κανόνια σε αποστάσεις πάνω από 220-250 μέτρα πολύ σπανιά επιφέρουν
αποτελέσματα κι όταν το κάνουν τ'αποτελέσματα αυτά δεν έχουνε καμιά σχέση με ότι μπορούν να κάνουν στον αντίπαλο όταν η απόσταση βολής είναι κάτω από 170 μέτρα.

Αν θέλουμε κυριολεκτικά να καταστρέψουμε τον αντίπαλο κόβοντας φτερά-ουρές και γενικά να διαλύσουμε το αεροσκάφος του,μόνον από κοντά οι βολές μας φέρνουν τα πολυπόθητα αποτελέσματα.
Και μάλιστα όσο πιο κοντά τόσο πιο καταστροφικά είναι. Απο μακριά είναι καλά μόνον για πυροτεχνήματα και τίποτα περισσότερο. Σωστή ρύθμιση λοιπόν στις συγκλίσεις μας (convergence) σε σχέση πάντα
όπως είπαμε και πριν με το στυλ βολής που ακολουθούμε και μας "ταιριάζει" πάντοτε όμως στα πλαίσια της καταστρεπτικής ικανότητας των συγκεκριμένων όπλων.

Τον τελευταίο καιρό έχω ξανά ρυθμίσει τα όπλα μου μετά από παρότρυνση του γνωστού Άσου Heiden (γνωστός και μη εξαιρετέος) για το 109Ε4 & Ε4/Ν,Ε4/Β σε 300/300
για τα πολυβόλα μπροστά από 400/400 που τα είχα και 175/175 για τα κανόνια από 220/400 που τα είχα προηγουμένως.Για την ακρίβεια ο Heiden μου πρότεινε να "φέρω" τα κανόνια μου
ακόμη πιο κοντά στα 125/125 αλλά αποφάσισα πως τα 125 μέτρα για το "γούστο" και την ικανότητα μου είναι σχετικά κοντά και ξέροντας ότι δεν θα κατάφερνα να έχω ικανοποιητικό χρόνο βολής
και στη συνέχεια αποφυγής του στόχου αποφάσισα να τα έχω ρυθμισμένα λιγάκι μακρύτερα αλλά πάλι μέσα στα πλαίσια μιας ικανοποιητικής καταστρεπτικής απόστασης που μου δίνει την ευχέρεια,
να αρχίζω να πυροβολώ όταν τον έχω απ'τα 180 μέτρα και κοντύτερα μέχρι τα 100-120 κι έπειτα να τον αποφεύγω.




2. Σωστή Επιλογή Πυρομαχικών.

Αλλο μέγα κεφάλαιο και πολύ σημαντικό επίσης.Εδώ δεν θα πω πολλά,απλά ακολούθησα τη συμβουλή και πάλι των καλύτερων που μου πρότειναν τις παρακάτω αλληλουχίες πυρομαχικών για το Ε4 και πάλι:

Πολυβόλα #1:4,2 #2:2,4
Κανόνια #3:4,6,6,6 #4:6,6,4,6

Tα νούμερα που βλέπουμε δίπλα στο κάθε όπλο είναι το πυρομαχικό με τη σειρά με την οποία εμφανίζεται στη λίστα δεξιά που έχει όλες τις σφαίρες τη μιά κάτω από την άλλη για να τις επιλέξουμε.
Για παράδειγμα το "4,2" που λέμε για το πολυβόλο #1 σημαίνει την 4η σειρά επιλογής σφαιρών μιά φορά και μετά την 2η σειρά επιλογής σφαιρών,επίσης μιά φορά.Στο Πολυβόλο #2 είναι οι ίδιες σφαίρες
απλά με την ανάποδη σειρά και ούτο καθ'εξής. Μετά από 2 εβδομάδων δοκιμές έχω να πω μετά βαιβαιότητας ότι τ'αποτελέσματα του συνδιασμού των 2 προηγουμένων παραγράφων είναι το λιγότερο
πέραν του δέοντος ικανοποιητικά,αν όχι τέλεια. Αυτά όσον αφορά τα όπλα μας.




3.Προπόνηση (1 vs 1)

Αλλο τεράστιο κεφάλαιο.Οσο περισσότερο εμπλέκεσαι τόσο περισσότερο καλά τα καταφέρνεις.Η τακτική (που πλέον μού΄χει γίνει ευχάριστη συνήθεια) να πετώ offline σε single player κατάστασεις
είναι ό,τι καλύτερο προς την κατεύθυνση αυτή. Μπορείς να επιλέξεις το αεροσκάφος του αντίπαλου,αν θα έχεις εσύ ή εκείνος το αβαντάζ και πολλά-πολλά άλλα. Επίσης ακολουθόντας και πάλι συμβουλές
από το αρχικό μου θέμα σηζήτησης στο forum έχω επιλέξει να έχω απεριόριστα πυρομαχικά γιατί ο αρχικός λόγος της εκπαίδευσης ήταν να μάθω πού ακριβώς να στοχεύω σε σχέση με την:

α) ταχύτητα
β) τη θέση
γ) την κατάσταση (attitude)

όχι μόνο του αεροσκάφους του αντιπάλου αλλά και της σχέσης που έχει η θέση, η ταχύτητα κι η κατάσταση αυτή ως προς τη δική μου θέση, ταχύτητα και κατάσταση.

Γιατί αλλού στοχεύουμε όταν:

α) ακολουθούμε κάποιον και απ'τις 6 η ώρα του ξεκινούμε τη βολή μας μόλις τον έχουμε στα 150 μέτρα όπου το κέντρο του στοχάστρου μας αντιπροσωπεύει το ακριβές σημείο που θα πέσουν οι βολές μας,
β) και αλλού όταν είμαστε σε φάση ελιγμών όπου τα λεγόμενα "G" εκτρέπουν φαινομενικά τη βολή μας λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με τα g που "τραβάμε" τη στιγμή της βολής.

Λιγότερα (G) μικρότερη η εκτροπή,κι όσο μεγαλώνουν αντίστοιχα μεγαλώνει κι η εκτροπή της βολής μας. Επίσης,κάτι ακόμα που έχω διαπιστώσει είναι ότι όσο μακρύτερα είμαστε απ'το στόχο τόσο περισσότερο
πρέπει να στοχεύουμε ελαφρώς μπροστά απ'το στόχο κατά τρόπον ώστε όταν οι βολές μας φτάνουνε στο στόχο τους εκείνος να βρίσκεται εκείνη ακριβώς τη στιγμή στη θέση εκείνη και να μην την έχει ήδη προσπεράσει.
Αυτό ισχύει ειδικότερα στις περιπτώσεις που έχουμε το στόχο όχι ακριβώς στις 12 η ώρα μας και στην ίδια με εμάς ευθεία πτήσης αλλά όταν οι νοητές γραμμές πτήσης των 2 αεροσκαφών (στόχος και δικό μας)
είναι υπό οποιαδήποτε γωνία,με άλλα λόγια αυτό που λέμε deflection shooting.

Έτσι,αν για παράδειγμα πλησιάζουμε το στόχο ας πούμε από τις 4-5 η ώρα του, το κέντρο του στοχάστρου μας δεν πρέπει να είναι ακριβώς στο κέντρο του αντιπάλου αλλά ελαφρώς δεξιότερα και μπροστά του
γιατί εκείνο ακριβώς είναι το σημείο στο οποίο θα βρεθεί ο στόχος όταν τελικά οι βολές μας τον φτάσουν. Η έννοια είναι πάντα η τροχιά του στόχου να διασταυρωθεί με την τροχιά της βολής μας.
Αν δεν το κάνουμε και σημαδέψουμε ακριβώς επάνω του,όταν οι βολές μας φτάσουν εκεί (180-200 μέτρα μακριά μας) ο στόχος μας δεν θα είναι πια εκεί αλλά αρκετά πιο μπροστά κάνοντάς μας έτσι ν'αστοχήσουμε.




4. Βολές σε φάση στροφής

Όταν κυνηγάμε το στόχο και ταυτόχρονα στρέφουμε μαζί του, πρέπει να στοχεύουμε πάντα προς το εσωτερικό της στροφής. Παράδειγμα: Θεωρούμε τον στόχο μας στα 180 μέτρα και στο ίδιο με εμάς ύψος.
Ο στόχος μας αντιλαμβάνεται και αρχίζει να στρίβει σε προσπάθειά του να κάνει brake away και πιθανά να ξεκινήσει τακτικούς ελιγμούς διαφυγής. Τον κυνηγάμε και στοχεύουμε στην εσωτερική μεριά της στροφής,
με την οποία έχει επιλέξει να διαφύγει. Αν θεωρήσουμε πως ο στόχος κάνει αριστερή στροφή διατηρώντας όμως το ίδιο ύψος με εμάς,η ορθή σκόπευση είναι να βάλουμε το κέντρο του στοχάστρου μας,
όχι επάνω στο αεροσκάφος του, αλλά ακόμη αριστερότερα, κάπου περίπου μπροστά κι επάνω απ'το αριστερό φτερό του. Όσο πιο κλειστή είναι η στροφή στην οποία μπαίνουμε τόσο αριστερότερα,
και πιο μπροστά του στοχεύουμε. Σαν τυφλοσούρτη, θεωρώ μια νοητή γραμμή απ'το αριστερό του ακροπτερύγιου προς την έλικα του αεροσκάφους του και στοχεύω πάντα ελαφρά έξω και στη μέση περίπου της νοητής
αυτής γραμμής. Οσο μεγαλύτερα τα (G) τόσο πιο έξω απ'τη νοητή αυτή γραμμή στοχεύω. Υπάρχουνε και περιπτώσεις όπου κατά τη διάρκεια πολύ "κλειστής" αερομαχίας με πολλά (G) το στόχαστρο μου να μην περιλαμβάνει
καθόλου το στόχο κι όμως και πάλι οι βολές μου να βρίσκουν στόχο. Είναι φυσικό βέβαια ότι σε όλη αυτή τη διαδικασία πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και πάλι η απόσταση που έχουμε απ'τον στόχο,
τη στιγμή που επιλέγουμε να πιέσουμε τη σκανδάλη. Γενικά πρέπει κανείς να συνηθίσει (ΠΟΛΥ) για να ξέρει ανά πάσα στιγμή όσο το δυνατόν καλύτερα που θα βρεθεί ο στόχος όταν φτάσουν οι βολές εκεί.
Και πάλι εδώ το (offline single player mode) είναι το ιδανικότερο για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο.




4. Δεν πετάμε ποτέ μόνοι μας,τουλάχιστον όχι από επιλογή μας.

Δεν πετάμε ποτέ (κι εννοώ ΠΟΤΕ) μόνοι μας,τουλάχιστον όχι από επιλογή μας. Αν για κάποιο λόγο αναγκαστούμε να το κάνουμε, προσπαθούμε είτε με κάποιο τρόπο να μείνουμε αθέατοι (πολύ χαμηλή ή πολύ ψηλή πτήση)
ή να παραμείνουμε αμέτοχοι ή και μακριά από αερομαχίες ή βρίσκουμε κάποια άλλα φιλικά αεροσκάφη και μένουμε μαζί τους. Άσχετα αν δεν έχουμε μαζί τους επικοινωνία μέσω συχνότητας, ακόμα κι από μόνο του το γεγονός,
ότι ο εχθρός που τυχόν συναντηθούμε μαζί του δεν το γνωρίζει αποτελεί από μόνο του μια ικανοποιητική βοήθεια για εμάς.




5. Μανούβρα (Climb out turn right) (Σπειροειδής Άνοδος )

Πολύ σημαντικό κεφάλαιο και αυτό γιατί κακά τα ψέματα είναι πολλοί εκείνοι οι...ουχτροί που εύκολα μπορούν να μας τη φέρουν. Το σημαντικότερο πέραν όλων των άλλων είναι ποιος θα δει (και θα αναγνωρίσει)
πρώτος τον εχθρό. Εκείνος που θα δει πρώτος, όχι μόνον έχει το πλεονέκτημα της επιλογής να εμπλακεί ή έγκαιρα να την κάνει κλέφτικα με ελαφρά πηδηματάκια αλλά επίσης μπορεί να επιλέξει και τον τρόπο
με τον οποίο θα το κάνει. Μια πολύ καλή και ιδιαιτέρως αποτελεσματική θα έλεγα τακτική είναι αυτή που περιγράφεται στο βίντεο του γνωστού για τα βίντεο του στο youtube Apeoftheyear που ακολουθεί:

Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και ομολογώ ότι ούτε κι εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου διαπιστώνοντας ότι τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς. Και είναι τόσο καλή γιατί όχι μόνον σου δίνει τη δυνατότητα
να διαφύγεις, αλλά επίσης κάνει τον αντίπαλο να σπαταλά πολύτιμα πυρομαχικά ν(που ως γνωστόν τα Εγγλέζικα έχουν μόνον για 13μιση βολές του 1 δευτερολέπτου ή ούτε 7 βολές των 2 δευτερολέπτων και ούτω καθ'εξής)
και στο τέλος μας φέρνει σε πλεονεκτική θέση για να επιστρέψουμε εμείς στην επίθεση κι εκείνος στην άμυνα. Ειδικά αν είμαστε μαζί με το ζευγάρι μας στην περιοχή ή κάποια άλλα φιλικά είναι κοντά, καθιστά τον αντίπαλο
ιδιαίτερα ευάλωτο καθώς εκείνος χάνει συνεχώς ενέργεια προσπαθώντας ν'ακολουθήσει και να στοχεύσει/πετύχει κάποιον που είναι σαφώς σε πλεονεκτικότερη θέση και λόγω ύψους και λόγω ανωτερότητας στον τομέα
αυτό αεροσκάφους για να έρθει στη συνέχεια πίσω του ο δικός μας και να τον "πάρει" με σχετική άνεση μιας κι εκείνος είναι απασχολημένος με εμάς.

Θεωρώ ότι ακόμα και σαν κίνηση τακτικής είναι ακόμη καλύτερη απ'το "αγκίστρι" ή αλλιώς μανούβρα (Vertical) καθώς η κίνηση του εχθρού πέρα από εντελώς προβλεπόμενη (μας ακολουθεί στην ίδια μονότονη κίνηση)
είναι και εντελώς "ήρεμη" δίχως απότομους ελιγμούς για να μας φτάσει κι επίσης σημαντικό είναι, ότι δίνει στο φιλικό αεροσκάφος που θα τον κυνηγήσει την "πολυτέλεια" του χρόνου καθώς η σπειροειδής αυτή άνοδος
μπορεί να διαρκέσει αρκετό χρόνο ώστε να καταφέρει το φιλικό αεροσκάφος πίσω του να τον καταστρέψει.

Αυτό το τελευταίο θα μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε κάποια στιγμή και σαν τακτική όπου ο ένας μας σαν δόλωμα εμπλέκεται ηθελημένα με εχθρό την ώρα που οι υπόλοιποι παραμονευουνε λιγάκι μακρύτερα.
Αρχίζει ο πρώτος τη μανούβρα και οι άλλοι που στο μεταξύ καταφθάνουν, τον λιανίζουν κανονικά. Αν μάλιστα σκεφτούμε το δόλωμα να είναι χαμηλότερα κι όταν οι υπόλοιποι μπούνε στο παιχνίδι πετύχουν τον εχθρό,
σε φάση που ήδη έχει χάσει σχεδόν όλη του την ταχύτητα τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο εύκολα.




Αυτά ήταν τα σημαντικότερα απ΄όσα αποκόμισα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το θέμα αυτό, "Doesn't seems getting any better or what?!?"

Μεγάλο το post μου το ξέρω αλλά πιστεύω πως το βρήκατε ιδιαίτερα όχι μόνον περιεκτικό αλλά και χρήσιμο.Φαίνεται τελικά πως όντως γίνεται να γίνουμε καλύτεροι,χαίρομαι που το λέω 1 χρόνο μετά,
που ξεκίνησα ν'ασχολούμαι.Απλά θέλει κάποιος ν'ασχολείται και να μην τα παρατάει.Οσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.


Τα υπόλοιπα στη συχνότητα.


.

sw1ive
Apr-19-2015, 09:08
Δίνω εδω δύο βιντεάκια των 20 λεπτών, για μανούβρες - τακτικές που μπορείς να κάνεις...

το ξέρω οτι δεν είναι τίποτα σπουδαίο (για καποιου απο εσάς, επειδή είσαστε σε ανώτερο επίπεδο)

αλλά θέλω κάπου να καταγραφούνε για να μπορώ να τα ξαναβρώ εγώ ο ίδιος...


https://www.youtube.com/watch?v=FjsM77NPpfc


https://www.youtube.com/watch?v=C_iW1T3yg80

αν δεν τα τρέξεις γρήγορα, αλλά τα μελετήσεις σίγουρα κάτι έχεις να πάρεις...

αν βρείτε εσείς κάτι πιο μοντερνο απο αυτά τα βίντεο πολύ θα χαρώ να μας τα δείξετε εδώ...

παρατηρηση

Γιαννη για να μην το ξεχάσω...
το (τον έχω πρόσωπο με πρόσωπο) στο βίντεο το ονομάζουνε κατασταση (Head on)
το πυροβολώ μπροστά του (over shoot)
το τρενάκι (που πολύ το γελάσαμε σε κάποιο βίντεο) (Comvoy)

sw1ive
Jun-26-2015, 15:28
Να είσαι καλά Νίκο (fly4ever) για όλη την βοήθεια που δίνεις
ελπίζω να μου επιτρέπεις να αντιγράψω το κείμενο σου σε αυτό εδώ το θέμα,
που νομίζω ότι κολάσει καλύτερα...


- Γεια και χαρά σας Παλικάρια μου...

- Μ'ερέθισμα την χθεσινό απογευματινή μας κουβέντα που είχαμε με το sw1ive και τον Big Time killer (κι έγινε ο κύριος λόγος που μας πιάσανε στον ύπνο οι...ουχτροί)
σχετικά με τη σωστή σκόπευση και χρήση του σκοπευτηρίου σε συνάρτηση με την απόσταση απ'το στόχο μας,αποφάσισα να προσθέσω ακόμη μερικές αράδες πληροφορίες
που πιστεύω αν δεν είναι ήδη γνωστές θα βοηθήσουν πολύ στις εναέριες virtual μάχες μας. Το καίριο θέμα της κουβέντας μας λοιπόν για όσους δεν ήταν στη
συχνότητα εκείνη τη στιγμή που μας την πέσανε, με ολέθρια για μένα αποτελέσματα, ήταν όπως είπα η χρήση του σκοπευτηρίου.


Πώς λοιπόν καταλαβαίνουμε την απόστασή μας απ'το στόχο μας που ολοένα και μεγαλώνει μέσα στο σκοπευτικό μας.
- Το σκοπευτικό του BF-109 αντίθετα με εκείνα των Εγγλέζικων καταδιωκτικών δεν είναι ρυθμιζόμενο,πράγμα που σημαίνει ότι πάντοτε ο κύκλος της σκόπευσης είναι σταθερός.
Στα Εγγλέζικα καταδιωκτικά υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης 2 πραγμάτων. Το ένα είναι η φαινομενική απόσταση και το άλλο το είδος του αεροσκάφους που κυνηγάμε.

- Αν έχουμε ρυθμισμένα τα όπλα μας στα 200 μέτρα για παράδειγμα ρυθμίζουμε το σκοπευτικό στα 200 μέτρα αλλά επίσης ρυθμίζουμε και το άνοιγμα των φτερών του καθώς,
άλλο εμπέτασμα έχει ένα καταδιωκτικό κι άλλο (πολύ μεγαλύτερο) ένα βομβαρδιστικό. Άρα ρυθμίζουμε στο σκοπευτικό τη σύγκλιση των όπλων μας και επίσης το εμπέτασμα
ενός BF-109 για παράδειγμα. Έτσι ξέρουμε πότε είναι εντός ωφέλιμης εμβέλειας και πότε όχι.

- Στο 109 που πετάει το δικό μας σμήνος, δεν υπάρχουνε τέτοιου είδους ρυθμίσεις πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα εξής σημαντικά και πολύ κρίσιμα 2 πράγματα.
Η συνολική διάμετρος ολόκληρου του κύκλου στο σκοπευτικό ενός BF-109 αντιστοιχεί σε 100 μέτρα όταν ο στόχος μας είναι ένα Εγγλέζικο καταδιωκτικό (Spitfire, Hurricane).
Άρα,απ'το πόσο από την συνολική διάμετρο του κύκλου του σκοπευτικού μας καταλαμβάνει το εμπέτασμα των φτερών του καταδιωκτικού που στοχεύουμε
(και που είναι 10 μέτρα) γνωρίζουμε την απόστασή του από εμάς.

- Αν καταλαμβάνει ακριβώς ολόκληρο τον κύκλο είναι στα 100 μέτρα, αν καταλαμβάνει το μισό είναι στα 200, αν το 1/4 αυτού είναι στα 400
και φυσικά ισχύουν και όλοι οι ενδιάμεσοι υπολογισμοί όπως των 150 μέτρων που αντιστοιχούν στην κατάληψη των 3/4 της συνολικής διαμέτρου
του σκοπευτικού μας κ.λ.π.

- Αν τώρα το αεροσκάφος που στοχεύουμε είναι βομβαρδιστικό και επομένως με μεγαλύτερο εμπέτασμα σαν rule of thumb (γενικός κανόνας ή κοινώς τυφλοσούρτης)
δεχόμαστε ότι τα συγκεκριμένα βομβαρδιστικά που πετάνε εδώ (Blenheims) έχουν άνοιγμα φτερών λιγάκι μικρότερο απ'το διπλάσιο του εμπετάσματος των καταδιωκτικών
δηλαδή γύρω στα 17 μέτρα.Αυτό περιπλέκει λιγάκι περισσότερο τα πράγματα αλλά και πάλι μπορούμε να έχουμε μια αρκετά έως πολύ σωστή εκτίμηση της απόστασής μας
απ'το βομβαρδιστικό αν σκεφτούμε ότι η πλήρης διάμετρος του κύκλου αντιπροσωπεύει τα 10 μέτρα σε απόσταση 100 μέτρων.
Αρα το διπλάσιο,τα 20 μέτρα, καταλαμβάνουν τον πλήρη κύκλο μας σε απόσταση 200 μέτρων,τα 30 στα 300 μέτρα κι ούτω καθ'εξής.Τα αγαπητά μας Belheims τώρα
που δεν έχουν ούτε 10 μέτρα εμπέτασμα αλλά ούτε και 20 αλλά κάπου στο ενδιάμεσο και κάτι στα 17,για ν'ακουμπήσουν οι άκρες των φτερών τους στο περίγραμμα
του κύκλου στο σκοπευτικού μας πρέπει να βρίσκονται στα 170 μέτρα ή κι ανάποδα όταν αυτό συμβεί ξέρουμε με σιγουριά ότι το συγκεκριμένο βομβαρδιστικό είναι
στα 170 μέτρα από εμάς.

- Κι εδώ φυσικά ισχύουν όλες οι ενδιάμεσες τιμές διορθωμένες όμως ως προς το μεγαλύτερο από εκείνα των καταδιωκτικών εμπέτασμα φτερών των βομβαρδιστικών.
Έτσι, όταν το Blenheim που λιγουρευόμαστε να καταρρίψουμε καταλαμβάνει τη μισή διάμετρο του κύκλου μας στο σκοπευτικό απέχει από εμάς 170Χ2=340 μέτρα
και όταν το 1/4 της διαμέτρου τότε βρίσκεται 170χ4=680 μέτρα. Απ'τη στιγμή που τα φτερά του αρχίζουν να ξεπερνούν τα όρια του κύκλου στο σκόπευτικό μας,
τότε τον έχουμε κοντύτερα απ'τα 170 μέτρα που λέγαμε πιο πριν, αλλά σε κάθε περίπτωση καλύτερα ν'αρχίσουμε τη βολή μας απ'το σημείο αυτό κι έπειτα καθώς
ήδη βρίσκεται εντός της ωφέλιμης εμβέλειας των όπλων μας.

- Εννοείται φυσικά με τον τρόπο αυτό υπολογισμού της απόστασής μας απ'το Blenheim ότι όταν μόνον το ένα του φτερό έχει φτάσει να καταλαμβάνει
όλη τη διάμετρο στου σκοπευτικού μας ήδη βρίσκεται πολύ κοντά μας, στα 170/2=85 μόλις μέτρα και το προτιμότερο κατά τη γνώμη μου
απ'αυτό το σημείο κι έπειτα να εγκαταλείψουμε την επίθεση καθώς αφ' ενός γιατί και τα όπλα μας δεν μπορούν να είναι ρυθμισμένα για τόσο κοντινή βολή
αλλά και αφ' εταίρου είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο να εξακολουθούμε να επιχειρούμε σκόπευση και βολή καθώς απέχουμε κλάσματα δευτερολέπτου
απ τη σύγκρουσή μας επάνω του,το γνωστό ramming που ακούμε συχνά να διαμαρτύρονται γι'αυτό μέσα στον server.

- Αυτά για την κατανόηση της απόστασής μας απ'το στόχο μέσω του σκοπευτικού μας. Πώς τώρα αυτά συνδυάζονται με τη βολή μας. Πότε πρέπει ν'αρχίσουμε
τη βολή σε σχέση πάντα με τη ρύθμιση των όπλων μας έτσι ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Ας πάρουμε για παράδειγμα τη ρύθμιση που χρησιμοποιώ εγώ προσωπικά εδώ και λίγο καιρό και έχω πέραν του δέοντος ικανοποιητικά αποτελέσματα,
σίγουρα όμως και σε κάθε περίπτωση καλύτερα από παλιότερα που είχα πιο μακρινή σύγκλιση.Τα πολυβόλα στο ρύγχος είναι ρυθμισμένα στα 340/170
(θα εξηγήσω το λόγο γι'αυτό στη συνέχεια) και τα κανόνια των φτερών στα 170/170.Μπορεί να μοιάζουν λιγάκι "πολύ κοντά" αλλά πιστέψτε με είναι ικανοποιητικότατα.

Έτσι κι αλλιώς,ειδικά των κανονιών οι βολές είναι εντελώς αναποτελεσματικές σε βολές άνω των 250 μέτρων καθώς τα τεράστια αυτά βλήματα είχανε εξαιρετικά φριχτή τροχιά,
λόγω βάρους φυσικά και αυτό είναι δοσμένο με απαράμιλλη ακρίβεια στο "παιχνίδι" αυτό. Η καλύτερη απόσταση είναι απ'τα 200 μέτρα και κοντύτερα,κάπου μέχρι τα 70 -100 μέτρα
για να έχουμε τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα βάλλοντας με τα κανόνια. Προσωπικά ξεκινώ τη βολή γύρω στα 170 μέτρα και εξακολουθώ να προσπαθώ ως τα 60 -100
καθώς ολόκληρο αυτό το διάστημα των 100 αυτών περίπου μέτρων είναι και το πλέον αποτελεσματικό γιατί όταν έχουμε μία Χ κάθετη (Vertical) σύγκλιση, ας πούμε
τη δική μου στα 170 μέτρα,αυτό σημαίνει ότι το βλήμα διέρχεται 2 φορές απ'την οριζόντια γραμμή του σκοπευτικού μας (αυτή αντιπροσωπεύει την κάθετη σύγκλιση),
την πρώτη φορά ανεβαίνοντας και βρίσκεται στα 65 περίπου μέτρα και τη δεύτερη κατεβαίνοντας και βρίσκεται στα 170 μέτρα.Σε όλο το μεσοδιάστημα τώρα των 100 αυτών μέτρων
απ'τα 65-70 ως τα 140-150 μέτρα πρέπει να στοχεύουμε ελαφρώς χαμηλότερα απ'το σημείο που θέλουμε να χτυπήσουμε καθώς η βολή μας ήδη έχει περάσει τη νοητή οριζόντια γραμμή
του σκοπευτικού μας προς τα πάνω,έτσι για να πετύχουμε το στόχο πρέπει να τον θέσουμε στην πιο ψηλή απ'την οριζόντια γραμμή του σκοπευτικού εκεί δηλαδή ακριβώς που βρίσκεται
η αληθής τροχιά των βλημάτων μας για τη συγκεκριμένη απόσταση.Πάντοτε λοιπόν πρέπει να έχουμε στο νου και να κάνουμε δεύτερη φύση μας το γεγονός ότι η οριζόντια γραμμή του
σκοπευτικού μας είναι "αποτελεσματική" σε 2 αποστάσεις,τη μια εκεί που έχουμε θέσει τη σύγκλισή μας και την άλλη εκεί που κατά την άνοδό της η βολή θα τη διασχίσει για πρώτη φορά
και βρίσκεται σε γενικό κανόνα περίπου 2,5 φορές κοντύτερα από την τελική μας σύγκλιση,στο παράδειγμά μας στα 170 μέτρα δηλαδή και 170/2,5=68.

- Αυτά με λίγα λόγια για τις βολές με τα κανόνια. Όσο για τα πολυβόλα,εκεί δεν παίζει τόσο πρωταρχικό ρόλο η σύγκλιση, τουλάχιστον όχι τόσο όσο στα κανόνια.
Συνήθως τα ρυθμίζουμε για σχετικά μακρινές βολές έτσι ώστε να είναι χρήσιμα σε dogfights για να τραυματίσουν τον αντίπαλο και στη συνέχεια να τον πλησιάσουμε
και να τον αποτελειώσουμε με τα βαρύτερα όπλα μας, αν μας έχουν μείνει καθόλου φυσικά! Διαφορετικά επιμένουμε με τα πολυβόλα μας με συνεχείς κι επίμονες βολές
αφού έτσι κι αλλιώς δόξα το Θεό είναι τόσα πολλά τα πυρομαχικά μας εκεί που πολλές φορές απορούμε πώς κι ακόμα δεν έχουνε τελειώσει.
Η διαφορική σύγκλιση όμως εκεί όπως την έχω θέσει τώρα τελευταία βοηθάει στο εξής πολύ σημαντικό πράγμα. Η οριζόντια σύγκλιση παραμένει μεν μακρινή για να έχουμε
αποτελεσματικές μακρινές βολές αλλά η κάθετη που είναι και η πιο σημαντική είναι πιο κοντά και συγκεκριμένα στο σημείο που συγκλίνουν οι βολές των κανονιών μας.
Έτσι, όταν χρησιμοποιούμε συνδυασμένα και τα 2 είδη όπλων που διαθέτουμε, πετυχαίνουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα,καθώς οι βολές των κανονιών μας θα συγκλίνουν
ακριβώς εκεί που είναι αποτελεσματικότερες και ταυτόχρονα εκεί ακριβώς θα πέσουν κι οι βολές των πολυβόλων μας δίχως να έχει και τόσο μεγάλη σημασία η οριζόντια
σύγκλισή τους που αν και μακρινή είναι σχεδόν παράλληλη η μια με την άλλη καθώς τα 2 πολυβόλα μας βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους κι έτσι στην ουσία είναι,
σαν να πρόκειται για μια και μοναδική τροχιά βολής κι όχι για δύο που είναι στην πραγματικότητα.

οριζόντια σύγκλιση
17864

κάθετη σύγκλιση
17863




- Αυτά για σήμερα κι ελπίζω να βρήκατε τις πληροφορίες μου αυτές
(όσοι ήδη δεν τις ξέρατε) αρκετά εποικοδομητικές και χρήσιμες.
sw1ive, κατευθείαν στη Χρυσή Βίβλο των οδηγιών και αυτό...ξέρεις εσύ!!!

- ένα θέμα απ'το forum εδώ το κυρίως που ασχολείται με το θέμα μας αυτό.

Link
http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=11710

sw1ive
Feb-12-2016, 13:33
BF - αδες σας έχω νέα...

Η κατασκοπία έκλεψε συζήτηση παλιού πιλότου spitfire με νέους πιλότους spitfire

τους έλεγε... τι να κάνουνε, αλλά και τι να μην κάνουνε.

Εσείς BF-αδες αντιστρέψτε το (κανε) σε (μην κάνεις)
και το (μην κάνεις) σε (κάνε)

και έτσι έχετε πολύ καλές συμβουλές
από ένα παλιό πιλότο spitfire σε πιλότους BF-109


το προτότυπο κοίμενο σε αγγλικά

PART FOUR - AIR COMBAT TACTICS The Spitfire is a kind of plane called a turnfighter, because, guess what, it turns very well. If you see a contact in the sky, head towards it until you can figure out if it is a friendly, or a bandit. If it is a Bf. 109, you can either choose to engage, or stay out of the fight. If you do decide to engage, make sure your gunsight is turned on and properly adjusted. Then head towards the 109. It is a good idea to climb a bit so you have the altitude advantage, and you will have the element of surprise if you attack from the direction of the sun. Remember, the 109 can outclimb and outdive the Spitfire, so don't chase him all the way to France if he's getting away unless you have the energy advantage to get a speed jump on him. When you close to firing range, which means you are close enough to see the black crosses on his wings, lead your target the right amount, and open fire. If done right, you should see strikes on his aircraft. Chances are, though, you will miss, and your tracers will alert the enemy pilot to your presence. He will then try to evade your line of fire, and you will have to follow him in order to shoot him down. The Spitfire will always be able to outturn a 109, so turn with him all you want. If the 109 tries to outturn you, he is at the mercy of your guns, and you will most likely be able to shoot him down. If he tries to climb or dive away, you can't follow, and your best bet is to keep him in sight and wait for him to attack you again, where your superior maneuverability will be able to be put to good use. If you have the energy advantage, which is more speed or altitude, you can move in to attack him. For instance if the Messerschmitt has lost a lot of speed trying to outturn you and then tries to disengage, you can follow him down and make the shot. If a 109 gets on your tail, TURN TURN TURN. Perform as many evasive maneuvers as you can, and once he loses some energy, you might be able to reverse the fight and get on him. Don't try to use the scissors against the 109, as his superior roll rate will have you for breakfast. Use the Spitfire's low speed turning to get on his tail. If you do need to escape, well, it's pretty hard to escape from a 109. You'll need to disengage when he's heading to opposite way from you so you can have the most separation between you and the 109. Then dive a bit form speed and punch the throttle to escape.

μετάφραση του αγγλικού κοιμένου απο το google translate


ΜΕΡΟΣ ΤΕΤΑΡΤΟ - ΤΑΚΤΙΚΕΣ AIR COMBAT Το Spitfire είναι ένα είδος αεροπλάνο που ονομάζεται μια στροφή μαχητής, διότι, μάντεψε τι, αποδεικνύεται πολύ καλά. Αν δείτε μια επαφή στον ουρανό, κατευθυνθείτε προς το έως ότου μπορείτε να καταλάβω αν αυτό είναι ένα φιλικό, ή ένα ληστή. Αν πρόκειται για ένα Bf. 109, μπορείτε είτε να επιλέξετε να συμμετάσχουν ή να μείνουν έξω από τον αγώνα. Αν αποφασίσετε να συμμετάσχουν, βεβαιωθείτε ότι gunsight σας είναι ενεργοποιημένο και σωστά ρυθμισμένο. Στη συνέχεια, κατευθυνθείτε προς το 109. Είναι μια καλή ιδέα να ανέβει λίγο, έτσι ώστε να έχουν το πλεονέκτημα το υψόμετρο, και θα έχετε το στοιχείο της έκπληξης, αν σας επιτεθεί από την κατεύθυνση του ήλιου. Θυμηθείτε, το 109 μπορεί να outclimb και outdrive το Spitfire, γι 'αυτό μην τον κυνηγήσει σε όλη τη διαδρομή προς τη Γαλλία αν έχει πάρει μακριά, εκτός αν έχετε την ενέργεια πλεονέκτημα για να πάρει ένα άλμα ταχύτητα πάνω του. Όταν κλείνετε σε πεδίο βολής, το οποίο σημαίνει ότι είστε αρκετά κοντά για να δείτε τα μαύρα σταυρούς στα φτερά του, να οδηγήσει το στόχο σας το σωστό ποσό, και τζάκι. Αν γίνει σωστά, θα πρέπει να δείτε τις απεργίες στα αεροσκάφη του. Οι πιθανότητες είναι, όμως, θα χάσετε, και ιχνηθετών σας θα ειδοποιεί τον πιλότο του εχθρού με την παρουσία σας. Στη συνέχεια θα προσπαθήσει να αποφύγει τη γραμμή σας από πυρκαγιά, και θα πρέπει να τον ακολουθήσει για να τον καταρρίψουν. Το Spitfire θα είναι πάντα σε θέση να Αποτέλεσμα της εκτέλεσης ενός 109, οπότε γυρίστε με όλα τα θέλεις. Αν οι 109 προσπαθεί να σας αποτελέσματος, είναι στο έλεος του τα όπλα σας, και πιθανότατα θα είναι σε θέση να τον καταρρίψουν. Αν προσπαθεί να αναρριχηθεί ή βουτήξει μακριά, δεν μπορείτε να ακολουθήσετε, και το καλύτερο στοίχημά σας είναι να τον κρατήσει στο θέαμα και περιμένουμε να σας επιτεθούν και πάλι, όπου κορυφαία ευελιξία σας θα είναι σε θέση να τεθεί σε καλή χρήση. Εάν έχετε το πλεονέκτημα της ενέργειας, η οποία είναι μεγαλύτερη ταχύτητα ή το υψόμετρο, μπορείτε να μετακινηθείτε στο να του επιτεθεί. Για παράδειγμα αν η Messerschmitt έχει χάσει πολύ από την ταχύτητα προσπαθώντας να σας αποτελέσματος και στη συνέχεια προσπαθεί να απεμπλακεί, μπορείτε να τον ακολουθήσει και να καταστεί η βολή. Εάν ένα 109 παίρνει στην ουρά σας, ενεργοποιήστε TURN TURN. Εκτελέσουν όσες ελιγμούς αποφυγής, όπως μπορείτε, και όταν χάνει κάποια ενέργεια, ίσως να είναι σε θέση να αντιστρέψει τον αγώνα και να πάρει πάνω του. Μην προσπαθήσετε να χρησιμοποιήσετε το ψαλίδι κατά του 109, ως ανώτερο ποσοστό ζαριά του θα έχετε για πρωινό. Χρησιμοποιήστε χαμηλή στροφή ταχύτητα του Spitfire για να πάρει στην ουρά του. Αν χρειάζεται να διαφύγουν, καλά, είναι αρκετά δύσκολο να ξεφύγουν από 109. Θα πρέπει να απεμπλακεί, όταν αυτός είναι με κατεύθυνση προς αντίθετο τρόπο από εσάς, έτσι ώστε να μπορείτε να έχετε την πιο διαχωρισμός ανάμεσα σε εσάς και το 109. Στη συνέχεια βουτήξει μια μορφή λίγο επιταχύνει και γροθιά το γκάζι για να ξεφύγουν.


και αν εισαστε τεμπέλιδες το ρεζουμε είναι...

1) Αν προσπαθεί να αναρριχηθεί ή βουτήξει μακριά, δεν μπορείτε να ακολουθήσετε,
και το καλύτερο στοίχημά σας είναι να τον κρατήσει στο θέαμα και περιμένουμε να σας επιτεθούν και πάλι,
όπου κορυφαία ευελιξία σας θα είναι σε θέση να τεθεί σε καλή χρήση.
αρα για να απεμπλακεις κάνε σταδιακη δεξιοστροφη σαν σπιράλ αναρίχιση


2) Μην προσπαθήσετε να χρησιμοποιήσετε το ψαλίδι κατά του 109, ως ανώτερο
αρα κάνε συνέχεια μανούβρα ψαλιδιού


3) Εάν ένα 109 παίρνει στην ουρά σας, ενεργοποιήστε TURN TURN
αρα ποτε μην τον ακολουθείς σε συνεχή οριζόντια στροφή
μετέτρεψε την μανούβρα Turn σε μανούβρα High Yo-Yo

4) είναι αρκετά δύσκολο να ξεφύγουν από 109. Θα πρέπει να απεμπλακεί, όταν αυτός είναι με κατεύθυνση προς αντίθετο τρόπο από εσάς,
έτσι ώστε να μπορείτε να έχετε την πιο διαχωρισμός ανάμεσα σε εσάς και το 109.
άρα μην τον αφήσεις να πάρει μεγάλη αποσταση απο εσένα, ίσψς έτσι καταφέρει να συκώσει κεφάλι


καλή σας επιτυχία