PDA

View Full Version : Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)



MACHETTTTTE
Jun-12-2015, 16:14
Dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z symulatorami, a nie wiedzą o istnieniu sprzętu i oprogramowania pozwalającego na śledzenie ruchów głowy (ja się do nich zaliczałem ;) ), mam dobrą wiadomość. Nie trzeba wydawać ponad 800 zł na TrackIR. Wystarczy zrobić (lub kupić za 100 zł na Allegro) prosty sprzęt i skorzystać z darmowego oprogramowania FaceTrackNoir. Działa jak marzenie! Mogę pokazać moje ustawienia, co przyspieszy proces regulacji odpowiednich parametrów. Pzdr

b0czek
Jun-14-2015, 16:51
A jak ktoś chce samemu, to polecam to:
http://www.free-track.net/forum/index.php?showtopic=1856

Wychodzą śmieszne pieniądze.

Natomiast ostatnio zacząłem używać tego oprogramowania: https://github.com/opentrack/opentrack

Nie wnikam które lepsze - myślę że to raczej kwestia gustu. ;)

Czary
Jun-22-2015, 16:52
Witam serdecznie kolegów. Ja z kolei od kilku tygodni ujeżdżam ED Tracker'a. W wersji z czujnikiem magnetycznym (MPU-9150) jest to jeden z najlepszych head trackerów jaki testowałem.
Pozdrawiam, Czary.

M_Klimek
Aug-31-2015, 06:25
Ja tez uzywam ED Trackera, napisalem recenzje http://theairtacticalassaultgroup.com/forum/showthread.php?t=18389

Jest tez tam duzo komantarzy oraz pomoc nadana przez Brumster, ktory jest wynalazca EDTracker.

Bardzo polecam. ATAG_Lewis zaczal uzywac tego trackera, po uzywaniu TrackIR 5, i muwi ze jest nawet bardziej czujny i precyzyjny EDTracker.

My latamy z EDTracker Pro, wersja zbudowana na gotowo do podlaczenia.


Przepraszam za ortografie, nie mam polskiej klawiatury.

Shooter
Nov-24-2015, 15:25
Cześć,
Gdzie można kupic EDTrackera? Tylko w UK?

pozdrawiam
Mateusz Styrczula

LanchaCPPA
Jan-25-2016, 06:42
Sam niedawno zacząłem grać i póki co korzystam z samej kamerki i FaceTrack NoIR, bez żadnych opasek z diodami, niczego - jeżeli pobawić się z oświetleniem w pokoju, to działa jak złoto. Ale pewnie niebawem dusza majsterkowicza skłoni mnie do zmajstrowania jakiegoś poważniejszego ustrojstwa...

MACHETTTTTE
Jan-26-2016, 13:47
Sam niedawno zacząłem grać i póki co korzystam z samej kamerki i FaceTrack NoIR, bez żadnych opasek z diodami, niczego - jeżeli pobawić się z oświetleniem w pokoju, to działa jak złoto. Ale pewnie niebawem dusza majsterkowicza skłoni mnie do zmajstrowania jakiegoś poważniejszego ustrojstwa...

Ja kupiłem to cudo:

http://allegro.pl/freetrack-cap-120-z-ps3-eye-alternatywa-trackir-i5930577060.html

i działa super :) Tania alternatywa do trackir, a działa super. Trochę zabawy jest z ustawianiem, ale nie przeszkadza nawet światło dzienne. Bateria starcza na długo. Polecam

b0czek
Jan-26-2016, 17:00
No to może moja twórczość, to jest prototyp nr2.

Trójząb - tu chyba trudno o pytania. Mocowanie to klamerka. Konstrucja - dwie warstwy balsy. Przewody nagie, bo niedawno diody wymieniłem. Na końcach nakładki z kalki technicznej dla rozproszenia światła - ciężko o sensowne diody świecące szeroko. Tzn. w necie łatwo, ale koszt przesyłki za duży w stosunku do ceny.
20434

Kamera jest zwykła, webowa - ma wklejkę z wywołanego negatywu (nie pamiętam czy naświetlony czy nie). W opcjach można wymusić odświeżanie 30FPS.
20433

Jaki będzie prototyp nr3? Przede wszystkim przed diody muszę założyć coś, co sensownie rozproszy światlo i będzie okrągłe - jakas kulka z pianki / gąbki.
Kamera - chyba przejdę na PS3 Eye - tam można mieć 60FPS.

killim
Feb-02-2016, 22:09
No to może moja twórczość, to jest prototyp nr2.

Trójząb - tu chyba trudno o pytania. Mocowanie to klamerka. Konstrucja - dwie warstwy balsy. Przewody nagie, bo niedawno diody wymieniłem. Na końcach nakładki z kalki technicznej dla rozproszenia światła - ciężko o sensowne diody świecące szeroko. Tzn. w necie łatwo, ale koszt przesyłki za duży w stosunku do ceny.
20434

Kamera jest zwykła, webowa - ma wklejkę z wywołanego negatywu (nie pamiętam czy naświetlony czy nie). W opcjach można wymusić odświeżanie 30FPS.
20433

Jaki będzie prototyp nr3? Przede wszystkim przed diody muszę założyć coś, co sensownie rozproszy światlo i będzie okrągłe - jakas kulka z pianki / gąbki.
Kamera - chyba przejdę na PS3 Eye - tam można mieć 60FPS.
Ja polecam freetracka. Trzeba się czasem dość długo bawić z ustawieniem, ale efekty są bardzo dobre. Sam aktualnie użytkuję, ale na zwykłych diodach (nie IR). Co do kamery to polecam PS3 EYE można tam uzyskać:

20523

Przymierzam się do przeróbki na podczerwień, żeby uniezależnić się od jasności otoczenia. W pomieszczeniu może być jasno, ale bez źródeł światła w pobliżu. Jeżeli chcesz poszerzyć kąt świecenia diody to wystarczy ją spiłować na papierze ściernym na płasko. Tak, żeby czasami nie dojść do elementów metalowych. :)

Mamen
Mar-25-2016, 04:05
Ze swojej strony po długim użytkowaniu Freetracka (mam na myśli konretnie program) powiem wam, że się przerzuciłem na Open Track'a i jest nieporównywalnie lepiej. Program dużo lepiej interpretuje ruchy głowy. Mam wersję 3-punkty diody IR i jest elegancko. W freetrack'u nie jest źle ale to wieczne wybieranie w opcji "stream" tej rozdzielczości i ilości klatek już mnie na maksa irytowało. Do tego skłonność do sypania się. Open Track jest pod tym względem jest nieporównywalnie lepszy no i podoba mi się ilość opcji jakie posiada. Trzeba chwilę posiedzieć żeby się zorientować gdzie co jest ale warto. Raz wszystko ustawiasz, masz zapisane w pliku i później tylko wybierasz plik z ustawieniami do konretnej symulacji. Freetrack czasami mi gubił ustawienia jak wybrałem jakiś inny tryb ustawień, w Opentracku nie ma tego problemu. No i PS Eye, raz wybieramy rozdziałkę, 75 klatek (jeszcze można test zrobić czy wybrane opcje odpowiadają rzeczywistości-mam na myśli frame rate), FOV i coś tam jeszcze i dziękuje, więcej nie wracamy. Co do krzywych (pitch, yaw, rotate, x, y, z) jest genialnie. w każdym miejscu można "dołożyć" punkt i definiować krzywę jak się chce, do tego jest opcja krzywych asymetrycznych na przykład jak w którąś stronę dana oś wam "pracuje" nierówno możecie to skorygować, taki prosty przykład jeżeli odwracacie sie w lewo bardziej agresywnie niż w prawo... nie ma problemu, wprowadza się asymetryczną oś i odzielnie się ją ustawia zgodnie z potrzebami. Na koniec tylko powiem, że ta samorubka z diod IR i PS Eye kosztowała mnie około 50 złoty za materiały, troche czasu by to polutować i skleić do kupy i działa płynniej (z racji ilości klatek) niż te komercjalne wynalazki (myślę o TrackIR 5) bo nie wiem jak się spisuje w rzeczywistości ten ED tracker

https://github.com/opentrack/opentrack/releases

FX_Clip
Feb-02-2017, 14:33
No to dla nowicjuszy polecam to dzieło
http://allegro.pl/freetrack-z-ps3-eye-laserclip-odpowiednik-trackir-i6704290998.html
http://allegro.pl/freetrack-z-ps3-eye-laserclip-odpowiednik-trackir-i6704291773.html

Działa rewelacyjnie

Pomidor
Oct-05-2017, 12:35
Czołem piloci!

Opentrack ma jeszcze jedną przydatną możliwość, której brakuje we FreeTrack (w FaceTrackNoir - nie wiem), opcja FreetrackProtocolsettings->Use TrackIR hide FreeTrack powoduje, że w programach jest widziany jako oryginalny TrackIR.
Przydaje się np. w BOS, ponieważ "wspaniały" developer zablokował możliwość używania darmowego FreeTracka (wcześniej działał, ale już dawno przestał).

Pozdro...

PFT_Pomidor