PDA

View Full Version : Πληροφορίες ρύθμισης όπλων και πυρομαχικών



sw1ive
Feb-14-2016, 18:22
Πληροφορίες παρμένες από το παρακάτω link.
Link
http://www.scribd.com/doc/51503478/IL2CoD-MANUAL-UK#

(any) Ball
Αγγλικά κλασικά πυρομαχικά

(any) Tracer
Αγγλικά τροχιοδιοκτικά πυρομαχικά που αφήνουν ένα ελαφρύ ίχνος στο πέρασμά του για ευκολότερη σκόπευση.

(any) Armour Piercing
Αγγλικά διατρητικά πυρομαχικά που κάνουν μεγάλη ζημιά σε σκληρότερα εξαρτήματα αεροσκαφών,
όπως τα διαφράγματα θωράκισης ή μηχανές. Είναι λιγότερο αποτελεσματικό έναντι μαλακότερο συστατικών.

(any) Incendiary
Αγγλικά εμπρηστικά πυρομαχικά με καταστροφική ικανότητα στις δεξαμενές καυσίμων ή πυρομαχικών σε ένα αεροσκάφος,
αλλά εντελώς κανένα αποτέλεσμα εναντίον τεθωρακισμένων συστατικών.

(any) High-Explosive
Αγγλικά εκρηκτικά πυρομαχικά εκρήγνυται κατά την πρόσκρουση, προκαλώντας μεγάλη καταστροφή γύρω από την περιοχή που χτυπούν.

British .303 Observer
Αγγλικό πυρομαχικό παρατηρητή. Σπάσει κατά την πρόσκρουση δημιουργώντας ένα μεγάλο ορατό μπουμ,
που είναι εύκολο να δείτε όταν έχετε χτυπήσει το στόχο σας. Δεν προκαλεί καμία ζημιά στους στόχους του.

S.m.K.
Γερμανικά κλασικά πυρομαχικά

S.m.K.H
Γερμανικά διατρητικά πυρομαχικά που κάνουν μεγάλη ζημιά σε σκληρότερα εξαρτήματα αεροσκαφών,
όπως τα διαφράγματα θωράκισης ή μηχανές. Είναι λιγότερο αποτελεσματικό έναντι μαλακότερο συστατικών.

L'spur
Γερμανικά τροχιοδιοκτικά πυρομαχικά που αφήνουν ένα ελαφρύ ίχνος στο πέρασμά του για ευκολότερη σκόπευση.

S.m.K. Ub.m.Zerl.
Γερμανικά εκρηκτικά πυρομαχικά που εκρήγνυται κατά την πρόσκρουση, προκαλώντας μεγάλη καταστροφή γύρω από την περιοχή που χτυπούν.

P.m.K
Γερμανικά εμπρηστικά πυρομαχικά με καταστροφική ικανότητα στις δεξαμενές καυσίμων ή πυρομαχικών σε ένα αεροσκάφος,
αλλά εντελώς κανένα αποτέλεσμα εναντίον τεθωρακισμένων συστατικών

Beobachtung
Γερμανικά πυρομαχικό παρατηρητή. Σπάσει κατά την πρόσκρουση δημιουργώντας ένα μεγάλο ορατό μπουμ,
που είναι εύκολο να δείτε όταν έχετε χτυπήσει το στόχο σας. Δεν προκαλεί καμία ζημιά στους στόχους του.

Panzerbrandgranate
Γερμανικά εμπρηστικά πυρομαχικά με καταστροφική ικανότητα στις δεξαμενές καυσίμων ή πυρομαχικών σε ένα αεροσκάφος,
αλλά εντελώς κανένα αποτέλεσμα εναντίον τεθωρακισμένων συστατικών

Brandgranate
Γερμανικά εμπρηστικά πυρομαχικά με καταστροφική ικανότητα στις δεξαμενές καυσίμων ή πυρομαχικών σε ένα αεροσκάφος,
αλλά εντελώς κανένα αποτέλεσμα εναντίον τεθωρακισμένων συστατικών

M-Geschoss
Γερμανικά εκρηκτικά πυρομαχικά που εκρήγνυται κατά την πρόσκρουση, προκαλώντας μεγάλη καταστροφή γύρω από την περιοχή που χτυπούν.

sw1ive
Feb-14-2016, 20:41
Big... εσύ που είσαι ο ιδικός στα πυρομαχικά και μας τα έχεις ρύθμιση σε όλους στην ομάδα ρίξε μια ματιά ότι τα έχω γράψει σωστά...

sw1ive
Feb-15-2016, 16:20
20637

BIG TIME KILLER
Feb-16-2016, 01:11
Big... εσύ που είσαι ο ιδικός στα πυρομαχικά και μας τα έχεις ρύθμιση σε όλους στην ομάδα ρίξε μια ματιά ότι τα έχω γράψει σωστά...




ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ.Δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο ημεταφραση εξαιρετικη.Το μονο που θα μπορουσα να πω ειναι για την τοποθετηση των σφαιρων στο main belt aλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

sw1ive
Jun-12-2016, 10:49
Μέτα από κάποιες αποτυχίες σe μάχη, καταπιάνομαι ξανά με τις ρυθμίσεις όπλων

Big ερώτηση προς εσένα. τα παρακάτω σεταρίσματα είναι καλά ;

ή θα μου ρυθμίσεις καινούρια σεταρίσματα για να σηκώσω φωτογραφίες για να τα έχουνε και άλλοι ;

23073 23074 23076 23075

BIG TIME KILLER
Jun-13-2016, 14:17
καταρχην τα κανονια καντα 200 ,400 τα υπολοιπα ειναι σχεδον καλα .Τα πολυβολα θελουν λιγη δουλιτσα αλλα οχι πολλα πραματα

fly4ever
Jun-14-2016, 09:08
...Να προσθέσω κι εγώ το κάτι τις μου,με την άδειά σας φυσικά μιάς και δεν εμπλέκομαι και τόσο πολύ πλέον σε μάχιμες καταστάσεις...

Γνώμη μου είναι ότι το 200/400 είναι σχετικά μακρινη ρύθμιση για τα κανόνια.Ο κυριότερος λόγος είναι πως τα 20mm πυρομαχικά των κανονιών είναι πολύ μεγάλα και βαριά με αποτέλεσμα να "χάνουν" τη δύναμή τους και μαζί και την ευθυβολία τους όσο η απόσταση του στόχου μεγαλώνει.Ακριβώς έτσι ήταν και στην πραγματικότητα εξάλλου.Αν προσέξει κανείς μπορεί εύκολα να δει πως στο τέλος της εμβέλειάς τους σκάζουν μ'ένα χαρακτηριστικό "μπαμ-μπαμ-μπαμ" (κάτι σαν πυροτεχνήματα) που εύκολα ακούγεται κιόλας.Μπορεί να φαίνεται προτιμότερο έχοντας μια μακρινή ρύθμιση να χτυπάμε τον αντίπαλο από μακριά αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο είναι παραπλανητικό κατά τη γνώμη μου.

Οπως είπα και την τελευταία φορά που βρεθήκαμε σχετικά με το θέμα αυτό,αλλάζοντας τη ρύθμισή μου σε κοντινή (αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ H125/V175) είδα τρομερές διαφορές στο αποτέλεσμα.Με Η200/V400 ήταν σαν ν'ακουμπούσαν οι σφαίρες τον άλλο και να μην του κάνουν τίποτε το ιδιαίτερο!Οσο κοντύτερα έφερνα τη ρύθμιση - πράγμα που σημαίνει πως τον χτυπούσα κι από κοντύτερα - τόσο το αποτέλεσμα άλλαζε υπέρ μου.Και δε μιλάμε εδώ απλά για μερικές τρύπες ή να του φύγει κάποιο aileron ή μισό rudder ή elevator κ.λ.π. αλλά να κομματιάζεται ο άλλος κυριολεκτικά μπροστά μου,φτερά,ουρές,καπό μηχανής κι όλα τα συνακόλουθα.Το ξέρω καλά πως είναι δύσκολο - σίγουρα πολύ δυσκολότερο - από τη μιά να περιμένεις να φτάσεις στα 130 μέτρα για ν'ανοίξεις πυρ ρισκάροντας έτσι και την πιθανότητα να σε αντιληφθεί ο άλλος και ν'αρχίσει τα τσαλίμια ή και τις προσπάθειες να πάρει το πάνω χέρι αν είναι καλός κι από την άλλη μόλις καταφέρεις να πυροβολήσεις μιά εξαιρετικά σύντομη ριπή (5-6 σφαίρες το πολύ=ριπή κάτι λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο) να πρέπει να κάνεις αμεσότατες ενέργειες αποφυγής του στόχου διαφορετικά θα πέσεις πάνω του.Παρ'όλ'αυτά όμως μοιάζει να είναι πολύ αποτελεσματικότερη μέθοδος.Φυσικά και χρειάζεται εξάσκηση και φυσικά πρέπει να το συνηθίσει κανείς σε σχέση με τα μακρινά αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο και τις όποιες προσπάθειες.Σας είπα και την άλλη φορά,δοκιμάστε σε offline ξανά και ξανά και ξανά και πάλι. Πολύ καλό σενάριο αρχικά είναι το "advantage axis" όπου πλησιάζεις τον αντίπαλο από πίσω δίχως να σε έχει εκείνος εντοπίσει.Αν έρθεις προσεκτικά και δίχως ιδιαίτερες μανούβρες πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά θα φτάσεις πίσω του κι εκείνος θά'ναι ακόμα 3 πουλάκια κάθονται.Εκεί μπορεις να δεις αρχικά πώς στοχεύουνε από κοντά,πού στοχεύουνε και τι παθαίνει ο άλλος με το σύστημα αυτό.Ξεκινάμε τη (σύντομη,το ξαναλέω) ριπή μας λιγάκι προτού τα ακροπτερύγιά του αγγίξουνε τον κύκλο στου σκοπεύτρου μας κι αμέσως έπειτα ελιγμό αποφυγής από κάτω του ή πάνω του ανάλογα την περίσταση.Ας μην ξεχνάμε πως με τέτοια βολή είναι πολύ πιθανό να χτυπήσουμε και τον πιλότο ακαριαία, οπότε σαν άμεση αντίδραση ενδέχεται συχνά να δούμε το αερ/φος του να κάνει απότομη άνοδο ακριβώς μπροστά μας.Αυτό δεν είναι τυχαίο ή κάποιο λάθος του simulator,απλά τις περισσότερες φορές αυτό ακριβώς συνέβαινε και στην πραγματικότητα καθώς ο πιλότος τραυματίζονταν θανάσιμα και σαν αυτόματη και τελευταία προτού αφήσει τον μάταιο αυτόν κόσμο αντίδραση ήτανε να τραβήξει πίσω το χειριστήριο.Στο σενάριο αυτό ("advantage axis") μπορεί κανείς να βάλει ακόμα και 4 αντίπαλα αεροσκάφη να πετούν μπρόστα του.Προσοχή,φροντίστε να είστε το μοναδικό axis αερ/φος,διαφορετικά οι πανύβλακες υποτιθέμενοι συμπολεμιστές μας αρχίζουν πυρ από πολύ νωρίς με αποτέλεσμα οι άλλοι να μας πάρουνε χαμπάρι και να πάει το όλο σχέδιο στράφι.Μονοι εμείς στην ουρά των εχθρικών χτυπάμε πάντα το μόνο του αερ/φος που είναι στ'αριστερά.Στο 90% των περιπτώσεων θα καταφέρουμε να τον βγάλουμε απ'τη μέση προτού εκείνος προλάβει να ειδοποιήσει τους δικούς του κι έτσι με τον ένα να πηγαίνει για να συναντήσει το Δημιουργό του εμείς μετά από μιά μανούβρα πάμε να ξαναπάρουμε θέση για τους άλλους 3 που συνεχίζουνε αμέριμνοι την πτήση τους.Οταν θα έχουμε είτε διαλύσει είτε καταστείσει ανίκανο προς οποιαδήποτε μάχη τον ένα απ'τους 3 μας μένουν άλλοι 2 που όμως τώρα πλέον έχουνε ήδη ξεκινήσει τους ελιγμούς τους.Από κεί κι έπειτα αρχίζει η κανονική αερομαχία με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Ηδη όμως έχουμε την εμπειρία με ποιόν τρόπο χτυπάμε αποτελεσματικά από κοντά και τη σιγουριά ότι θα το καταφέρουμε.

Αυτά τα λίγα από μένα επί του θέματος.Δομιμάστε το ρυθμίζοντας τα κανόνια σας κοντά,εκπαιδευτείτε στα κοντινά και δεν θα χάσετε.

Νίκος. :salute:

sw1ive
Sep-22-2016, 13:17
Φωτογραφία 1
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/Gunssetting/KMPlayer%202016-09-22%2019-30-00-94_zpszlvmi8ui.jpg



Φωτογραφία 2
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/Gunssetting/KMPlayer%202016-09-22%2019-30-14-04_zps4as1dngu.jpg




Όπως είπες Big...
μετά τις διατρητικές (Hard) μπαίνουν δυο εμπρηστικές (P.M.K.)
ώστε μετά την διείσδυση να μπει και φωτιά (αργό κάψιμο καρντάση)

τώρα δοκιμές...

BIG TIME KILLER
Sep-22-2016, 16:14
Φωτογραφία 1
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/Gunssetting/KMPlayer%202016-09-22%2019-30-00-94_zpszlvmi8ui.jpg



Φωτογραφία 2
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/Gunssetting/KMPlayer%202016-09-22%2019-30-14-04_zps4as1dngu.jpg




Όπως είπες Big...
μετά τις διατρητικές (Hard) μπαίνουν δυο εμπρηστικές (P.M.K.)
ώστε μετά την διείσδυση να μπει και φωτιά (αργό κάψιμο καρντάση)

τώρα δοκιμές...







oi αποστασεισ τελειωσ λαθοσ ειπαμε 400,400 για πολυβολα και 200 400 για κανονια αλλα μαλλον καποιοι δεν ακουν εδω περα και κανουν του κεφαλιου τουσ δεν ανακατευομαι αλλο.

sw1ive
Oct-16-2016, 09:36
Big... άσε τους σύμμαχους να φτιάχνουν αεροπλάνα στα εργοστάσια...
24942


να τρέχουν οι όρθροι πιλότοι να τα πετάξουν...
24943


κι ας πετάνε σε σμήνη, εσένα μην σε νοιάζει, γιατί εσύ έχεις wingman εμένα...
24945


σετάρισε μονο πολύ καλά τις αποστάσεις απο τα όπλα σου 400,400 όπως κάνουνε σε αυτό το οχθρου spitfire
24946


και πατα το fire οταν τους βρεις μπροστά σου...
24947


για να τους κανεις ζημια όπως του κανω εγώ...
24948


να προτιμάς όμως τα διατρητικά βλήματα, γιατί ο κινητήρας τους... έχει πολλά σωληνάκια για κόψιμο
24949


και θα μένουνε καθηλωμένοι στο έδαφος να κοιτούν τον ουρανό
24950


και όταν με το καλό τα επισκευάσουνε...
24951


Θα κανουνε (RR100) (Reload-Rearm)
24952


και θα κάθονται δίπλα στα αεροπλάνα για να χασκογελάνε
24953


και να βγάζουνε φωτογραφίες...
24954


για τα κατορθόματα του ζωγραφισμένα πάνω στο μέταλο με σταυρούς
24955


αντι να ρίξουνε σκληρη δουλειά κατω απο τον καυτό ήλιο
24956


ωστε να οργανώσουνε τα τα αεροδρόμια και τα σμήνη τους
24957


για να σε δούνε αγόρι μου κατάματα (σε εσένα μιλάω)
24958


και να σου πούνε (εσύ και η παλιο-παρέα σου) (κανε κλικ να δεις φωτογραφία)
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/MySquadronPictures/launcher%202015-09-03%2002-40-48-66_zpsjukwidfb.jpg


αυτή η παλιο-squadron (κανε κλικ να δεις φωτογραφία)
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/MySquadronPictures/launcher%202015-09-29%2023-21-44-30_zps3bbsgknx.jpg


με τους νέους αλλά πολύ δυνατούς πιλότους... που αναγκάζουν τον οχτρό να κάνει bail out (κανε κλικ να δεις φωτογραφία)
http://i1312.photobucket.com/albums/t529/sw1ive/MySquadronPictures/KMPlayer%202016-10-16%2017-00-41-00_zpsnhw1cvmj.jpg



Λοιπων {53rd}... Μας έχετε κάνει την ζωή δύσκολη






αν ευχαριστήθηκες αυτό το post δώσε και κανένα (like) ξέρεις είναι η τροφή του καλλιτέχνη - σκηνοθέτη.

.