PDA

View Full Version : Αλλαγή Χαρακτηριστικού (και λίγη Ιστορία...)



fly4ever
Jul-22-2015, 06:07
...αποφάσισα που λέτε ν'αλλάξω το χαρακτηριστικό "όνομα" με το οποίο εμφανιζόμαστε στους servers.Πρώτα θα πω ποιό είναι το καινούργιο name μου κι έπειτα το λόγο που με οδήγησε να το κάνω.
Πρώτ'απ'όλα δεν άλλαξα το "53" μιάς και μας έχουν συνηθίσει όλοι εδώ μέσα με αυτό αλλά κι εμείς επίσης έχουμε συνηθίσει τους εαυτούς μας με αυτό.Αυτό που άλλαξα υποκύπτοντας κατά κάποια έννοια στην πιο..."επαγγελματική" αλλά και πολύ περισσότερο official εκδοχή που κι οι άλλες μοίρες έχουν είναι ότι τώρα πια είναι 6./JG53_Fly4ever αντί του παλαιού γνωστού {53rd}Fly4ever.

...Τώρα θα μου πείτε γιατί κατέληξα να επιλέξω το συγκεκριμμένο squadron της συγκεκριμμένης JG53 (υπήρχαν 3 εκδοχές της όπως και σχεδόν με όλες τις μοίρες,η I. η ΙΙ. και η III.) και σας εξηγώ αμέσως:
Εχει βασικά να κάνει με το σχέδιο που υπάρχει πίσω απ'το Γερμανικό σταυρό στο πίσω μέρος της ατράκτου του αερ/φους και τί κατά τη γνώμη μου "δείχνει" καλύτερα.Η κάθε μία απ' τις I. , II. , και III. μοίρες χρησιμοποιεί και διαφορετικό σχέδιο.Η I. δεν έχει κανένα σχέδιο απολύτως,το σημείο εκείνο είναι άδειο.Η II. έχει μιά οριζόντια γραμμή και η III. έχει μία κάθετη γραμμή.Προσωπικά η οριζόντια γραμμή μου "έκατσε" καλύτερα απ'όλες τις άλλες επιλογές οπότε αυτό από μόνο του κατευθύνει στην επιλογή της ΙΙ./JG53. Η κάθε μοίρα τώρα είχε 3 σμήνη (εκτός απ'την Ι./JG53 που είχε 4) διαμοιρασμένα ώς εξής:
Ι./JG53 : Stab.I/ , 1./ , 2./ , και 3./
ΙΙ./JG53: 4./ , 5./ , και 6./
ΙΙΙ./JG53: 7./ , 8./ και 9./

Ενώ τώρα ο διαχορισμός των μοιρών γινότανε με βάση την ύπαρξη της χαρακτηριστικής γραμμής πίσω απ'το Γερμανικό σταυρό της ατράκτου και το πώς θα ήταν σχεδιασμένη,ο διαχορισμός των σμηνών γινότανε με το χρώμα των γραμμών αυτών όπως επίσης και του χαρακτηριστικού αριθμού που έχουμε γραμμένο μπροστά απ'το σταυρό (το "4" για μένα,το "555" για τον Big Time Johny, το "98" για τον Παναγιώτη,το "74" για το Γιαννάκη μας,Παντελή συγνώμη μου διαφεύγει το δικό σου...)
Τα χρώματα αυτά ποικίλουν σε άσπρο,μαύρο,κίτρινο, kokino μερικές φορές (παρ'όλο που η 53η δεν είχε κόκκινο) ακόμα και διαφανές (μόνο περίγραμμα του αριθμού ήταν σχεδιασμένο) και κάποιες παραλλαγές χρωμάτων όπως άσπρο αριθμό σε μαύρο περίγραμμα,μαύρο σε άσπρο περίγραμμα ή κίτρινο σε μαύρο περίγραμμα κ.λ.π.
Τα κίτρινα ψηφία με το μαύρο περίγραμμα που χρησιμοποιούμε όλοι μας, μας κατευθύνουν είτε στο 3./ σμήνος (που ανήκει όπως είπαμε προηγουμένως στην Ι./JG53) είτε στο 6./ της ΙΙ./JG53 ή στο 9./ της ΙΙΙ./JG53.
Κι επειδή για τους λόγους που πιο πριν ανέφερα επιλέχτηκε (τουλάχιστον για μένα,θέλω να ελπίζω και για τους υπόλοιπους της 53ης για να υπάρχει η σχετική ομοιομορφία) η ΙΙ./ της 53ης καταλήγουμε ότι το πλεόν επικρατέστερο σαν χαρακτηριστικό με όλο το...βάρος και το κύρος που κάτι τέτοιο προσδίδει το 6./JG53.

Οπότε έχουμε και λέμε...Ο νέος πίνακας των μελών της θρυλικής,ένδοξης και όλο και περισσότερο έμπειρης 53ης:
6./JG53_Fly4ever
6./JG53_Big Time Killer
6./JG53_Erich
6./JG53_Badjano98
(...κι όσοι πιστοί προσέλθετε...)

...Πώς σας φαίνεται λοιπόν?Περιμένω απόψεις (οι οποίες φυσικά και είναι Υ-Π-Ο-Χ-Ρ-Ε-Ω-Τ-Ι-Κ-Ο νά'ναι ίδιες με τις δικές μου...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ....σας πειράζω...) αλλά δεν πιστεύω νά'χει κανείς αντίρρηση να τ'αλλάξουμε...έτσι κι αλλιώς έχει περάσει πάνω από 1μισης χρόνος που πετάμε με το 53 κλεισμένο μεσ'τις αγκύλες...ας του δώσουμε το κύρος που αρμόζει σ'εκείνη την όντως Θρυλική και Ιστορική 53η μοίρα.

P.S.
...εννοείται πως αν προτιμάτε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο χαρακτηριστικό σμήνους μπορείτε να το πείτε.Θα μπορούσαμε να επιλέξουμε - δεδομένου ότι κρατάμε τα κίτρινα σε μαύρο περίγραμμα ψηφία μας - ανάμεσα στα 3./JG53 (της Ι. μοίρας JG53 με κανένα σχέδιο/γραμμή πίσω απ'το Γερμανικό σταυρό) ή και το 9./JG53 (της ΙΙΙ. μοίρας JG53 με τη γραμμή κάθετα σχεδιασμένη πίσω απ'το Γερμανικό σταυρό).

6./JG53_Fly4ever (Νίκος) :salute:

sw1ive
Jul-23-2015, 15:03
από την δικιά μου πλευρά κάθετα αρνητικό...

το γιατί !!! μόνο με τον προφορικό λόγο.

τα λέμε στο ts.

fly4ever
Jul-23-2015, 16:27
Ο προφορικός λόγος θ'αργήσει πολύ να ξανασυμβεί φίλτατε Γιαννάκη,εκτός κι αν γίνει τηλεφωνικός,δεν θά'χα πρόβλημα...!!!Κι επειδή τό'χω πολύ μεγάλη απορία και ουδόλως θά'θελα να έχω έγνοια την τόσο κάθετη άρνησή σου όλο αυτό το διάστημα,θα σε παρακαλούσα να τοποθετηθείς εδώ γιατί είσαι τόσο κάθετα όπως λες αρνητικός...!!!Το ίδιο κι εγω λοιπόν τώρα είμαι ακόμη πιο κάθετα απορημένος όσο κι έκπληκτος με την θέση σου στην πρότασή μου...Ειλικρινά η αντίδρασή σου μοιάζει νά'χεις κάποιο συγκεκριμμένο πρόβλημα το οποίο πολύ θά'θελα ν'ακούσω...

6./JG53_Fly4ever

fly4ever
Sep-04-2015, 03:42
...Χαίρεται Κύριοι...

...Μιά (μικρή) παράκληση που ζητήθηκε χθες και από τον Big_Time_Johny και είπα πως θα το φροντίσω...

Κάποια παιδιά κρατούν ακόμα το παλιό τους χαρακτηριστικό (nick name) που χρησιμοιποιούσαν προτού γνωριστούμε εδώ κι αρχίσουμε να πετάμε μαζί σαν ομάδα.
Μέχρι στιγμής είναι:ο Άκης "AETORAS" , ο Βασίλης "vfasoulis" , και ο Κυριάκος "manfrombenaki" (που δυστυχώς ακόμη δεν είχα την τύχει να πετάξουμε μαζί...).
Αν λοιπόν δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, ας προβούν κι αυτοί όπως όλοι που πετάμε στην 53η στο να βάλουν μπροστά απ'το χαρακτηριστικό τους είτε αυτό που έχουν οι περισσότεροι (με το οποίο "ορισμένοι" ξέρουν πόσο διαφωνώ σχετικά με τη μορφή του αλλά παρ'όλ'αυτά δεν επιμένω για κανένα...) και νά'ναι έτσι εμφανές πως είμαστε ομάδα.Οι λόγοι πολλοί και σημαντικότατοι.Ο σπουδαιότερος αυτό που κάνουμε κι εμείς όταν δούμε να πετάει η 71st ή η 310 των Αγγλων.
Τώρα...επειδή προσωπικά όπως οι περισσότεροι τό'χετε ήδη καταλάβει έχω (ένα κάποιο,λέμε τώρα...) θέμα με τη σωστή απόδοση της Ιστορίας όπου και όσο αυτό είναι δυνατό,προσωπικά θα τό'θελα πολύ κάποια στιγμή να γίνουν όλα τα χαρακτηριστικά της 53ης ακριβή και σωστά όπως ήταν στον Πόλεμο.Από την άλλη φυσικά και κατανοώ, και δε θέλω να φανεί πως πιέζω κανένα να κάνει τ'οτιδήποτε αλλ'απλά προτείνω δικαιολογώντας τις προτάσεις μου, ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί όποιο χαρακτηριστικό και με την όποια μορφή θέλει.Γι'αυτό λοιπόν και τώρα προτείνω ο καθ'ένας να επιλέξει την όποια μορφή θέλει να έχει το "53" μπροστά απ'το χαρακτηριστικό του,απλά να συμπεριλαμβάνεται το "53".
Θα μπορούσε για παράδειγμα να είναι κάπως έτσι (Άκη με την άδειά σου θα χρησιμοποιήσω το δικό σου χαρακτηριστικό για παράδειγμα):
{53rd}_AETORAS
{53rd} AETORAS
(επίσης τα πιο πάνω αλλά χωρίς τις αγκύλες)
JG53_AETORAS
JG53 AETORAS
II./JG53_AETORAS (εξήγηση γιατί αυτό το συγκεκριμένο της 53ης στο αρχικό μου post στο ίδιο θέμα πιο πάνω).
6./JG53 AETORAS

Αν υπάρχουνε κι άλλες ιδέες ασφαλώς και θα μπορούσανε να γίνουνε δεκτές κατόπιν σηζήτησης είτε εδώ στο forum, είτε στη συχνότητα για μεγαλύτερη αμεσότητα.Ας αποφασίσει ο καθ'ένας πώς θα του άρεσε περισσότερο το "53" χαρακτηριστικό του κι αν υπάρχουν απορίες σχετικά με το πώς θα το αλλάξει θα τα πούμε στη συχνότητα με την πρώτη ευκαιρία.

6./JG53_Fly4ever

Νίκος.

BIG TIME KILLER
Sep-06-2015, 04:22
τώρα...επειδή προσωπικά όπως οι περισσότεροι τό'χετε ήδη καταλάβει έχω (ένα κάποιο,λέμε τώρα...) θέμα με τη σωστή απόδοση της ιστορίας όπου και όσο αυτό είναι δυνατό,προσωπικά θα τό'θελα πολύ κάποια στιγμή να γίνουν όλα τα χαρακτηριστικά της 53ης ακριβή και σωστά όπως ήταν στον πόλεμο




μωρε δεν εχεισ προβλημα , θεμα,.....κολλημα εχεισ αλλα ελα που σε αγαπαμε.καντε οτι θελετε δε με νοιαζει αλλα νικολα θα σε κανουμε μεγαλη πλακα(χαχχααχχα μη ρωτασ τι θα δεισ :) ) να σαι ετοιμοσ λοιπον :):):):):):d:d

manfrombenaki
Sep-06-2015, 14:56
Εμένα το Ι./JG53 χχχχχ θα μου άρεσε περισσότερο, για αισθητικούς καθαρά λόγους και χωρίς πολύ σκέψη, αλλά μέχρι τώρα βλέπω ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιείτε το {53rd} xxxxx οπότε ακολουθώ και εγώ. Αλλάζω λοιπόν μετά χαράς avatar στο CLOD (και στο φορουμ αν τα καταφέρω, ένα δεκάλεπτο ψάξιμο που έκανα κατέληξε άκαρπο), και τα λέμε στο ΤΣ.

Κυριάκος

sw1ive
Sep-06-2015, 17:37
Τώρα...επειδή προσωπικά όπως οι περισσότεροι τό'χετε ήδη καταλάβει έχω (ένα κάποιο,λέμε τώρα...) θέμα με τη σωστή απόδοση της Ιστορίας όπου και όσο αυτό είναι δυνατό,προσωπικά θα τό'θελα πολύ κάποια στιγμή να γίνουν όλα τα χαρακτηριστικά της 53ης ακριβή και σωστά όπως ήταν στον Πόλεμο.
6./JG53_Fly4ever

Νίκος.

Γιάννη κρύβε λόγια (για την πλάκα άσε όταν το δει μόνος του)

Τα TS3/rooms είναι έτοιμα. Πριν από λίγο μπήκα και τα είδα.

fly4ever
Sep-07-2015, 13:49
...Το λοιπόν...επειδή κομματάκι την βαρέθηκα αυτή την ιστορία με τα χαρακτηριστικά κι όλα τα σχετικά...κι επειδή ένας λόγος περισσότερο άκρη καμμιά δε βγαίνει,από σήμερα άλλαξα το δικό μου χαρακτηριστικό - κάποιοι ήδη το διαπίστωσαν - σε κάτι που συγκεκριμένα σ'έναν θ'αρέσει περισσότερο κι από πολύ.Εννοείται φυσικά πως μόνον γι'αυτόν το λόγο δεν τό'κανα...για νά'ναι δηλαδή περισσότερο αρεστό μιάς και το 6./JG53 λιγάκι έλειψε να με χαρακτηρίσει και καλά οπαδό κάποιας ιδεολογίας.
Το καινούργιο και τελευταίο είναι HEL_Fly4ever και φυσικά σημαίνει "HEL"(LENIC).Πώς οι "φίλοι" μας οι Τούρκοι πετάνε με το "TURK" κολλημένο μπροστά απ'τα ονόματά τους,γιατί να μην κάνω κι εγώ το ίδιο,σκέφτηκα.
Ετσι κι αλλιώς το 53rd δε σημαίνει τίποτε απολύτως (ειδικά μέσα σ'ενα περιβάλλον σαν κι αυτό),απλά το κάναμε κάποια στιγμή πριν καιρό έτσι για να ταιριάζει με του Παντελή είπαμε τότε.Κι επειδή το "HEL" - κι αυτό που σημαίνει - είναι απείρως περισσότερο βασικά και σημαντικά απ'το τίποτα...αυτά.

Ααα...άλλαξα και το σήμα πού'χω ζωγραφισμένο στα πλαϊνά του καπό.Αυτό κι αν σημαίνει ακόμα περισσότερα.Βασικά δεν θα μπορούσε να σημαίνει πιο πολλά.Οσοι γνωρίζουν από παλιά (Ελ-ληνική) Ιστορία,εκείνη που δεν γράφτηκε και δεν κουβεντιάζεται γιατί απλά κανένα δε συμφέρει,θα καταλάβουν τί είν'αυτό που θα δείτε και που θα βλέπετε στο εξής επάνω στο αερ/φος μου όποιο κι αν πετάω στο εξής.

HEL λοιπόν...δηλαδή "ΕΛ".Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
18679

HEL_Fly4ever

Νίκος.