Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 30 of 95

Thread: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

  1. #1
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Ευχαριστώ τους πιλοτους sw1ive, bigtime_killer, fly4ever, badjano98

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ATAG SERVER ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΑΝΕ
    ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑΝΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΝΑ

    00:01 - 01:20 Απογείωση και ένωση σμήνους
    01:20 - 03:40 Επαφή spitfire και κατάρριψη
    03:40 - 05:00 Ένωση σμήνους
    05:00 - 05:10 Διαδικασία (Τouch N Go) για ένωση σμήνους
    05:10 - 11:40 Κενός χρόνος και κουβέντα αλλά πάντα σε εγρήγορση
    11:40 - 15:25 Επαφή με spitfire και κατάρριψη
    15:25 - 17:40 Ένωση σμήνους (μπέρδεμα με τέταρτο φίλιο αεροσκάφος)
    17:40 - 18:50 Επαφή με Blenhaim και κατάρριψη
    18:50 - 20:40 Ένωση σμήνους
    20:40 - 26:20 Επαφή Harricane και κατάρριψη
    26:20 - 27:00 Ενωση σμηνους



    Last edited by sw1ive; Dec-09-2014 at 12:56.

  2. Likes BIG TIME KILLER liked this post
  3. #2
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ...Το περιμένουμε πώς και πώς Κε Σκηνοθέτα...Η χθεσινή αποστολή στον ATAG κατά τη γνώμη μου πρέπει να ήτανε η πιο πετυχημένη από τότε που ξεκίνησα ν'ασχολούμαι με το sim αυτό.Κι όποιος έχει αντίθετη άποψη ας δει τα STATS εδώ...Και Johny μη μου την πεις πάλι με τα STATS γιατί αυτή τη φορά όντως αξίζει να τα δεις ακόμα κι εσύ!!!!
    ...Γρήγορα με το βίντεο Γιαννάκηη...η αγωνία μεγαλώνει λέμε...

    P.S.
    ...καλά δεν το συζητάμε για χθες στον ATAG όσοι μας βλέπανε να πηγαίνουμε 4 μαζί...Αν δεν ήτανε τουλάχιστον 3 όπου φύγει φύγει... ΧΑχαχαχχαχααα...!!!Πού δηλαδή να μπορούσαμε να πετάξουμε και όλοι μαζί και οι 8...!!!!Ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ...Νέφτι στον ποπό των κόκκινων....Σαν το χρώμα της ομάδας τους θά'τανε κι αυτός...ΧΑχαχαχχαχχαχαχαχα αχαααααα!!!!!
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  4. #3
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ATAG SERVER ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΑΝΕ
    ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑΝΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΝΑ

    Οταν ο Θύτης γινετε θύμα...
    Ενα μεγαλο μπραβο στον Πανο για την θεση του δολοματος που μπήκε
    ώστε ο αντιπαλος νομιζε οτι έχει να κάνει με ένα και όχι με τέσσερεις
    (Νικο αυτο το kill σου το χαρισε ο Πανος, να του πεις ευχαριστώ)

    προσεξτε το πλάνο που ξαφνικά ενφανίζεται ο sw1ive και fly4ever πίσω απο τον αντίπαλο στα πρωτα 20 δευτερολεπλα του Βιντεο.


    Ενα αποσπασμα απο το βιντεο 30 λεπτων
    (Ηλιε φονια πως αφησες να γινει το κακό)
    σκοτώσανε τον σταυραετο και τον αυγερινό)
    Δικό σας...


    Last edited by sw1ive; Dec-07-2014 at 07:22.

  5. #4
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    τωρα ρε γιαννη τι να λεμε Υ Π Ε ΡΟ Χ Ο ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ να σαι καλα ρε φιλε σκηνοθετα καταπληκτικο δεν εχω λογια μπ[ραβο ρε τζονι τιποτα αλλα φοβερο

  6. #5
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ...Γιάννακη τί να πω...πολύ καλό?Super?Ο,τι και να πω πάλι λίγο θά'ναι!Ανυπομονούμε για το full version των 30 λεπτών που είπες.Κάνε μου μιά χάρη Pls...Ετοίμασέ μου μιά κόπια δίχως μουσική,μόνον το βίντεο με τις ομιλίες μας στον ασύρματο να κάνω editing με μια δική μου μουσική επένδυση...Κι επίσης αν μπορείς να μου δώσεις και την αρχική του μορφή σε .trk format (όπως ακριβώς δηλαδή στο βγάζει μετά την επεξεργασία εδώ στο forum για τις εξωτερικές κάμερες) για να φτιάξω και μιά δική μου τελική version θά'τανε ό,τι καλύτερο Γιάννη...
    Thanks προκαταβολικά...!!!

    Νίκος
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  7. #6
    Novice Pilot El_Capitano's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    99
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Συγχαρητήρια για το video.
    Παρα πολύ καλό που ακούγονται οι φωνές.

    Ταπεινή μου άποψη και προσωπική γνώμη. Αν γίνεται να αλλάξεις μουσική.

    Στο 1.05 ακούγεται και μια βελούδινη φωνή τενόρου. Ποιος είναι ???
    Last edited by El_Capitano; Dec-08-2014 at 12:46.

  8. #7
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Το βίντεο δεν έγινε upload, θα προσπαθήσω ξανά αύριο.

    Θεόφιλε...
    το τσίριγμα που γράφτηκε είναι του γιου μου που ηχογραφήθηκε την ώρα που εγώ μίλαγα.
    Δεν έχω πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου για να το κόψω.
    Όπως και κάτι λεξούλες από το στόμα του Νίκου και του Γιάννη. Ο Πάνος πάντα ήρεμος και προσεκτικός στο λόγο του.

    Νίκο και Θεόφιλε...
    η μουσική που ακούγετε στο τρία λεπτά βίντεο ανήκει στην κατηγορία μοιρολόι.
    Και μπήκε στο βίντεο με στόχο το χιούμορ και όχι το μουσικό ντύσιμο του βίντεο.
    Απλώς ίσως δεν κατανοείτε το ιδιόρρυθμο χιούμορ μου. Πάντως μην φοβάστε, το μεγάλο βίντεο δεν έχει μουσική.

    Νίκο...
    το αρχείο γράφεται χωρίς εξωτερικά πλάνα (αποστολή 1 in.trk)
    περνάει από το ATAG track editor για να πάρει τα εξωτερικά πλάνα (αποστολή 1 out.trk)
    έχει γραφτεί και το mp3 (αποστολή 1.mp3)
    τέλος γράφεται ένα αρχείο mp4 (αποστολή 1.mp4) με ήχο και διαλόγους.

    τρία αρχεία στη διάθεση σου... ( σου τα στέλνω με email)
    αποστολή 1.trk αρχείο Cliffs of Dover
    αποστολή 1.mp3 αρχείο ήχου Team Speak
    αποστολή 1.mp4 αρχείο βίντεο

  9. #8
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Το καταλάβαμε ρε Γιάννη παραπονιάρη πως θέλησες να δώσεις χιουμοριστική πινελιά με το τραγούδι που έβαλες...Χαχαχα...αν είναι δυνατόν...τώρα θα σε μάθουμε?Καλό ήτανε αλλά για να γίνει κάτι ανάλογο/αντίστοιχο μ'εκείνο το γνωστό 30λεπτο βίντεο που βγάλανε τα παιδιά εδώ στον ATAG για την επέτειο της D-Day φέτος θα πρέπει να το ντύσουμε κάπως διαφορετικά...Περιμένω τα e-mail λοιπόν για ν'αρχίσω το σχετικό editing.Πολύ μου άρεσε που ενεργοποίησες στο ts3 και τα χαρακτηριστικά "παράσιτα" για ν'ακούγοντια οι ομιλίες μας σαν από ασύρματο της εποχής!!!
    Περιμένω τα αρχεία μόλις μπορέσεις Γιάννη...

    θα τα πούμε και στη συχνότητα...

    Νίκος
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  10. #9
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Μετά από 16 ώρες upload...

    το βίντεο στο πρώτου post αυτού του θέματος είναι έτοιμο...

    περιμένω εντυπώσεις !!! Όχι γενικά...

    αλλά συγκεκριμένα πράγματα για συγκεκριμένες χρονικές στιγμές του βίντεο.

  11. #10
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    που ειναι μωρε να το δω το ρημαδι με εσκασεσ

  12. #11
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ok to eida

  13. #12
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ...Το είδα κι εγώ,χθες τ'απόγευμα τελικά.Πολύ καλή η δουλειά σου Γιάννη μπράβο

    Απλά θα ήθελα να κουβεντιάσουμε κάποια "θεματάκια" που ανακύπτουν εξ αιτίας του βίντεο, ως προς τη συνεργασία το πρώτο και τη σωστή λειτουργία σαν ομάδα και το δεύτερο ως προς το ίδιο το βίντεο σαν προσπάθεια πιστεύω πως ίσως θά'πρεπε να περιλαμβάνει κάπως περισσότερα πλάνα από το cockpit.Βλέποντας άλλα παρόμοια βίντεο διαπιστώνω πως ένα τουλάχιστον σημαντικό που ξεχωρίζε σαν διαφορά ανάμεσα στο δικό μας σμήνος και στα υπόλοιπα στο θέμα της συνεργασίας είναι η φανερά μεγαλύτερη ηρεμία που έχουν οι πιλότοι κατά τη διάρκεια της αποστολής.Αυτό φαίνεται και απ'τον τρόπο που πετάνε και ειδικότερα απ'τον τρόπο που μιλάνε και συνεννοούνται μεταξύ τους.Δε λενε περιττά πράγματα,δεν κουβεντιάζουνε μεταξύ τους και δε φωνάζουν στη συχνότητα (ιδίως αυτό το τελευταίο) τόσο όσο εμείς για άλλα θέματα και ειδικά όταν εντοπιστεί ο αντίπαλος επικρατεί μια συγκριτικά τεράστια ηρεμία και νηφαλιότητα.Ούτε φωνές ούτε βρισίδια και μπινελίκια και γενικά ένα πιο "επαγγελματικό" περιβάλλον επικρατεί.Οκ,οκ το ξέρω εμείς είμαστε Ελληνες το ξέρω τι θα πείτε με ό,τι αυτό συνεπάγεται...έχουμε το δικό μας "δυναμικό" ταμπεραμέντο και τα σχετικά και κάπου ο.κ. τα παραδέχομαι...αλλά απλά γνώμη μου είναι πως αν δοκιμάζαμε έστω κάποιες φορές να συμπεριφερόμαστε πιο..."ήρεμα" και πιο "cool" (δεν μπορώ να το πω καλύτερα) το αποτέλεσμα και στην πράξη αλλά και στο βίντεο θα είναι πολύ καλύτερο και θα θυμίζει πολύ περισσότερο τις πραγματικές στιγμές των μαχών στους ουρανούς εκείνης της τόσο Ηρωικής εποχής.Θα τα πούμε και στη συχνότητα και πιστεύω πως όχι μόνο όλοι θα καταλάβετε τι εννοώ αλλά θα συμφωνήσετε κι εσείς μαζί μου.

    Και πάλι συχγαρητήρια στο Γιάννη για την προσπάθειά του.Γιάννη θέλω πολύ να μου δώσεις οπωσδήποτε τα settings σου στο TS3 τα σχετικά με την παραμόρφωση του ήχου ώστε να θυμίζει ασύρματο της εποχής.Οσο κι αν προσπάθησα δεν έχω ακόμη καταφέρει να το κάνω ν'ακούγεται ταυτόχρονα τόσο ρεαλιστικά αλλά και τόσο καθαρά και αντιληπτά.

    Νίκος
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  14. #13
    Novice Pilot El_Capitano's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    99
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Θα συμφωνήσω με τον Νίκο.
    Το video μου άρεσε αρκετά, καλό θα ήτανε περισσότερα πλάνα μέσα από το cockpit.

    Από την AIR COMBAT GROUP υπάρχουν μερικά video εκπαιδευτικά.

    Τώρα συμβαίνει το εξής. Η κοινότητα μπαίνει εδώ μέσα να διασκεδάσει. Βρίσκονται στον αέρα και πετάνε μαζί. Βέβαια από το video φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει σοβαρή έλλειψη εκπαίδευσης τόσο σε formation (ειδικά αυτό το τρενάκι που άκουσα με σκότωσε λέμε !!!) αλλά και συννενόσης όπως είπε και παραπάνω ο Νίκος.
    Παρακάτω ένα video από τους AIR COMBAT GROUP για να δούμε μερικά πράματα.



    Έπειτα όπως είπα και παραπάνω λείπει από την κοινότηα η εκπαίδευση και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα. Το να καταρρίπτεις ένα αεροπλάνο σε dogfight δεν σημαίνει ότι σε κάνει και πιλότο που μπορείς να πετάξεις με άλλους σε σμήνος.
    Αν όμως ειπωθεί ότι πρέπει να γίνει προπόνηση οι περισσότεροι μπορεί να μην θέλουν ή ο χρόνος που έχουν να θέλουν να τον εκμεταλευτούν μόνο σε dogfights.
    Επαναλαμβάνω σε όλες τις εικονικές μοίρες υπάρχει σοβαρή προπόνηση σε formation και όχι μόνο.
    Παράδειγμα μερικοί κωδικοί για το ράδιο.
    Αν ειπωθεί κάτι εδώ για formation θα πούνε ή δεν μας ενδιαφέρει ή δεν έχουμε χρόνο. Όλα είναι σεβαστά. Αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται.
    Για παράδειγμα. Στο DCS είχα γνωρίσει έναν τύπο με P51 (τότε με το P51 πετούσα). Τον γνώρισα στο Aerobatics Server (o Νίκος ξέρει για τι μιλάω). Το πρώτο πράμα που κάναμε μαζί ήταν formation. Ειδικά τις πρώτες μέρες αν και προσπαθούσα να τον πιάσω τον έχανα. Και μιλάω για δύο αεροπλάνα. Το άλλο που δοκιμάσαμε ήταν το αεροπλάνο. Δοκιμάσαμε μέγιστο ύψος και συμπεριφορά αεροπλάνου και μερικά άλλα πράματα όσον αφορά το αεροπλάνο και τις αντοχές του (Πότε κάνει stall, επαναφορά από stall κ.ο.κ.)
    Δηλαδή όλες αυτές οι εικονικές μοίρες πετάνε πολλές ώρες μαζί και κάνουν προπόνηση πολλές ώρες. Υπάρχει πρόγραμμα προπόνησης που ακολουθείτει πιστά. Εμείς δεν έχουμε είτε την πολυτέλεια του χρόνου είτε αν είμαστε online θέλουμε να πετάξουμε. Βέβαια όλα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν είναι κριτική, αλλά προσωπική μου άποψη για το πως αντιλαμβάνομαι πως πρέπει να λειτουργεί μια εικονική μοίρα.

    Στο θέμα του video. Από το video φαίνεται ότι δεν υπάρχει μοίρα και ο καθένας πετούσε μόνος του. Κανένα πρόβλημα. Το εξήγησα και παραπάνω γιατί συμβαίνει αυτό.
    Last edited by El_Capitano; Dec-11-2014 at 11:38.

  15. #14
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Απλά συμφωνώ...
    δεν θα επαναλάβω ότι είπαν οι προλαλησαντε απλά θα δώσω αυτό το link και ο καθένας ας καταλάβει όσα περισσότερα μπορέσει

    η επικεφαλίδα γράφει (Βιντεακια για να γουστάρουμε Νο2)... άρα πάρτε αυτό για να γουστάρουμε...



    όσο για το επίμαχο βίντεο, εγώ το ανέβασα για να γουστάρουμε εμείς που λάβαμε μέρος, αλλά και όλοι οι άλλοι.
    Τώρα, αν μέσα από αυτό το βίντεο, αν μπορέσουμε να δούμε λάθη που σίγουρα υπάρχουνε, με σκοπό να τα διορθώσουμε, εγώ ειμαι μέσα.

    ΣΎΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΆΛΛΑ ΒΊΝΤΕΟ ΚΑΙ ΆΛΛΕ Σ ΟΜΑΔΕΣ (SQUADRON) ΣΥΓΝΏΜΗ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΆΖΩ ΕΔΏ.
    όσο και να θέλουμε να αυτοκαλουμαστε squadron δεν είμαστε. μάλλον προς το μια καλή παρέα πλησιάζουμε.

    στο forum μπαίνει πολύς κόσμος και διαβάζει, ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ακόμα να εμφανιστεί. (αφού το ξέρετε, αφού τους βλέπουμε μαζί)
    προσέχουμε τι γράφουμε και κρατάμε κάποια για τον προφορικό λόγο. Teamspeak3 έχουμε όλοι αλλά και κινητά τηλέφωνα.
    Last edited by sw1ive; Dec-11-2014 at 16:46.

  16. #15
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Θεοφιλε αν είναι να χρησιμποιήσουμε αυτο που σύκωσες στα Γερμανικά...


    http://www.aircombatgroup.co.uk/flig...w/theory_2.php


    τότε εγώ θα στραμπουλίξω την γλώσσα μου... (προσπαθήστε να τα διαβάσετε)

    από την άλλη τα παρακάτω Αγγλικά είναι Αγγλικά.
    το τρενάκι απ'την άλλη δεν το γράφουνε τα Γερμανικά ούτε τα Αγγλικά...
    μήπως να ψάξω τον αντίστοιχο πίνακα στα κινέζικα ???

    Radio communication Meaning

    [your, my] Six!..................................Enemy on [your, my] six
    AA................................................ .. Anti-aircraft (battery)
    Bandit............................................ .. Enemy aircraft
    Bingo............................................. .. Remaining fuel sufficient for RTB only
    Blow.............................................. .. through Continue straight on after merge, do not turn
    Bogey............................................. . Unidentified aircraft
    Break Break...................................... enemy on your six
    Buster............................................ .. Best speed
    Copy.............................................. .. Message received and understood
    Clear............................................. ... Your six is clear
    Close up............................................ Tighten formation
    Cross turn.......................................... Execute level 180 degree turn towards wingman
    Disengage Break off............................ combat in stated direction
    Disregard......................................... . Carry on
    Drag, dragging (direction)..................... Drag (am dragging) enemy on your six straight in the stated direction
    EA................................................ .... Enemy Aircraft
    Extend (extending).............................. Open up separation to enemy
    Free.............................................. .... I am not engaged Friendly or blue Friendly aircraft
    Grab (grabbing)................. .................Climb (am climbing)
    In Going............................................ in on enemy
    In, in................................................ in All engage
    Kick out............................................ Increase formation width
    No copy............................................ Message not understood, please repeat
    No joy.............................................. No visual (of enemy)
    No tally............................................ No visual contact
    No threat.......................................... Enemy is not a threat, ignore
    No vis.............................................. No visual contact
    North, east, south, west – go!.............. Execute level 90 degree turn in specified direction
    Off (Off off) ......................................Breaking off attack (All break off)
    On the runway................................... On the runway ready to take off
    On the way....................................... Heading to you
    Out (heading).................................... Breaking off engagement (to regain energy)
    Pancake Land.................................... Reform Expedite formation over given landmark or on given heading
    Repeat last....................................... Repeat last transmission
    Reverse .......................................... Turn around (to engage)
    Roger............................................. . Message received and understood
    Last edited by sw1ive; Dec-11-2014 at 17:22.

  17. #16
    Student Pilot badjano's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Piraeus,Greece
    Posts
    25
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    23.27 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Εγώ αυτό που θέλω να πώ είναι πως, συμφωνόντας με τον Γιάννη, squadron δεν είμαστε αλλά μιά παρέα που πετάμε μαζί - με ό,τι σημαίνει αυτό. Πρόβλημα δεν έχω με την κατάσταση αυτή κανένα, άσχετα αν μου αρέσει προσωπικά η πειθαρχημένη πτήση κτλ μιας κανονικής εικονικής μοίρας. Δεν πιστεύω πως είναι ανάγκη να το σπρώξουμε το θέμα προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση, μπορούμε να λειτουργούμε ανάλογα του ποίοι πετάνε και του τι θέλουν εκείνοι να κάνουνε αυτή τη στιγμή. Αν θέλουν να πετάξουν σχηματισμού, αν θέλουν απλά να μπούνε στη μάχη κτλ..

  18. #17
    Novice Pilot El_Capitano's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    99
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Θέλω να επισημάνω ότι δεν άσκησα κριτική στο video, απλά τα παραπάνω ήταν καθαρά προσωπικές απόψεις.
    Για το video θέλω να πω ότι το καλύτερο από όλα είναι ότι βλέπουμε μια ζωντανή παρεά που ευχαριστιέται να πετάνε μαζί και το video δείχνει πόσο πολύ το απολαμβάνουνε.
    Το θέμα είναι να υπάρχει ευχαρίστηση μεταξύ της παρέας. Θέμα που το βλέπουμε ολοκάθαρα στο video.
    Επίσης φαίνεται καθαρά ότι είμαστε Έλληνες και η επικοινωνία είναι δυναμική αλλά πάνω από όλα υπάρχει συνεννόηση.

    Ξέχασα τέλος να ευχαριστήσω θέρμα τον δημιουργό του video και τους πιλότους που πετάξανε μαζί.

    Πάντα τέτοια και περιμένουμε και άλλα video.

    Ευχαριστούμε !!!


  19. #18
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Δινω αυτο το link για διαφορους λογους. (χρονος απο το 4.30 μεχρι το 7.15)

    1) Για να δεις, το τι μπορεις να κάνεις στο Cliffs of Dover με ένα BF109 και ένα Spitfire
    2) Για να δεις, το πως με επιτυχία κυνηγάει μια squad BF 109 τους αντιπάλους της και στο τέλος τους καταρίπτει
    3) Για να δεις πως ένα έμπειρος εικονικός πιλότος spitfire ποση 'ωρα μπορει να κρατιθεί ζωντανος, ενώ έχει δύο BF 109 κολημένα στα 10 μ. πίσω του
    4) Για να μελετίσεις τις κινίσεις του πιλοτου spitfire, ωστε μετα την παρακολούθιση αυτου του βίντεο, να βγεις εσύ κερδισμένος.

    το βίντεο είναι αυτό...



    και ο πιλοτος BF 109 που τράβιξε το βίντεο, δινει τα συνχαριτήρια του στον πιλοτο spitfire εδώ !!!

    http://theairtacticalassaultgroup.co...ad.php?t=15048
    Last edited by sw1ive; Jan-16-2015 at 10:38.

  20. #19
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ...Για να μη μας περάσουνε και για πολεμοχαρείς αλλά κι επειδή χθες λέγαμε με τον Παντελή και τον Big Time Johny ότι τόσο καιρό μιλάμε,είμαστε μαζί και "πολεμάμε" κι ακόμη δεν ξέρουμε πώς είν'ο άλλος στη φάτσα,είπα ν'ανεβάσω ένα βιντεάκι πού'χα φτιάξει παλιότερα με την αφεντιά μου να πετάει το Piper.Ετσι κάνω την αρχή με αυτό το βίντεο όπου φαίνομαι στ'αριστερά στη θέση του καπετάνιου σε διάφορες φάσεις πτήσεων,σκεφτόμενος ότι τι καλύτερο για να δείτε την αφεντιά μου από κάτι σχετικό με αυτό που όλοι μας αγαπάμε τόσο πολύ,την πτήση...virtual ή real δεν έχει σημασία.


    Ελπίζω να σας άρεσε (το βίντεο εννοώ,γιατί η μόστρα μου είμαι σίγουρος ότι σας άφησε άφωνους )

    Νίκος
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  21. #20
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Wink Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Quote Originally Posted by fly4ever View Post
    ...Για να μη μας περάσουνε και για πολεμοχαρείς αλλά κι επειδή χθες λέγαμε με τον Παντελή και τον Big Time Johny ότι τόσο καιρό μιλάμε,είμαστε μαζί και "πολεμάμε" κι ακόμη δεν ξέρουμε πώς είν'ο άλλος στη φάτσα,είπα ν'ανεβάσω ένα βιντεάκι πού'χα φτιάξει παλιότερα με την αφεντιά μου να πετάει το Piper.Ετσι κάνω την αρχή με αυτό το βίντεο όπου φαίνομαι στ'αριστερά στη θέση του καπετάνιου σε διάφορες φάσεις πτήσεων,σκεφτόμενος ότι τι καλύτερο για να δείτε την αφεντιά μου από κάτι σχετικό με αυτό που όλοι μας αγαπάμε τόσο πολύ,την πτήση...virtual ή real δεν έχει σημασία.


    Ελπίζω να σας άρεσε (το βίντεο εννοώ,γιατί η μόστρα μου είμαι σίγουρος ότι σας άφησε άφωνους )

    Νίκος




    1ον .....ρε παναθεμασε τα κομματια του βιντεο ειναι προτου μια δεκαετια .....χαχχαχαχαχαχαχαχα σιγα να μην εισαι τετοιο πιπινι.
    2ον......εισαι καθικι .....γιατι απλα ζηλευομε..........χαχαχχαχαχαχ αχαχα
    3ον .....αντε σαλτα και .........απλα γιατι δεν εχω κατι αλλο να γραψω.......χαχχαχαχαχαχαχχα χχα\
    Σε αγαπαμε οπωσ και να σαι φιλαρακι μου καλο

  22. #21
    Novice Pilot
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    greece thessaloniki
    Posts
    93
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    88.71 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Nikola se εχω ερωτευτεί!!! χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ
    εσυ ρε εισαι ομορφος , αμα δεις εμενα θα τρομάξεις!!!

  23. #22
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    θελω να ρωτήσω και εγώ κάτι...

    ο συνκυβερνίτης έχει το mio 350 (gps) (πραγματι είναι δεκαετίας το βίντεο)

    τι σχέση έχει στο αεροπλάνο ?

  24. #23
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Quote Originally Posted by sw1ive View Post
    θελω να ρωτήσω και εγώ κάτι...

    ο συνκυβερνίτης έχει το mio 350 (gps) (πραγματι είναι δεκαετίας το βίντεο)

    τι σχέση έχει στο αεροπλάνο ?
    ...Δεν ξέρω τί mio miaou μου νιαουρίζεις νυχτιάτικα Γιαννάκη,αν περιμένεις να βγάλεις απ'αυτό συμπέρασμα του πότε είναι το βίντεο καήκαμε...Ασε που το GPS που βλέπεις στο yoke του συνκυβερήτη καμμιά σχέση δεν έχει μ'άυτό που λες (αν θέλεις τον ρωτάω να σου πω τί είν'αυτό εκεί μπροστά) το βιντέακι ανεβάστηκε στο Youtube προ 7ετίας,το Piper δεν το έχουμε πάνω από 10 χρόνια μιάς και το πήραμε Μάϊο του 2004 άρα το βίντεο πρέπει να είναι κάπου εκεί στο 2006-2007,λίγο προτού βάλουμε την 3φυλλη προπέλλα που έχουμε τώρα (στο βίντεο φαίνεται πως το αερ/φος "φοράει" ακόμα τη μαμά 2φυλλη προπέλλα).Πάντος 10ετίας δεν είναι γιατί για τουλάχιστον 1 και βάλε χρόνο πετούσαμε με το Γερμανικό του νηολόγιο που είχε όταν το πήραμε το 2004,οπότε στη συχνότητα θ'άκουγες τον Πύργο να μας λέει "D-EPHZ" (Delta eco papa hotel zullu) και όχι SX-AKG (Sierra exray alfa kilo golf),οπότε συμπερασματικά με βλέπετε όπως είμουνα κάπου προς τα μέσα του 2006 - 2007.
    ...Εν πάσει περιπτώσει δεν έχω αλλάξει σχεδόν καθόλου πέρ'από τα μαλλιά μου που γκριζάρανε λιγάκι περισσότερο και εξακολουθούν να είναι στο ίδιο στυλ,αν με δείτε στο δρόμο σίγουρα θα με αναγνωρίσετε με βάση το βίντεο.
    Οσο για τον συνκυβερνήτη και τη σχέση του με του με το αεροπλάνο,είναι ένας απ'τους μετόχους σε αυτό και στη συγκεκριμένη πτήση εκτελούσε χρέη safety pilot και παρέας γιατί όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να είσαι μόνος έστω κι αν πετάς.Ασε που πάντοτε είναι καλύτερα να υπάρχει ακόμα ένα ζευγάρι ματιών και αυτιών γιατί αν δείτε προσεκτικότερα το βίντεο κι ακούσετε προσεκτικότερα τη συχνότητα γινότανε ένα ψιλοχαμός στον κύκλο του αεροδρομίου εκείνη τη στιγμή.
    ...Για οτιδήποτε άλλες ερωτήσεις σας παρακαλώ στη συχνότητα,κουράστηκα να γράφω πρωϊνιάτικα....

    Νίκος
    Last edited by fly4ever; Jan-21-2015 at 03:22.
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  25. #24
    Novice Pilot
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    greece thessaloniki
    Posts
    93
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    88.71 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    ENA πολύ ωραιο ντοκυμαντερ με τον γκυντερ ραλ και έναν αμερικανο που μετα το τελος του πολεμου εγιναν τα καλυτερα φιλαράκια!
    αξιζει ,δειτε το...
    https://www.youtube.com/watch?v=KmRfBsaUN8o

  26. #25
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Quote Originally Posted by erich View Post
    ENA πολύ ωραιο ντοκυμαντερ με τον γκυντερ ραλ και έναν αμερικανο που μετα το τελος του πολεμου εγιναν τα καλυτερα φιλαράκια!
    αξιζει ,δειτε το...
    https://www.youtube.com/watch?v=KmRfBsaUN8o
    ...Πολύ καλό Παντελή...!!!Είναι πολλές οι ιστορίες παρόμοιου τύπου και είναι όντως πολύ δυνατές και διδακτικές επίσης!!!

    Νίκος
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  27. #26
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    πολυ ωραιο......Αν πεφτουν αυτοι εεε τι να πουμε και μεισ,ασε που με συγκινησαν οι παπουδες.

  28. #27
    Combat pilot BIG TIME KILLER's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    207
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2


  29. #28
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    η επικεφαλίδα σε αυτο εδω το θέμα είναι... βιντεάκια της παρέας για να γουστάρουμε...

    παρτε ακόμα ένα έτσι για να γουστάρουμε...



    αντε και την επόμενη φορά θα περνάω και τους ήχους (file.mp3) απο το TS3.
    Last edited by sw1ive; Apr-06-2015 at 16:33.

  30. Likes fly4ever liked this post
  31. #29
    Veteran Combat pilot fly4ever's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Greece
    Posts
    392
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    67.77 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Μπράβο παιδιά,well done

    2 αποριούλες μόνον... :
    α): το μικρό παραθυράκι τέρμα κάτω αριστερά τί ακριβώς είναι?Εχει μήπως να κάνει με το rudder trim δεξιά-αριστερά για να μη χρειάζεται να κοιτάζεις κάτω το όργανο με την μπίλια (turn coordinator/inclinometer)?Κι αν είν'αυτό πώς ακριβώς το φέρνουμε στην οθόνη μας να το βλέπουμε?

    2 (και σημαντικότερον):Τον Παντελή πού στο καλό τον βρήκες να είναι μέσα διαθέσιμος? Κι ένας ακόμα λόγος περισσότερος πώς στα κομμάτια τον έπεισες να πετάξει ATAG και πετάξατε μαζί?????Να πω πως ζηλεύω τώρα?

    Nick
    CPU:Intel i7 4770K@4.6GHz,CPU Cooling:Thermalright SilverArrow IB-E Extreme,GPU:Gigabyte GTX980 XTREME 4GD@1342MhZ,RAM: 2X4GB G.Skill F3-2400C10D, 2X120Gb Hyper-X 3K Kingston SSD in Raid mode,1 Samsung SSD 850PRO 256GB & 1 Samsung SSD 850PRO 512GB,Motherboard:Gigabyte Z87X-OC,Case:Aerocool X-Predator Evil Black edition.Joystick:Microsoft SideWinder ForceFeedback2.

  32. #30
    Ace sw1ive's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Hellas Athenss
    Posts
    1,020
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    951.63 MB

    Re: Βιντεακια της παρέας ετσι για να γουστάρουμε No2

    Λοιπων εχουμε και λέμε...

    στον παράθυρο βλέπεις με ακρίβεια τις κινήσεις του joystick (λευκή τελεία στο κέντρο)
    και οι κινήσεις του rudder (η κάτω λευκή τελεία που πάει από τέρμα αριστερά τέρμα δεξιά)
    θα τα πούμε προφορικά αλλά θα ανεβάσω και σχετικό βίντεο. (δεξί κλικ μπορείς να φτιάξεις πολλά παράθυρα με σημαντικές πληροφορίες)

    Για τον Παντελή δεν το συζητάω, τον βρήκα μέσα στο server με τον Γιάννη, αλλά τον πήρα εγώ wingman σε εκείνη την αποστολή με το kill.
    Σκέφτομαι να του πω να μην ξαναμπεί ποτέ στο ATAG server για να αποκτήσει το βίντεο συλλεκτική αξία. χο χο χο χο
    το βίντεο το ανέβασα για να το απολαύσει ο ίδιος.

    παρακάτω παρουσιάζω ένα βίντεο για να δεις τι γίνεται όταν δεν έχεις wingman
    έχει φάει επεξεργασία για να μπορέσω να πάρω τις εξωτερικές κάμερες.







    και εδώ είναι ακριβώς το ίδιο βίντεο (χωρίς καμιά επεξεργασία) όπως τα βλέπει ο παίχτης,
    κάμερα κλειδωμένη στο cockpit και doc (τελείες) στίγματα στον ορίζοντα χωρίς κόκκινα-μπλε γράμματα από πάνω
    η αναγνώριση του εχθρικού αεροσκάφους γίνετε μόνο από το σχήμα του όταν το φέρεις κοντά.






    μπορεί το (σαντουιτς) να το έφαγα, αλλά έπεσα μετά απο τον αντίπαλο...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •