Results 1 to 12 of 12

Thread: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

  1. #1
    Novice Pilot
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Poland
    Posts
    99
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Dla graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z symulatorami, a nie wiedzą o istnieniu sprzętu i oprogramowania pozwalającego na śledzenie ruchów głowy (ja się do nich zaliczałem ), mam dobrą wiadomość. Nie trzeba wydawać ponad 800 zł na TrackIR. Wystarczy zrobić (lub kupić za 100 zł na Allegro) prosty sprzęt i skorzystać z darmowego oprogramowania FaceTrackNoir. Działa jak marzenie! Mogę pokazać moje ustawienia, co przyspieszy proces regulacji odpowiednich parametrów. Pzdr

  2. #2
    Supporting Member
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Lublin, Poland
    Posts
    122
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    528.14 MB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    A jak ktoś chce samemu, to polecam to:
    http://www.free-track.net/forum/inde...showtopic=1856

    Wychodzą śmieszne pieniądze.

    Natomiast ostatnio zacząłem używać tego oprogramowania: https://github.com/opentrack/opentrack

    Nie wnikam które lepsze - myślę że to raczej kwestia gustu.

  3. #3
    Student Pilot
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Poland
    Posts
    8
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Witam serdecznie kolegów. Ja z kolei od kilku tygodni ujeżdżam ED Tracker'a. W wersji z czujnikiem magnetycznym (MPU-9150) jest to jeden z najlepszych head trackerów jaki testowałem.
    Pozdrawiam, Czary.

  4. #4
    Novice Pilot M_Klimek's Avatar
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Leeds, UK
    Posts
    50
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    188.33 MB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Ja tez uzywam ED Trackera, napisalem recenzje http://theairtacticalassaultgroup.co...ad.php?t=18389

    Jest tez tam duzo komantarzy oraz pomoc nadana przez Brumster, ktory jest wynalazca EDTracker.

    Bardzo polecam. ATAG_Lewis zaczal uzywac tego trackera, po uzywaniu TrackIR 5, i muwi ze jest nawet bardziej czujny i precyzyjny EDTracker.

    My latamy z EDTracker Pro, wersja zbudowana na gotowo do podlaczenia.


    Przepraszam za ortografie, nie mam polskiej klawiatury.
    "Repeat Please"

    Arma 3: If in doubt, call in CAS. (I'm up there with my JDAMs boys)

    CLOD: contact just off my right wing low, diving... nevermind its just a bit of fluff on my screen.

  5. #5
    Student Pilot
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    12
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Cześć,
    Gdzie można kupic EDTrackera? Tylko w UK?

    pozdrawiam
    Mateusz Styrczula

  6. #6
    Student Pilot
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    68.96 MB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Sam niedawno zacząłem grać i póki co korzystam z samej kamerki i FaceTrack NoIR, bez żadnych opasek z diodami, niczego - jeżeli pobawić się z oświetleniem w pokoju, to działa jak złoto. Ale pewnie niebawem dusza majsterkowicza skłoni mnie do zmajstrowania jakiegoś poważniejszego ustrojstwa...

  7. #7
    Novice Pilot
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Poland
    Posts
    99
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Quote Originally Posted by LanchaCPPA View Post
    Sam niedawno zacząłem grać i póki co korzystam z samej kamerki i FaceTrack NoIR, bez żadnych opasek z diodami, niczego - jeżeli pobawić się z oświetleniem w pokoju, to działa jak złoto. Ale pewnie niebawem dusza majsterkowicza skłoni mnie do zmajstrowania jakiegoś poważniejszego ustrojstwa...
    Ja kupiłem to cudo:

    http://allegro.pl/freetrack-cap-120-...930577060.html

    i działa super Tania alternatywa do trackir, a działa super. Trochę zabawy jest z ustawianiem, ale nie przeszkadza nawet światło dzienne. Bateria starcza na długo. Polecam

  8. #8
    Supporting Member
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Lublin, Poland
    Posts
    122
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    528.14 MB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    No to może moja twórczość, to jest prototyp nr2.

    Trójząb - tu chyba trudno o pytania. Mocowanie to klamerka. Konstrucja - dwie warstwy balsy. Przewody nagie, bo niedawno diody wymieniłem. Na końcach nakładki z kalki technicznej dla rozproszenia światła - ciężko o sensowne diody świecące szeroko. Tzn. w necie łatwo, ale koszt przesyłki za duży w stosunku do ceny.
    trIR1.JPG

    Kamera jest zwykła, webowa - ma wklejkę z wywołanego negatywu (nie pamiętam czy naświetlony czy nie). W opcjach można wymusić odświeżanie 30FPS.
    trIR2.JPG

    Jaki będzie prototyp nr3? Przede wszystkim przed diody muszę założyć coś, co sensownie rozproszy światlo i będzie okrągłe - jakas kulka z pianki / gąbki.
    Kamera - chyba przejdę na PS3 Eye - tam można mieć 60FPS.

  9. #9
    Student Pilot killim's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Poland
    Posts
    14
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    46.2 KB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Quote Originally Posted by b0czek View Post
    No to może moja twórczość, to jest prototyp nr2.

    Trójząb - tu chyba trudno o pytania. Mocowanie to klamerka. Konstrucja - dwie warstwy balsy. Przewody nagie, bo niedawno diody wymieniłem. Na końcach nakładki z kalki technicznej dla rozproszenia światła - ciężko o sensowne diody świecące szeroko. Tzn. w necie łatwo, ale koszt przesyłki za duży w stosunku do ceny.
    trIR1.JPG

    Kamera jest zwykła, webowa - ma wklejkę z wywołanego negatywu (nie pamiętam czy naświetlony czy nie). W opcjach można wymusić odświeżanie 30FPS.
    trIR2.JPG

    Jaki będzie prototyp nr3? Przede wszystkim przed diody muszę założyć coś, co sensownie rozproszy światlo i będzie okrągłe - jakas kulka z pianki / gąbki.
    Kamera - chyba przejdę na PS3 Eye - tam można mieć 60FPS.
    Ja polecam freetracka. Trzeba się czasem dość długo bawić z ustawieniem, ale efekty są bardzo dobre. Sam aktualnie użytkuję, ale na zwykłych diodach (nie IR). Co do kamery to polecam PS3 EYE można tam uzyskać:

    Freetrack rozdzielczosc.jpg

    Przymierzam się do przeróbki na podczerwień, żeby uniezależnić się od jasności otoczenia. W pomieszczeniu może być jasno, ale bez źródeł światła w pobliżu. Jeżeli chcesz poszerzyć kąt świecenia diody to wystarczy ją spiłować na papierze ściernym na płasko. Tak, żeby czasami nie dojść do elementów metalowych.

  10. #10
    Student Pilot Mamen's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Gdansk / Poland
    Posts
    13
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Ze swojej strony po długim użytkowaniu Freetracka (mam na myśli konretnie program) powiem wam, że się przerzuciłem na Open Track'a i jest nieporównywalnie lepiej. Program dużo lepiej interpretuje ruchy głowy. Mam wersję 3-punkty diody IR i jest elegancko. W freetrack'u nie jest źle ale to wieczne wybieranie w opcji "stream" tej rozdzielczości i ilości klatek już mnie na maksa irytowało. Do tego skłonność do sypania się. Open Track jest pod tym względem jest nieporównywalnie lepszy no i podoba mi się ilość opcji jakie posiada. Trzeba chwilę posiedzieć żeby się zorientować gdzie co jest ale warto. Raz wszystko ustawiasz, masz zapisane w pliku i później tylko wybierasz plik z ustawieniami do konretnej symulacji. Freetrack czasami mi gubił ustawienia jak wybrałem jakiś inny tryb ustawień, w Opentracku nie ma tego problemu. No i PS Eye, raz wybieramy rozdziałkę, 75 klatek (jeszcze można test zrobić czy wybrane opcje odpowiadają rzeczywistości-mam na myśli frame rate), FOV i coś tam jeszcze i dziękuje, więcej nie wracamy. Co do krzywych (pitch, yaw, rotate, x, y, z) jest genialnie. w każdym miejscu można "dołożyć" punkt i definiować krzywę jak się chce, do tego jest opcja krzywych asymetrycznych na przykład jak w którąś stronę dana oś wam "pracuje" nierówno możecie to skorygować, taki prosty przykład jeżeli odwracacie sie w lewo bardziej agresywnie niż w prawo... nie ma problemu, wprowadza się asymetryczną oś i odzielnie się ją ustawia zgodnie z potrzebami. Na koniec tylko powiem, że ta samorubka z diod IR i PS Eye kosztowała mnie około 50 złoty za materiały, troche czasu by to polutować i skleić do kupy i działa płynniej (z racji ilości klatek) niż te komercjalne wynalazki (myślę o TrackIR 5) bo nie wiem jak się spisuje w rzeczywistości ten ED tracker

    https://github.com/opentrack/opentrack/releases
    Last edited by Mamen; Mar-25-2016 at 04:11. Reason: literówki

  11. #11
    Student Pilot
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Poland
    Posts
    6
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    334.47 MB

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)


  12. #12
    Student Pilot Pomidor's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Warszawa, Polska.
    Posts
    8
    Post Thanks / Like
    Total Downloaded
    0

    Re: Symulatory - śledzenie ruchów głowy podczas lotu/jazdy (porada dla nowicjuszy)

    Czołem piloci!

    Opentrack ma jeszcze jedną przydatną możliwość, której brakuje we FreeTrack (w FaceTrackNoir - nie wiem), opcja FreetrackProtocolsettings->Use TrackIR hide FreeTrack powoduje, że w programach jest widziany jako oryginalny TrackIR.
    Przydaje się np. w BOS, ponieważ "wspaniały" developer zablokował możliwość używania darmowego FreeTracka (wcześniej działał, ale już dawno przestał).

    Pozdro...

    PFT_Pomidor

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •