PDA

View Full Version : παρατηρησεις για την αποστολη



erich
Aug-04-2016, 09:56
καλησπερα σε ολους !
μερικες παρατηρησεις σχετικα με την προχθεσινη αναπαντεχη συναντηση των 4αρων σχετικα με την αποστολη.επειδη σκοπος μας ειναι εκτος απο την διασκεδαση να γινομαστε και καλυτεροι εχω να πω τα εξης...
θελω να αναφερθω στο σημειο που πετωντας σαν ομαδα ξαφνικα παρατηρησαμε τον οχτρο να ειναι ψηλοτερα απο εμας και σε αρκετα κοντινη αποσταση και το τονιζω αυτο γιατι αν ηταν μακρια αλλαζουν τα πραγματα. Εκεινη την στιγμη αποφασιστηκε να αρχισουμε να ανεβαινουμε σιγα σιγα με σπυροειδη ανοδο ωστε να ερθουμε στο υψος του οχτρου και να αρχισει η μανουρα. Και αυτο αρχισαμε να κανουμε.Τοτε αυτος εφορμησε απο ψηλα κατα πανω μας με ταχυτητα φυσικα, και πρωτος εγω ειδα τα ραδικια αναπωδα και με κλαιει η μανουλα μου (οχι η γυναικα μου γιατι θα βρει αλλον) και ακολουθησαν και αλλοι μακαριτες.Ερωτηση....μηπως επρεπε βλεποντας οτι εχει το πλεονεκτημα και οτι ανεβαινουμε αγκομαχωντας, να απομακρυνθουμε εντελως απο εκει με βυθιση ωστε να μας χασει και εχοντας φυγει απο το σημειο εντελως να ερθουμε στο επιθυμητο υψος και να αρχισουμε απο την αρχη την αναζητηση.Θυμαμαι πρωτος ηταν ο μπιγκ.Επισης ξεχασαμε και τον συνεργο του ο οποιος ηταν και αυτος εκει αλλα δεν τον ειχαμε δει και μας επιτεθηκε και αυτος.
Ειχα διαβασει σε ενα πολυ ωραιο αγγλικο ποστ οτι οποιος βλεπει οτι ειναι σε χαμηλοτερο υψος απο τον εχθρο πρεπει να φευγει και να μην εμπλεκεται και συμφωνω απολυτα...
Στα θετικα σημεια της αποστολης ηταν οτι πεταξαμε με το Ε3 χωρισ να καψουμε κινητηρα ελεγχοντας απολυτα το πιτσ και πηραμε και καταριψεις.
Ακομα θελω να τονισω οτι πετοντας πρεπει τις εντολες να τις δινει ΕΝΑΣ που θα ειναι ο αρχηγος της 4αδας και οι αλλοι να εκτελουμε δηλαδη να υπαρχει μια πιο αυστηρη επικοινωνια για να μην μπερδευομαστε.

Θελω την γνωμη σας...
Ευχαριστω και ελπιζω να εγινα κατανοητος

BIG TIME KILLER
Aug-04-2016, 10:39
Το λοιπον για να μπαινουν τα πραματα στη θεση τουσ.
1.Πραγματι ενα σμηνοσ αποτελειται απο 4 αεροσκαφη.
2.Μονο ο αρχηγοσ αποφασιζει τι θα γινει και ακολουθει ο leader 2ου ζευγαριου οι wing man ακολουθουν τυφλα τουσ leader.
3.Δεν μιλαν ολοι μαζι και να γινεται χαβρα και οταν χρειαστει καποισ να μιλησει τα λεει καθαρα γρηγορα και συνοπτικα.Περιτεσ πληροφοριεσ μπερδευουν ενιοτε την κατασταση.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση Παντελη ηταν τελειως διαφορετικα απο το να πεταν 2 η 3 κανοντασ καποιοσ το πουλακι(παρατηρητησ) εκ του μακρωθεν.Σωστα τα ειπεσ ποιο πανω κανονικα το σμηνοσ επρεπε να χωριστει σε2 ζευγαρια και να προσπαθησει το 1 ζευγαρι να παρασυρει και το αλλο να στησει ενεδρα.Η προσπαθεια του να τουσ πιασουμε και οι 4 μαζι ανεβαινοντασ ολοι μαζι οδηγησε σε τραγικα αποτελεσματα .
Δεν πειραζει την αλλη φορα θα τα παμε καλυτερα αλλα θελει εξασκηση το πραμα και δυστυχωσ δν διδακομαστε απο τα λαθη.Τα υπολοιπα στο ΤΣ.
:flying2:

sw1ive
Aug-05-2016, 17:13
πολλά που θέλω να πω, αλλά το ένα από τα δέκα θα το γράφω εδώ. Τα υπόλοιπα στο TS.

1. Από μια αποστολή είδες μόνο τα αρνητικά. Εγώ βλέπω πολλά θετικά.
Έγραψα το βίντεο αλλά έχω και τον ήχο σε MP3. 55 λεπτά αποστολή, χαθήκατε τρεις φορές αλλά ξαναενωθήκαμε. Τυχαίο ? δεν νομίζω

2. Αποφασίζει μόνο ο νούμερο ένα που είναι ο leader και οι άλλοι υπακούσουν χωρίς καμιά αντίρρηση.
Ο Leader αλλάζει σε κάθε αποστολή, έτσι γινόμαστε όλοι Leader ανεξαρτήτου μεγάλη ή μικρής εμπειρίας
Ευτυχώς όλοι που φοράνε την ταυτότητα της {53rd} κανείς δεν είναι εγωιστής.

3. Στην συγκεκριμένη αποστολή εγώ ήμουν ο leader, και δικιά απόφαση ήτανε η σπειροειδές άνοδος, που αποδείκτικε αποτυχία και αναλαμβάνω ολόκληρη την ευθύνη.
Η καλύτερη κίνηση θα ήτανε σπάσιμο 2 και 2. Δύο και δόλωμα και δύο για επίθεση. Αλλά εκείνη την χρονική στιγμή ήμασταν τρεις. Ο Big ήτανε αποσπασμένος ψηλότερα
Εγώ την αποστολή την ευχαριστήθηκα για το τυπικό των διαλόγων. Ως leader ενημέρωνα για την κάθε κίνηση, και πάντα τον μυαλό ήτανε ότι έχω άλλους δύο πίσω μου
(τρομερό συναίσθημα).

4. Σε κρίσιμη χρονική στιγμή ο Big που ήτανε αποσπασμένος, τον ακολουθούσαμε με την υποψία ότι είναι οχτρός, Αλλά αναγνωρίστηκε ότι
όχι μόνο δεν είναι οχτρός αλλά και ότι είναι ο Big. Αυτό δεν τον αναγνωρίζεις ότι είναι θετικό ;;; Ή μήπως επειδή τώρα πια το κάνουμε εύκολα θεωρείς ότι δεν είναι επίτευγμα.

5. Όχι, όχι θα σταματήσω εδώ. Τα υπόλοιπα στο TS...

erich
Aug-05-2016, 18:44
Καταρχην επισημανα τα θετικα και το ειπα.
Δεν ξερω αν ενοχληθηκες με αυτα που εγραψα και δεν βλεπω το λογο γιατι αναφερθηκα σε ολους και σε κανενα προσωπικα.
Το θεμα ειναι να επισημαινουμε τα λαθη που για μενα ειναι το σημαντικοτερο και οχι να ευλογουμε τα γενια μας.
Ετσι γινεσαι καλυτερος.....
Αυτα.

sw1ive
Aug-06-2016, 02:07
Όχι δεν ενοχλήθηκα, απλός έκανα το λάθος (στο post που έγραψα) να γράψω προσωπικά σε εσένα.
Έτσι έγραψες και εσύ ένα post, και γράφεις προσωπικά σε μένα.

Άστα αυτά... και πάμε για νέες αποστολές...

BIG TIME KILLER
Aug-07-2016, 03:57
Αφηστε το πολυ μπλα μπλα και παμε σε νεες αποστολεσ.Και προσ θεου δεν ειπωθηκε ποτε απο κανενα κατι που να προσπαθει να θιξει τον αλλο .(Αρα tzoni μην επιτειθεσαι).Το λοιπον συμφωνω στα παραπανω που εγραψες αλλα ενα θελω σου πω,ειναι πολυ λιγα αυτα πλεον για την ομαδα και αν θελουμε να παμε σε αλλο επιπεδο πρεπει αυτα να τα θεωρουμε αυτονοητα.Το λοιπον αντε παμε για αλλα και τα υπολοιπα στο τσ.
Παντωσ η ιδεα του Παντελη για αναλυση εμενα μου αρεσε και αμα καποιοσ διαβασει ολο τι ποστ απο την αρχη θα καταλαβει το σωστο τησ ιδεας με ολα τα θετικα γιατι αρνητικα εγω δεν βρηκα.
:thumbsup::flying2:

fly4ever
Aug-07-2016, 14:44
Ευτυχώς όλοι που φοράνε την ταυτότητα της {53rd} κανείς δεν είναι εγωιστής.


...ελπίζω να μην υπάρχει κάποιος υπαινιγμός εδώ...Ας πούμε δηλαδή για παράδειγμα εγώ που δεν φορώ καμμιά ταυτότητα καμμιάς 53ης (και ούτε πρόκειται, για τους γνωστούς δικούς μου λόγους) θεωρούμαι εγωιστής?Και πότε κι από πού βγαίνει ένα τέτοιο συμπέρασμα?
...Λέω εγω τώρα...με το φτωχό μου το μυαλό ο άμοιρος,που δεν ανοίκω και στην...53η...!!!

sw1ive
Aug-07-2016, 18:23
Γράφω ένα post και παρεξηγείται ο Παντελής

Γράφω ένα άλλο post για να το διορθώσω με τον Παντελή...

και παρεξηγείται ο Νίκος...

Γράφω ένα τρίτο post για να το διορθώσω με το Νίκο...

κοίτα να δεις τώρα που θα περιηγηθεί ο Γιάννης...

Με ακούς ρε Γιάννη ;;; (παύση ολίγων δευτερολέπτων που την σπάει η βροντερή φωνή μου)

ΡΕ ΣΥ... ΠΟΥ ΠΆΣ ΜΕ ΤΟ ΠΙΆΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΆΔΑ ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ...


(Όσο για το post σου Νικόλα, εγώ μες την καρδιά μου σε έχω για μέλος της {53rd}
άρα ισχύει και για εσένα ότι κανένα μέλος της {53rd} δεν είναι εγωιστής.

και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα ανυπακοής στο Leader του της εκάστοτε αποστολή

ΧΩΡΊΣ ΚΑΝΈΝΑ ΥΠΑΙΝΙΓΜΌ

Αυτό όμως δεν αναιρεί την άποψή μου για το HEL, που την γνωρίζεις, και θα την επαναλάβω...

τώρα αν εσύ γουστάρεις HEL δικιά σου απόφαση και δικό σου πρόβλημα
να σου θυμίσω μόνο ότι το HEL πιο εύκολα θυμίζει HELL (κόλαση) και λιγότερο (HELLENIC)
Επίσης να τονίσω ότι ο επίσημος όρος της Ελληνικής Αεροπορίας είναι HAF (Helenic Air Force) και όχι HEL

Ξανά σκεπτόμενος την όλη κατάσταση πάντως εγώ θα σου πρωτινά, ΑΣΕ τα HEL και τα HAF
και φόρα ξανά το 53 αφού όπως εγώ έτσι και οι άλλοι, ακόμα 53άρη σε έχουν μέσα στο μυαλό τους...

BIG TIME KILLER
Aug-08-2016, 10:18
Το ολο πραμα ειναι ξεκαθαρο.
ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ Η ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΕΙΤΕ.μμμμμμμ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑς ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΧΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ.

BIG TIME KILLER
Aug-08-2016, 10:20
ΡΕ ΣΥ... ΠΟΥ ΠΆΣ ΜΕ ΤΟ ΠΙΆΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΆΔΑ ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ...



αυτο που κολλαει και τι σημαινει ρε χαμενε .......καλα λεω εγω σας πειραξε η ζεστη.
Και να μ αρεζαν τα μακαρονια ντεφι να γινει αλλα ελα ντε που δεν θελω να τα βλεπω στα ματια μου.

BIG TIME KILLER
Aug-08-2016, 10:48
Ετσι για να ηρεμειτε ολοι σας.



https://youtu.be/CETTzv3fTG0?t=189

Harris_7
Aug-17-2016, 09:03
Τώρα που τέλειωσα με την δουλειά (και φεύγω για διακοπές) είπα να αναστήσω αυτό το ποστ (μετά από 10 μέρες!) Το λοιπόν: προτείνω δύο πράγματα - που κατά την γνώμη μου είναι και τα δύο εξίσου σημαντικά.

Πρώτον καλό θα ήταν να βρούμε ώρες να κάνουμε και οι τέσσερις εξάσκηση στο teamplay. Αυτό το βίντεο είναι χρυσός και σας προτρέπω να το δείτε.

https://www.youtube.com/watch?v=HgS46Y3Lal8&list=PLUyEbp1iw_PrgHx7nji2ohQyhHqBPluh1&index=2.

Επίσης αυτή η λίστα με τα βίντεο είναι πολύ καλή.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLUyEbp1iw_PrI1BYYXZ5KDSgKbKxXZy4l

Δεύτερον, τέρμα τα τραινάκια! Πρέπει να ακολουθήσουμε τις πραγματικές τακτικές των πιλότων του 109. Εννοώντας: Πρώτα παίρνουμε ύψος, βρίσκουμε τον στόχο (που καλό θα ήταν να είναι χαμηλότερα από εμάς) και δύο από εμάς κάνουμε επίθεση εναλλάξ, και οι άλλοι δύο βαράνε σκοπιά από ψηλά και ελέγχουν τις κινήσεις, ούτως ώστε αν εμφανιστεί εχθρός ανά πάσα στιγμή να έχουν την δυνατότητα να τον αναχαιτίσουν και να σώσουν το τομάρι των υπολοίπων που είναι απασχολημένοι χαμηλότερα. Αν ο εχθρός είναι ψηλότερα από εμάς τότε απομακρυνόμαστε και παίρνουμε ύψος.

Κλείνοντας να πω πως θα αφήσω το μέτωπο για λίγες μέρες και θα πάρω την άδειά μου για να πάω στο χωριό. Αν δεν σας δω online μέχρι την Παρασκευή, τα λέμε τον Σεπτέμβριο! :salute:

BIG TIME KILLER
Aug-17-2016, 15:03
ολα σωστα, καλεσ διακοπεσ

sw1ive
Aug-17-2016, 19:14
Χάρη όλα καλά...

Νο1 καλές σου διακοπές και θα τα πούμε όταν γυρίσεις
Νο 2 πολύ ωραία η νέα φωτογραφία στην υπογραφή σου, βγαλμένη από κόμικς
Νο 3 συμφωνώ και επαυξάνω στο τελευταίο post που έγραψες
Νο 4 τώρα που ο Παντελής είναι πιο συχνός στον ATAG sever και με πολύ καλά στατιστικά, Μπράβο Παντελή,
πάμε πιο ζεστά για πρακτική και ομαδικές πτήσεις
Νο 5 παρακαλώ όπου η λέξη (εχθρός) να αντικαθιστάτε με την λέξη (οχτρός) για λόγου ιδεοντολογίας
Νο 6 γνωστά τα συγκεκριμένα link και βίντεο, όπως είναι και γνωστή και αναγνωρισμένη η ομάδα των ACG
Νο 7 και ο Γιάννης μέχρι το Σεπτέμβριο είναι εκτός λόγο ανακαίνισης, άρα το παίρνουμε πιο ζεστά από Σεπτέμβρη

Άντε για να θεωρούμε αυτονόητα και άλλα κατορθώματα...
Ζήτω όλοι οι εξομοιωτές πτήσης, Ζήτω το Cliffs of Dover, Ζήτω η {53rd} Sqn.
(τροποποιημένο κείμενο από το ρητό με τα τρία Ζήτω)

Υ.Γ. Νο1
Νικόλα από Σεπτέμβρη στηρίζομαι και στην δικιά σου παρουσία.

Υ.Γ. Νο 2
Γιάννη να είναι καλά η ανακαίνιση σου.
Είμαι για δεύτερο μήνα πρώτος και στα kill αλλά και στον αριθμό των αποστολών.
Από Σεπτέμβρη ξανά στο καβούκι μου.

BIG TIME KILLER
Aug-18-2016, 01:27
Υ.Γ. Νο 2
Γιάννη να είναι καλά η ανακαίνιση σου.
Είμαι για δεύτερο μήνα πρώτος και στα kill αλλά και στον αριθμό των αποστολών.
Από Σεπτέμβρη ξανά στο καβούκι μου





οι μερεσ τησ κυριαρχιασ σου τελειωνουν χαχαχαχαχχχα μετα να σε δω χαχχαχαχχχαχ